Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Petr »

Ahoj, prave pracuju na dubovem stolu do obyvaku (darek pro tchyni) rad bych ho dokoncil nejakym olejem, protoze chci pouzit tradicni spoje a cely stolek potom dokoncit ve slozenem (slepenem) stavu, coz pri lakovani neni moc vhodne, kvuli brouseni a zatekani laku. Myslite, ze tento olej by mohl byt to prave? Znate ho nekdo?
http://www.kasa.cz/nabytek-svitidla/kou ... qtc11111-/
Nerad bych se poustel do vaznejsich akci, jeste nikdy jsem s prirodnimy produkty jako oleje, selaky, vosky, atd.. nepracoval, ale laka me to cim dal vic. a tak bych rad neco vyzkousel. Chtel bych zvyraznit kresbu dreva a aby to neco vydrzelo, netvorili se fleky od sklenicek a aby to melo pekne hladky hedvabny povrch. Tak co mi poradite pratele? ;)
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Martin »

Laky této firmy patří mezi kultovní záležitosti.Nikdy jsem s tím nedělal,ale doporučení jsem už slyšel mnoho.Dubík pěkně načpavkovat ,napustit :D .Jen ty kolečka od skleniček :?:
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Jan »

Ahoj Petře, tímto tě zdravím,
z vlastní zkušenosti ti mohu doporučit olej Lignea (http://www.dick.biz:80/dick/product/705286/detail.jsf), který už doporučoval na naší diskusi Lukáš (http://cestadreva.cz/diskuze/viewtopic. ... 968f2370cf. Je doopravdy perfektní, i staré skvrny od čaje :roll: jdou ze stolu natřeného tímto olejem dobře umýt.

Olej, na který se ptáš, ale zřejmě tento Lignea (tung oil) obsahuje - jestli je to ten samý čínský dřevní olej, tak by to mělo dopadnout dobře. Pokud ho použiješ, dej nám vědět jak to dopadlo. 8-)
A Martine, co ten "tvůj" houslařský mastný lak, jak by se asi choval? Ještě jsem nestačil použít tvůj vzorek :oops:
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Petr »

Tak jsem nasel ten Sct. Croix napouštěcí olej za dobrou cenu, tak jsem ho rovnou objednal:
http://stavebniny.baushop.cz/specialni- ... j-2-5l-bal
Martine muzes mi napsat postup jak to spravne dokoncit na olej? Co si mam predstavit pod "Dubík pěkně načpavkovat"? Jak jsem rikal, prirodni povrchovky jsem nedelal a tak tuto technologii nemam zazitou. :?
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Martin »

Čpavkování dubu nemá zažité leckdo.Mnozí obdivují barvu,kterou mají staleté věci udělané z dubu a přitom se podobná barva dá dosáhnout poměrně brzy.To tmavnutí způsobuje totiž čpavek obsažený v atmosféře.Takže ,když chceš mít krásně tmavý stolek,si pořídíš láhev čpavkové vody,pytel,do kterého se ti ten stolek vejde(nejlépe čirý pro lepší kontrolu),el.vařič a starý kastrůlek.
Postup:
Dáš stolek do pytle(pytel dej zvrchu)a nejlepší je,když se ten pytel nebude dotýkat toho stolku(třeba laťkový stan).Na zem do pytle postavíš vařič s kastrůlkem,naleješ čpavkovou vodu,pytel zaděláš a vařič zapneš(stačí vařit chvíli,jen aby se pomohlo tomu čpavku a nebylo tam moc páry!).Nejlépe založit ráno a přes den pozorovat jak to tmavne.Silné povahy provádějí v dílně a my ostatní někde pod přístřeškem.Až to bude mít pěknou barvu tak to vyndej a nechej alespoň den vyvětrat.Tím si zajistíš bezproblémový průběh povrchovky.
Můj mastný lak je po vytvrzení naprosto inertní vůči působení vody a alkoholu.
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Jan »

Ahoj, včera jsme testovali, jak se budou chovat fleky od červeného vína na dřevě napuštěném polymerizovaným (vařeným) lněným olejem a pouze lněným olejem. Výsledky skvrn dopadli takto:
Na stolku ošetřeném polymer. lněným olejem šly skvrny dobře setřít a nezůstaly žádné stopy.
Na borovici napuštěnou lněným olejem (2 roky) - skvrny šly hůře umýt a stopa zůstala skoro neznatelná.
Skvrny byly 12 hodin zaschlé.
Přílohy
začátek včerejšího testu :)
začátek včerejšího testu :)
oleje-varenylen1.jpg (32.38 KiB) Zobrazeno 33329 x
stopy od vína na jasanovém čajovém stolku ošetřeného: 1. napouštěcí nátěr konopným olejem a pak 3x natřený polymer. lněným olejem.
stopy od vína na jasanovém čajovém stolku ošetřeného: 1. napouštěcí nátěr konopným olejem a pak 3x natřený polymer. lněným olejem.
oleje-varenylen2.jpg (9.3 KiB) Zobrazeno 33330 x
umytá polovina skvrny od vína (konopný + polymer. len)
umytá polovina skvrny od vína (konopný + polymer. len)
oleje-varenylen3.jpg (9.08 KiB) Zobrazeno 33331 x
v pravo umytá skvrna na dřevě (borovice) - napuštěno jen lněným olejem
v pravo umytá skvrna na dřevě (borovice) - napuštěno jen lněným olejem
oleje-len.jpg (11.23 KiB) Zobrazeno 33337 x
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Martin »

Dost dobrý :o .Polymerovaný olej je "marmeláda" nebo komerce?
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Jan »

To je plně zasloužená marmeláda a týdenní větrání :shock: . Až po uvaření jsem si přečetl: "nevařte v místnosti". Tímto všechny varuji před vařením lněného oleje doma, smrad je to opravdu nezapomenutelný.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Petr »

Tak uz jsem si poridil tu cpavkovou vodu. Bude na to stacit doufam 0,5l vody. 25%
Tak jsem opravdu zvedavy co to s tim dubem udela.Smrdi to teda fest. :D Jeste jsme se chtel zeptat, jestli to by to fungovalo i na DTD dyhovanou dubem :?: Chtel jsem ji pouzit na polici s naklizkem po obvodu.
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Jak dokoncit konferencni stul z Dubu?

Příspěvek od Martin »

Zřejmě bez problémů.Jedině co na to lepidlo.Používám kostní a kožní klíh a občas český Dispercol
a ty drží.Samozřejmě možno načpavkovat dýhu před lepením.Pak je ta dýha probarvená v celé tloušťce a snese i citlivé přebroušení.Teď ještě koukám,že to dýhování asi bude už přímo na té desce(prefabrikát).Tam by záleželo ,jak moc jim ta dýha nasákla lepidlem.Zkus odřezek přidat k tomu stolku a uvidíš.
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti