Správný postup broušení

Informace o brusných kamenech a broušení.
Odpovědět
Haness
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2015, 21:58

Správný postup broušení

Příspěvek od Haness »

Zdravím všechny,

jako začátečník bych chtěl poprosit o radu. Dneska jsem poprvé brousil želízko hoblíku (klopkař). Pro jistotu jsem si koupil brousící přípravek od Narexu aby nenechal nic náhodě a ostří měl pěkně rovné. Nicméně ikdyž jsem měl želízko upnuté v tomto přípravku a vše srovnal podle rysek, mám jeden kraj zbroušený víc, takže není ostří rovné, ale u jedné strany zahnuté.

Chtěl bych tedy poprosit o radu jak správně brousit abych se tomuto vyhnul, případně jak se tohoto nedostatku zbavit?

Díky, Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Správný postup broušení

Příspěvek od JanB »

Může to být nerovnoměrným tlakem na želízko. Je potřeba to během broušení průběžně kontrolovat a jakmile zjistíš, že se ti jedna strana brousí víc, zkusit upravit tlak prstů na jednu či druhou stranu. Chce to cvik ( já ho pořád ještě nezískal )

Samozřejmě základní předpoklad je, že máš srovnaný kámen a taky to želízko musí být v přípravku opravdu správně srovnané ve všech osách a přípravek samotný taky rovný a nezkroucený.
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Re: Správný postup broušení

Příspěvek od La.DiS »

Zdravím, měl jsem už asi tři různý přípravky k broušení želízek a dlát. Musím upřímně konstatovat, že žádný z nich nestál za nic, kromě Veritas Honing Guide, který jsem si potom koupil (samozřejmě je to trošku dražší špás ale broušení s ním je úplně jiná liga. Všechny ostatní levné přípravky jsou mizerně zpracované a hlavně mají velké vůle v uložení válečku a to způsobí, že ostří bude mírně do oblouku, protože s ním při broušení vlastně nechtěně malinko kýveš ze strany na stranu. Další předpoklad je samozřejmě dokonale rovný brusný kámen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti