Japonske kameny

Informace o brusných kamenech a broušení.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj vsichni,
dneska me prisel muj novy vodni brusny kamen "King waterstone" 1000/6000 tak doufam, ze bude tak dobry jak jsem slysel. Uz se nemuzu dockat az ho vyzkousim. Mate s timto kamenem nejake zkusenosti? Nebo tip na zarovnavani plochy kamenu? Obrázek
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Martin »

No paráda,alespoň tohle téma nemusím začínat.Před 14-ti dny ke mě doputoval tenhle kus:
Obrázek
Je sice kousek menší,ale jako bonus k němu mám brusnou podložku.Nechápu, jak jsem mohl doteď dělat řemeslo bez něho.Brousí rychle,i když se obrušuje trochu víc,než je v naších krajích zvykem.Na srovnávání je mým osobním hitem trojice: tabulka silnějšího skla+dobrý smirek+oboustraná lepicí páska.
Japonské vodní kameny mají ještě jednu pozoruhodnou vlastnost.Poměrně přesně určí tvrdost oceli.Na jednom z mých hoblíků se už od začátku potýkám z vadou želízka,kdy v jednom místě se ostří poměrně záhy otupí(ohne!).Je to vidět na obrázku:
Obrázek
Je to ta světlejší ploška na hraně.
Po broušení na JVK je mi to jasné :!: .V tom místě je prostě měkčí materiál:
Obrázek
Malinko tmavší proužek v pravé části ostří ukazuje měkčí ocel.
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Jan »

Můj favorit pro srovnávání kamenů a tvarování břitu je japonský keramický kámen zrnitosti 200 (http://www.dick.biz/dick/product/711601/detail.jsf). Vždy před broušením na něm srovnávám své oblíbené kameny. Na kamenech, které jím srovnávám se vytvoří brusná "kaše", která zvyšuje brusnou schopnost. Jediná nevýhoda je, že se dá použít je jedna strana, druhá strana je skleněná :? . A ještě - tento keramický kámen dobře "bere" a kupodivu je velmi stálý.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj vsichni kdo řešíte srovnavání vodních brusných kamenů. Použival jsem pro srovnávání mojeho 1000/6000 kinga brusný papír 120 na skle, ale bylo to neekonomické z důvodu velké spotřeby papíru. Ted používam kombinaci: skleněná podložka tl. 8mm a brusnou mřížku která bere rychle, ale taky dost hrubě. Proto rovnam na mřížce muj druhý kamen "čínský vodní kamen zrnitost 600", který dobře bere a je fakt odolný proti opotřebení a za tu cenu se fakt vyplatí.(můžu doporučit) V podstatě stačí na začátku broušení srovnat čínský na mřížce a potom pomocí jeho celou dobu broušení rovnám toho Kinga. Jde to velmi rychle, tvoří se brusná pasta a rovina je 100%. Hlavně se me líbí jak funguje na straně zrnitosti 6000 - s jejim rovnaním na papíru jsem měl vždycky problém - trvalo to dlouho a nebylo to "ono", ale ted to je během par vteřin i s brusnou pastou na povrchu. :mrgreen:
ピーター 大工
houbolovec
Příspěvky: 7
Registrován: 14 bře 2010, 09:02

Re: Japonske kameny

Příspěvek od houbolovec »

