Lisovani ve vakuu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Lisovani ve vakuu

Příspěvek od Petr »

Zdravim panove,
rad bych vas zeptal, jestli mate zkusenosti nebo nejakou informaci jak vyrobit "home made" vyvjevu pro vakuove lisovani.
Jde o to, ze prave vyrabim zatocene schodiste tvaru "L", ktere bude pres dve podlazi a rad bych zkusil lepeni ohebniku a madel ve vakuu. Nenasel jsem ale na internetu zadny odkaz na vyrobce krome "vacu-fix" a ten se mi zda malo ucinny a malicky pro tak velke plochy a tlaky. Rad bych treba na uni-maxu nakoupil veskere komponenty jako je pytlovy rukav, ventilky, hadicky, filtr, tlumic, ale samotnou vyvjevu bych rad poskladal sam tak, aby mela co nejvetsi vykon a neco vydrzela a hlavne aby moc nestala.
Prvni cast schodiste vedouci z prizemi do suterenu uz mam polepenou, a delal jsem to klasicky podle kopita a stuzidlama. Jde o to, ze oblouk neni idealne rovny kvuli tlaku stuzidel na urcitych mistech. Musel jsem proto vnejsi ohenik docela dost tmelit pred dyhovanim. Ohebniky jsem slepil ze 13ti vrstev preklizky tl. 4mm.
Pro druhe rameno do podkrovi bych proto rad zkusil to vakuove upinani. Delal jsem s vakuem v UK a pamatuju si, ze to bylo hodne dobry.
Mate nejaky tip nebo zkusenost? predem diky za odpoved Petr
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od krokus »

Myslím, že bývala pod fekálem za traktor, náhon od vývodového hřídele. Zaručeně by byla dostačující i levná. Nějak vyřešit pohon a je. Nejsem si ale jistý, chce se to pozeptat v kolchoze.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
diky za tip. Zkusim se zeptat tchana, jezdi v kolchozu s traktorem a maji tam "verglu" plny dvur. Ja jsme si rikal, ze bych zkusil kolik bude davat podtlaku kompresor ze stare lednicky. Otec z nej ma udelany kompresor na foukani kol u auta. Jde to sice pomalu, ale jiste. Videl jsem na youtube borce co mu motor z lednicky daval na primo bez vzdusniku cca 30bar. Normalne s tim odfouknul PET flasku jako prd. Jde to napojit i obracene, ale nevim jaky podtlak to zvladne vytvorit budu to muset vyzkouset. To by byla asi nejlevnejsi varianta co znam. Normalne bych to napojil naprimo a vytahl na max co to da a zavrel ventil, zadna velka veda s automatickym udrzovanim podtlaku - to bych kdyz tak doresil pozdeji. Zatim ahoj Petr
ピーター 大工
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od krokus »

Tož aj tak se dá, máš recht. Já myslel tu fekální vývěvu propolit skrz hardy spojku s vhodným elektromotorem 400V / asi by to chtělo i převodovku/, vše upevnit na nějakou desku a je. Bohužel ta stará technika bývá dost zarezlá...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

o tohle jsem se zajímal zhruba před rokem a mj. se na nějakym fóru dočetl, že kompresor z lednice není dobrej nápad. Většinou je to pístovej kompresor, takže má ventily stavěný primárně na výtlak. Sání prý za moc nestojí. Navíc může být problém s tím, že to má olejovou lázeň a uvolňuje to malý kapičky oleje. V lednici to nevadí, zase to steče dolů, ale tady to vyletí ven a brzy se to celý zadře.

Nakonec jsem dospěl k tomu, že bude nejlíp koupit klasickou technickou vývěvu. Měl jsem domluvenou i laboratorní vývěvu z výzkumu, co chodila do technické nuly, ale pak jsem to přestal potřebovat, tak jsem ji nakonec nekoupil. Myslím že jsme byli domluveni na pět tisíc, ale je toho na netu víc, mělo by to jít sehnat i levnějc. Obvykle je to na 400V, vydrží to delší běh a nevadí tomu ani částice, který můžou z lisovanýho dřeva odlétnout - ale raději bych jako filtr aspoň molitan dal. Jen pozor - vyhnout se vývěvám z JZD, co tím vytahovali mlíko z vemen - podtlak bude malý.

Ještě jsem se zajímal o membránový kompresory pro akvaristy atp., ale to žádnej rozumnej podtlak neudělá, konzultoval jsem s výrobcem.

Ty sady na uni-maxu počítají se stálým zdrojem podtlaku, pokud to něběží, patrně to dost rychle podtlak ztratí a celý se to rozklíží. Jinak je ten jejich vacu-fix jen obyčejná Venturiho trubice, ale nemusí to být nutně špatný. Ovšem za skoro pět tisíc mi to přijde moc. Nemluvě o nekonečnym kraválu z kompresoru.

Všiml jsem si, že máš mraky nářadí od Festoolu - oni maj taky nějakej vyvíječ podtlaku, používají to přinejmenším jako přísavkový svěrák, na vakuový lisování by to stačit určitě mohlo.

JV
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
diky za informace JV. O tom vakuovem upinaku od festoolu vim, ale to je palka jako blazen. To naradi od festoolu co s nim pracuju nakoupil sef ve firme kde ted pracuju. Kolegove delaji hlavne lamino a na masiv jsem tam jenom ja. Takze vsechny ty "hracky" pouzivam hlavne ja. Musim rict, ze je to opravdu radost s tim pracovat.
Me by se libilo dat dohromady neco jako je tady na tom videu, ale problem je, ze ani autor videa neni schopny popsat jak to vsechno funguje:
http://www.youtube.com/watch?v=yz8Q9isfYmQ
Petr
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od Hans »

Tak pak mi ještě napadá, že vývěva je v motoru kdejakého auta. Asi by stačilo napojit starou vrtačku. Ovšem jakýho vakua to dosáhne, to netuším. A jestli tam nebude tentýž problém jak u toho ledničkovýho kompresoru.

Zeptám se - chceš to dělat home-made proto abys ušetřil, nebo že si s tím chceš vyhrát? Totiž když trochu zapátráš, tak najdeš inzeráty jako třeba http://dum.bazos.cz/inzerat/30191154/VYVEVA.php a to mi přijde natolik levný, že se nevyplatí to dělat osobně.

Pokud bys to ale chtěl dělat vlastnoručně, tak se obávám že to nedáš. To ono jde udělat třeba zubový čerpadlo na vodu na koleni, ale na plyny... to už bude docela strojařina. Teda myslím tím ten samotnej blok, co saje vzduch. Ty presostaty kolem, vzdušníky atp., to už není problém a vlastně se to bez nich pro začátek i obejde.

Jinak na tom videu chlap nevěděl akorát ten malej vzdušníček nad motorem, ne? Já bych řekl, že ten možná při zapnutí presostatu pomůže roztočit motor správným směrem, protože podle zvuku je to pístový a kdyby to bylo v nějaký nepříznivý úvrati... čert ví.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od JanB »

Jen malá poznámka k tomu ledničkovému kompresoru - letečtí modeláři ho používají k vakuování křídel. Lepí se dýha na polystyrenové jádro a vakuují se i relativně velké kusy. Na webu se dají najít i popisy takových řešení.
Možná to bude použitelné i na truhlařinu.
uhde
Příspěvky: 1
Registrován: 12 čer 2014, 06:20

Re: Lisovani ve vakuu

Příspěvek od uhde »

Zdravím,
zkuste kouknout na: http://www.havog.cz/kategorie-produktu/vyvevy/
jsou tam dostačující stroje za rozumný peníz.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 hostů