Vyber horni frezky a stolu k ni.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Wojtyla
Příspěvky: 6
Registrován: 13 črc 2014, 16:14

Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Wojtyla »

Dobry den pratele, hledal jsem na foru ale tot tema jsem tu neobjevil. Resim momentalne vyber horni frezky a k ni stolu do ktereho se da zespodu upnout a pracovat na ni. Cena do 5tis za frezku. Koukal jsem na zeleny Bosh. Modrej Bosh professional je na me uz moc drahej. Neni to do profi dilny. Jen si s tim chci hrat a vyrabet veci na chalupe. Umim delat spis s oceli, svaruju, kovam, vyrabim noze, umim trochu soustruzit drevo.

Budu rad za vase zkusenosti.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

Poradit konkrétní značku není jednoduché, spousta jich bude vyhovujících a i když tu každý doporučí tu svoji, neznamená to, že ostatní budou nepoužitelné. Já mám třeba ve stolku CMT 7E a tu klidně doporučím. Na druhou stranu mám i levnou frézku z marketu (asi Extol nebo Asist, už nevím) a tu mám už hodně dlouho a používám ji pro ruční frézování - a světe div se, furt funguje. Sice už odešla aretace vřetene (nástroje měním pomocí dvou klíčů namísto jednoho), aretace zdvihu taky už není co bývala a při práci to dělá strašný kravál (ložiska mají svoje nejlepší roky za sebou), ale furt maká :-) Tím nechci propagovat levné šunty z Číny, ber to spíš jako perličku :-)

Pokud jde o stolek, tak tady budu k výrobkům z hobby-marketů kritičtější. Investoval jsem před pár lety do takové plechové potvory a použil jsem to párkrát - strašně nepraktické. Pak jsem si udělal vlastní, celodřevěný, bytelný a ten plechový koupený ležel někde v koutě pod hromadou harampádí. Nedávno jsem na něj při úklidu narazil a leží nachystaný do sběru. Takže moje rada je - stolek si udělej, není to nic těžkého. A frézku do něj - hlavně se podívej na její ovládací prvky, pod deskou stolu bude vždy o něco horší přístup, tak ať se ti nestane, že na něco nedosáhneš.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

s tim stolkem souhlasím. Můj první frézovací stolek byl jen tlustá dřevotříska s dírou na frézu a to celé jsem si třeba jen stužidly přidělal k těžšímu stolu. Pak jsem si kdoví proč koupil stolek, tedy trochu solidnější, nebyl z hobbymarketu, ale o moc lepší to neni. Na youtube najdeš mraky návodů, zadej si třeba router table.

Výběr frézky samotné - tady mohu doporučit spíše co nekupovat. Já osobně jsem neudělal úplně dobrou zkušenost s frézkou od Narexu. Sice má elektronický rozběh, je bez vibrací a výkon má rozumný, ale výměna frézy je nepohodlná, stejně tak stojiny začly dost brzo drhnout, no a ještě k tomu Narex přišel na to, že to vážně neni terno, takže už přestal vyrábět i příslušenství, tj. já už třeba nikdy neseženu kopírovací kroužky. Příslušentsví může být problém i u číňana.

Na tu CMT už taky chvíli čekám, občas ji mívají v unimaxu s dost velkou slevou. Tady bych - čistě teoreticky, bez praktických poznatků - vypíchl to, že to má k sobě i kličku, aby šlo štelovat výšku i shora. A taky 8/12 mm kleštinu

U levných frézek bych ještě upozornil na to, že není jistý, zda se Číňani zabývali vyvážením rotoru. To se běžně řeší třeba u vřeten pro CNC. Jsou z toho všelijaký vibrace a patrně to bude mít vliv i na kvalitu řezu. I na ložiška, jak psal Honza. Ale neříkám, že to má nutně fatální vliv.

S čímž souvisí další věc - nezapomeň taky na výběr rozumných fréz. Takové ty sady třicet kusů za dvě stovky moc nevydrží a začnou brzy vyštipovat vlákna. Já si tím onehdy zmrvil jinak pracně vyhoblovaný profil na okna.