ahoj,
mam prosbu, objednal jsem si 3 japonske vodni kameny "tiger" 240, 1000, 6000. jsem uplny zacatecnik, pouzivam na brouseni veritas mk II. zacinam brousit dlata (vetsinou prebrusuji uhel, jsou to stara dlata po tatovi, v hodne spatnem stavu. ale s cim potrebuji pomoci? jak mam rovnat kameny? nemam na to nic. co to je ta brusna mrizka, jak vypada, kde se to da koupit? brousi se to na sucho - pokud pouzuji sklo a smirkovy papir? jakou hrubosti rovnat 240 a 1000? je jedno jaky papir se pouzije? a co vady skla? jak zjistim, ze mam uplne rovny sklo?
omlouvam se za vodopad otazek, jsem uplny zacatecnik a budu vdecny za kazdou radu. diky !!!
tomas
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj Tome,
jako zacatecnik sis nemohl vybrat lip, pokud jde o pripravek a kameny. Jestli te netlaci otazka financi, tak muzes sahnout treba po tomto:
http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4049
Pokud ovsem, tak jako ja nemas bezedne konto, tak bych ti doproucil tu brusnou mrizku o ktere jsem psal v predchozim prispevku. Muzes ji koupit treba tady:
http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2844
Pokud jde o sklenenou podlozku, tak bych doporucoval tabulku "plaveneho"skla - bezne sklo ve sklenarstvi o sile 10mm a rozmeru jaky potrebujes (ja mam 30x35cm- do 200,-kc) O vady bych se nebal dneska uz je to sklo fakt kvalitni a rovne.
Rovna se s vodou, uz proto, ze moje kameny pokud je nepouzivam mam porad ulozene v boxu ve vode (tobe bych doporucil to same).
Brusny papir uz nepouzivam kdyz mam mrizku, ale pouzival jsem bezny papir zrnitosti 120 na hrube brouseni a potom pripadne zrnitost 240. Papir jsem pred pouzitim namocil a on se potom "pricucne"na tu sklenenou podlozku. Da se potom normalne ususit a pouzit znovu. Ale jeho ucinnost jde rychle dolu.
Ve tvem pripade bych rovnal na podlozce jenom ten hruby kamen a s nim potom rovnal ty jemnejsi, je to rychlejsi, pohodlnejsi.
Jestli sis koupil takovou vybavu, tak to chce i kvalitni naradi. Jsou ty stara dlata kvalitni? Nebrousil je nekdo hrube na rychlobezne brusce - nezakalil je, nepopustil? Odpovedi na tyto otazky poznas vemi rychle sam pri praci. Jestli budes muset kazdou chvili prebrusovat, tak bych uvazoval o porizeni kvalitnich japonskych dlat. (ja si je ted taky postupne dokupuju)
Tak snad jsem ti pomohl
na fotce mam sklo olepene paskou, protoze jsem v te dobe jeste nemel tluste sklo, tak jsem slepil dve 4mm tabulky s ostrou hranou.
Obrázek
Ahoj, a at se dari.
Petr
ピーター 大工
houbolovec
Příspěvky: 7
Registrován: 14 bře 2010, 09:02

Re: Japonske kameny

Příspěvek od houbolovec »

ahoj petre, moc diky za odpoved!!!
ta mrizka mi musi stacit :-) . no ponevadz jsem zacal ty dlata prebrusovat (nemam zadnou elektrickou brusku) a nestacim se divit, jak ten nejhrubsi kamen ubyva, asi jsem mel koupit jeste hrubsi. takze dle tebe bych mel srovnat ten hruby kamen o tu mrizku a potom oba dva zbyvajici kameny o ten hruby. proc ne taky o mrizku? jak casto? i nekolikrat behem brouseni? mam jeste mnoho otazek, tak kdyz budes tak hodny a mit naladu:
1) uvazuju jeste o koupi diamantovyho brousku od DMT - cerny (nejhrubsi) http://www.noze-nuz.com/dmt/DMTW8C.php , jinak ty dlata nikdy nesrovnam, co si o tom myslis, je jeste nejaka jina rychla rucni cesta? uvazuju, ze bych ho pak pouzil na sekyry atd.
2) ty dlata jsou zrejme zoufaly, ja to nepoznam, casem (mam jich 6 - je na nich napsano richtr, vk, narex). ale zajima me truhlarina, ne rezbarstvi, tak zacinam s cinkovanim atd, a proste na co sahnu, tak zjistuju ze bez kvalitniho naradi to nejde. a tak jsem iniciativne 2 dlata prebrousil z cca 25stupnu na 20, a ejhle, vono se ostri hned "ohejba" ci co, takze pujdou zpet :-)
3) zpet k brouseni. nedelam-li neco spatne. kameny namocim do vody cca na 20-30min, melo by to byt jedno, hruby saje rychleji. pak brousim. vytvori se takova kaše - pasta. mam ji chvili nechat, at brousi, ci ji hned smyt vodou? (po chvili se mi totiz na vodici valecek toho pripravku na drzeni napatla pasta a uz to neni ono, tak to stale omyvam, ale techniku vylepsuji :-))
4) uchovani kamenu. chci koupit nejaky plastovy krabice, do kterych to dam. ta dva jemnejsi pry mohou byt porad ve vode, ale nekde jsem cetl, ze ten hruby (240) by nemel byt porad ve vode? a kvalita vody je dulezita? mame tady sileny kamenec (vapenec) ve vode - nevadi? nebo mam je uchovat v destilce?
5) lapovani. ukoncim brouseni na 6000 a leskne se krasne. potom mam takovou jemnou kuzi (sezenu lepsi) a na ni davam trochu zeleny pasty - ta je ale silene tuhá, je to normalni? potreboval bych nekde videt video :-)
-------------------------------------------------
snad zatim vse :-) jinak jsem vsechno objednal z http://www.fine-tools.com (z berlina) a jsem nadmiru spokojeny, ted utery to poslali a v patek jsem to mel doma (za 7,5 euro). koupil jsem si jeste s tim 2 japonsky pilky, dozuki a ryoba a chrochtam blahem :-)
moc diky, at se ti dari!
zdravi tomas
Přílohy
kameny.jpg
kameny.jpg (25.14 KiB) Zobrazeno 60557 x
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 14 bře 2010, 23:42, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Obrázen upraven administrátorem, protože jeho šířka rozsypala grafiku stránek.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj Tome,
jenom v rychlosti. Uz jsem to psal driv, ze brousim jenom hruby kamen na mrizce, protoze je hruba a nechava v povrchu kamene trosku ryhy, ktere me nevadi u hrubeho kamene, ale u jemneho uz by vadili. Kdyz brousis kamen o kamen, tak se tvori pasta a ne rychy.
Jak casto? I behem brouseni? Kdyz brousis, tak kamen musi byt rovny!! obzvlast se zvysujici se jemnosti kamene. Tzn. Jakmile uvidis stopy krivosti (hmatem, okem) hned srovnat! Jenom tak dosahnes perfektniho vysledku.
ad.1. nerikej mi, ze s hrubosti 240 nevystacis? ja pouzivam na hrube brouseni kamen 600 hrubost, a to jsem s nim minule brousil uplne zarezle zelizka od starych hobliku. DMT je super, pouzival jsem ho v UK, ale kdyz uz mas ty japonce tak bych se na nej vykaslal. Ja osobne postradam spis jemnejsi kamen nez 6000. Uvazuju dokoupit kamen king 8000.
ad 2.Pokud ti dlata nebudou drzet ostri, tak bych spis volil uhel 25st.+"mikrouhel" u ostri 30st. - pro lepsi drzeni ostri.
ad 3. jestli ti muzu radit, tak vzdy nejprve srovnej zadni stranu dlata - bez pripravku! Musi byt absolutne rovna, jinak nedocilis rovneho ostri pri brouseni uhlu. Ja pouzivam kbelik s vlaznou vodou a do te namacim po chvilich kamen ktery pouzivam, abych zkontroloval rovinu, zbavil se obrousenych castic atd..Kdyz brousim s pripravkem, tak oplachuju dlato i s nim kvuli ocisteni valecku.
ad.4 prosimte, neber to tak vedecky ;) , jeste jsem neslysel, ze by mel druh vody nejaky vliv na brusny kamen - zapomen na destilku. vodu stejne pri brouseni vzdycky vymenim za cistou.
ad 5. myslim, ze pri spravne technice neni nutne pouzivat kuzi ani pastu (pokud jde o rovna truhlarska dlata), proste ukoncim brouseni na 6000 a dlato musi holit chlupy na ruce. :mrgreen:
Jo taky budu objednavat dalsi veci pres fine-tools, minule jsem udelal chybu, objednal jsem pres DICKa a stalo to za houby. Postovne 15euro, poslali me nekvalitni hoblik, tak jsem ho vracel za svoje a oni me poslali jiny a zase si nauctovali nove postovne! takze DICK never more!!!
No tak jsem se zase rozepsal - ach jo. :x
ピーター 大工
houbolovec
Příspěvky: 7
Registrován: 14 bře 2010, 09:02

Re: Japonske kameny

Příspěvek od houbolovec »

ahoj Petře!
nerad te porad otravuji s mymi "šílenými" dotazy, diky za vycerpavajici odpovedi, jsou perfektni !!!
potrebuji vyresit to srovnani kamenu, co koupit.
1) tamta diamantova deska za cca 7000 je moc draha ...
2) ta sitka na srovnani za 130 se zda dobra, ale nechce se mi cekat 3-4 tydny :-(
3) nasel jsem na http://frantisekcerny.eu/obchod/srovnav ... amenu.html (maji 99% zbozi skladem) za 400,- keramickou desku, ale je mensi nez brusny kamen, neni to problem? mam za to, ze rovnaci deska mela byt vzdy vetsi ???
4) co zajit do kamenictvi, at mi prodaji treba kus opravdu rovny žulový desky ?
-----
5) neco jineho: jak "moc silně" tlačit na dláto při broušení ?

diky
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Martin »

Jakto,že utrácíš hříšné peníze za pilky z berlína a nekupuješ na Cestě dřeva :lol:
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 2 hosti