Jak imitovat staré interiérové dřevo

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Marek Vančura
Příspěvky: 5
Registrován: 22 úno 2013, 11:32

Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od Marek Vančura »

Zdravíme všechny všecičky, blíží se nám koncové úpravy podlahy, kleštin a interíérových prvků. Zatím to celé je velmi omlazelé. Podlahu budeme kartáčovat a několikrát natírat lněným olejem. Ořechový stolík bez kartáče taktéž.

Ale hlavně se nám jedná o kleštiny, postel a osb. Převážně smrkové kartáčované až nato OSB, takže velmi světlé. Rádi bychom ho špetku ostařeli a tím ztmavili. Třéééba: http://bit.ly/12Wv8nm tak.

Minimálně o těch padesát, ideálně o sto let :-) Neznáte nějaké príma zaklínadlo? Už jsme zkoušeli kafe... moc to pilo... :-) a my taky... Ale nějaké ty suché pigmenty... samozřejmě ozkoušíme, ale kdyby náhodou někdo nějaké esíčko v růkávu měl... tak budeme velmí rádi...

Zdraví punkyfunkyBeskydy....

PS: hrozně neradi bychom to dřevíčko milované uzavřeli... chtěli bychom sním dýchat...jo a na skladě máme jen fůru lněného oleje od Vás.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od Martin »

Co zkusit opalovačku+kartáčování.Předem to vyzkoušejte na nějakém odřezku.
Morčez!
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od Roman »

Trámy bych vykartáčoval a zkusil bych nějaké mořidlo ,nebo místo kafe zkusit,výluh ze slupek ořechu.Určitě to bude chtít trochu experimentovat.Na nábytek bych si obstaral starý trámky.
Marek Vančura
Příspěvky: 5
Registrován: 22 úno 2013, 11:32

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od Marek Vančura »

Opalovačku miluju... zásadní otázka... je to dřevko potom vůbec ještě funkční... dýchá, projde li ohněm? A fintu z odřezkem, tu mám zmaknutou.... díky

Ten výluch z ořechu jsme taky zkoušel a je to pořád hodně mdlé... takové jednolité.. úplně to vypadalo jak plast... možná slabě louhlé... kleštiny už visí... nové původně měly být skryté, ale nakonec dodatečně okartačované. Staré trámy??? to je hodně dobrý nápad... možná trošku přiříznu stodolu.
alkex
Příspěvky: 24
Registrován: 19 úno 2013, 12:28

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od alkex »

Vyluh z orechovych supiek je podľa "starej skoly" dobrá vec avsak realne sa mi nikdy nepodarilo namiesat dostatočne silny roztok. NeMohlo by to fungovať aj v kombinacii s tungovym olejom? Na internete moc info neni tak presnu koncentraciu neviem ale asi to chce iba skusat na odrezkoch.
afu
Příspěvky: 1
Registrován: 17 čer 2013, 19:32

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od afu »

Zajímavý vzhled dá dřevu nátěr roztokem hypermanganu. Fialová barva po chviličce zhnědne. Samozřejmě, čím koncentrovanější, tím tmavší. Nutno vyzkoušet na vzorku dřeva. Lepší je širší štetec, aby vrstva byla rovnoměrná a nevznikaly tmavší šmouhy (anebo naopak pokud chcete "nedokonalý" vzhled, tak tu nepravidelnost v odstínu můžete udělat schválně). V případě hrubšího povrchu více saje a tedy více ztmavuje, například nedobroušené plošky okolo suků, což vypadá vcelku dobře.
Zkoušel jsem to kdysi na podlaze z tvrdého dřeva, která byla vyšedlá. Krásně zhnědla, povrch jsem natřel průsvitným podlahovým lakem a po 6 letech je dřevo stále stejného odstínu. Ale myslím, že stejně by to mohlo fungovat i v případě přetření "nahypermanganovaného" povrchu přírodními oleji. To jsem dneska vyzkoušel na posteli, výsledek pěkný.
MajklM
Příspěvky: 2
Registrován: 02 črc 2013, 07:25

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od MajklM »

Ahoj,

sám jsem teprve začátečník se zpracováním dřeva a tak bych se chtěl zeptat, jestli se zde zmíněné rady používají i při strukturalizaci dřeva? Pochopil jsem, že to je imitace zestárnutí dřeva. Náhodou jsem o tom našel článek, ve kterém ale nebylo vysvětleno, jak se tento proces provádí. Dřevo na fotkách ale vypadá perfektně. Kdyby někdo věděl jak na to, dejte prosím info. Článek: http://www.seart.cz/strukturalizace-dreva-a-13.html

Díky
egano
Příspěvky: 2
Registrován: 22 zář 2013, 19:47

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od egano »

Ahoj, chceme upozornit, že napuštění hypermanganem nám pod tungový olej vůbec nefungovalo, velice tmavé namoření po několika měsících úplně vybledlo. Pod vodou ředitelným lakem, který jsme používali dříve, to vybledlo jen trochu.
S pozdravem Gánóczyovi
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Jak imitovat staré interiérové dřevo

Příspěvek od VítekM »

Egano, to je zajímavé, bledlo to už během schnutí oleje, nebo až potom? Jaké to bylo dřevo? Měl ten vodou ředitelný lak UV filtr?
Vítek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 91 hostů