Honza
Wojtyla
Příspěvky: 6
Registrován: 13 črc 2014, 16:14

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Wojtyla »

Diky za rady. Takze tohle by asi mohlo bejt reseni? Dokazali byste mi prosim rict jakej je v nich zasadni rozdil krome prikonu?

http://www.bosch-do-it.com/cz/cs/domác% ... 199905.jsp
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Hans »

Pokud dobře čtu, tak to má kleštinku jen na 6 mm frézy. Poohlídnul bych se po něčem co umí i 8 mm. Nicméně pokud to chceš na nějaké volné frézování obrazců jak mají vyobrazeno na webu, tak pak stačí 6 mm. Za výkonem bych se nutně nehnal, nicméně bych se na něj zeptal, může být dost daleko od příkonu. Zajímal bych se i o aretaci vřetena.

Do zelenýho Bosche bych ale nešel. Několik zelených strojů mám a většinou je s tím problém. Buď se to rozpadá (vrtačka dvakrát na reklamaci, po záruce další závady, hobby vytížení), nebo je to nedomyšlený (nejhorší kufry, každej číňan má lepší.)

Pokud bys chtěl ještě nějakou alternativu, tak slušnou zkušenost mám třeba s červenym Einhellem, sice ne v oblasti frézek, mám aku vrtačku, ale kromě klesající kapacity lion baterie je po šesti letech naprosto bez potíží. A nadřela se už dost. Hlavně je to podobná cenová hladina jako zelenej Bosch. A frézky asi taky dělaj. Prý se s tou červenou řadou snaží proniknout do poloprofi. Modrou bych nebral.

Honza
Wojtyla
Příspěvky: 6
Registrován: 13 črc 2014, 16:14

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Wojtyla »

mužu eště dotaz - co tahleta... podle příkonu má slabší motor ale zase má přislušenství a na montáž pod stul se mi jeví jako dobrá. Bude?

http://makitanaradi.cz/makita-rt0700cx2j.html
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od miru01 »

ahoj, pod stolek přiděláš každou frézku co se prodává, sundáš tu kluznou desku a místo ní přichytíš šroubky do původních děr do stolku, záleží na co ji chceš používat, podle toho vyber výkon motoru. 700 W bych viděl tak na frézování hran nebo nějaké ornamenty z ruky, střed tak 1000W až 1500W, nad 1800W pak výkonné stroje ale jak psal honza výkon se nerovná příkon motoru.
Já používám nějakou noname čínu 1200W a na běžné práce, když se netlačí mi to stačí, nějaké vůle ve sloupcích tam jsou. Letos jsem narychlo vyrobil stolek a koupil do něj něco podobného jen s papírovými 2500W a zatím chodí ;) - líbilo se mi na ní že má kleštiny 8,10,12+ještě 1/4 a 1/2 palce. Jinak se mi moc líbí triton TRC-001, ale v ruce jsem jí neměl, s žádnou značkovou určitě chybu neuděláš, je to jen o ceně.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od krokus »

Zdar,
když už je řeč o horních frézkách, má někdo tuhle http://katalog.mafell.de/index.php?IdTr ... duct=24859 ?
Klady a zápory má každý stroj, pište...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od werdio »

Mám tu Bosh POF 1400 ACE ( tu 1200 AE neber nemá mikro posun, ta se nejenom na spodní použití hodí moc!!! )..má kleštinu na 6 i 8, pomalý rozběh, osvětlení frezovanýho místa, dostatečný výkon i na tvrdý dřevo...
Pokud budeš dávat pod stůl odmontuješ jen kluznou plochu a na tři šrouby přiděláš...
Já si dělal stůl sám, ty plastovohliníkový sračky jsou na nic...optimál z překližky cca 10mm aby to nesebralo moc na hloubce řezu...
Samo existuji sofistikovanější řešení pomocí plastové odnímatelné časti společně sfrézou a pod.

Tak či tak to nenahradí pořádnou spodní truhlářskou frézu, je to na menší práce...
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od mari_001 »

Já jsem náhodou sehnal Triton TRA 001, je to ta největší s 2400w, stačila by mi i ta s 2000w ale ta nebyla za takové peníze. Ta s 2000w dle mého názoru kupuje CMT a razí si tam svoje logo. Dle mého názoru super vec pokud se nechceš prdět s řešením zvedání frézy pod stolem. U frézy je přímo dodávaná klička, ukotvíš frézu pod stolem do stolu vyvrtáš díru a když chceš hejbat s frézou tak zasuneš kličku a jedeš, na kličce je i stupnice a docela přesná, ale to jen naokraj. Toť za mě vše ;) hodně zdaru při vybírání...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti