Prasknuti MDF

Vše co se týká truhlářského řemesla.
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Prasknuti MDF

Příspěvek od xpumpa »

Jdu pro radu ke zkusenejsim. Predstavte si sandwichovou konstrukci, sirka lepene casti steny je cca 30mm.
a/ nekolik slepenych 40mm tklustych MDF desek (vse pak vyhlazeno a nalakovano v lakovne)
b/ nekolik 40mm tlustych preklizek a posledni cast je z jedne 40mm MDF (Preklizka naolejovana a MDF opet nalakovana)
vse slepeno D2 lepidlem Titetbond.

a/ po nekolika mesicich nekolik podelnych prasklin v laku MDF
b/ po nekolika mesicich nekolik podelnych prasklin v laku MDF, hloubka 2-3cm, sirka 0,2-1mm (meni se podle vlhkosti mistnosti)

Nemam vubec paru proc to prdlo, asi mam nekde konstrukcni vadu.
Nemate nekdo napad, cim by to mohlo byt ? Pripadne, jak byste ted provedli nejakou napravu (premyslel jsem to zalit epoxydem, prebrousit a znovu striknout lakem a vylestit) Diky.
PHOTO-2021-03-24-16-31-45.jpg
PHOTO-2021-03-24-16-31-45.jpg (29.5 KiB) Zobrazeno 1666 x
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od witt »

Ještě by bylo dobré dodat, v jakém je to prostředí a jakou to má funkci.
Tipuju, že to má na svědomí vlhkost.
Pokud to stále pracuje, tak se s tím přímo nedá udělat nic. Jedině to vyřešit nějakou nakližkou.
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od xpumpa »

Funkce dekoracni a je to v interieru, takze vlhkost bezneho bytu.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, asi jsem úplně nepochopil popis konstrukce, namísto 40 mm bylo asi myšleno 4 mm, když celý blok má mít 30 mm?
Pro lepení existuji pravidla, např. u překližek vždy lichý počet vrstev a lepí se křížem, právě s ohledem na stabilitu výsledné slepené desky, u MDF vzhledem k tomu, že jde o rozvlákněné dřevo nevím, ale předpokládám že to bude podobné a kombinace překližky a MDF slepené najednou, toť otázka. Problém také nastává, když je z jedné strany povrchovka a z druhé nikoliv. Dřevo prostě pracuje s vlhkostí a lak nikoliv.
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od xpumpa »

Konstrukce je tlusta asi 400mm, je slepena ze 40mm desek (vnitrek je duty, sila obvodove steny cca 30mm). Zrovna slepena preklizka drzi jak blazen. Nenalakovanou stranu MDF jsem prestrikal predtim primerem, abych to zavrel. Jestli s tim hejbe ta preklizka a nevydrzela ta lakovana stena, tam bych to asi nejak pochopil, ale ze to prdlo i tam, kde je to cele z MDF tak tam nevim. Pri lepeni jsem pouzival po obvodu sverky, tj. nemel jsem lis, ktery pusobi vsude stejnou silou, mohl by byt problem v tomto ?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od jbubik »

Tedy asi jsem už zhloupnul, ale nějak jsem tu konstrukci taky nepobral. Byl by ucelenější pohled nebo lépe řez?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od Hans »

Mně to taky nějak nedochází, jak ta konstrukce vlastně je. Ale třeba pomůže pár poznámek:
1) překližka je vzhledem k vlhkosti anizotropní, tj. její tloušťka se s vlhkostí nadále mění jako u jakéhokoliv jiného dřeva, jen plošný rozměr moc ne,
2) MDF je vzhledem k vlhkosti izotropní, mění velikost do všech směrů stejně; někdy dochází k záměně s představou, že když se to může slepovat jakkoliv, tak že se to nehýbe - ale to by byl hrozný omyl.

Takže pokud jste někde např. slepil štos překližek, pak štos MDFek a tyto dva bloky k sobě hranami dále slepil, k prasknutí dojít muselo.

Svou roli také někdy u velkých lepených ploch hraje vlhkost z lepidla. Dřevo nabobtná, lepidlo zpolymeruje a při vysychání vlhkosti z lepidla nastane někde nějaké pnutí. Kvůli velkým plochám uzavřeným do lisu dochází k vysychání mnohem pomaleji než u běžných spojů.


Hans
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od xpumpa »

Je to slepene zhruba takto, v dirach jsem mel jeste kolikove tyce, na ktere jsem pri lepeni segmenty nasunoval.
prasklo to v te horni desce v radiusu ktera byla lakovana z MDF. Ostatni segmenty z brezove preklizky.
U jineho kusu byly vsechny segmenty z MDF a praskl jeden z tech segmentu, nikoliv horni deska.
Chtel bych zjistit mozne priciny aspon teoreticky, prakticky to budu muset vyzskouset, ale prdlo to az za par mesicu, tak se to blbe zkousi :)
Segmenty jsem lepil po jednom a dalsi daval po hodine schnuti.
2022-04-16_235410.png
2022-04-16_235410.png (44.84 KiB) Zobrazeno 1525 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od Hans »

Áha. Tak pak mě napadá, že zatímco ty spodní rámy z překližky si podržely plošný rozměr, tak ta horní MDF měla tendenci se při vysychání smrsknout a ty překližkové rámy se tomu bránily. Tak to ta MDFka nevydržela, protože nemá zrovna nejlepší pevnost na tah.

Jak široká je pro pohledu z plochy ta prasklina a jaký je rozměr té konstrukce? Jestli to je třeba metr nebo i víc, tak milimetrová prasklina je klidně možná.


Hans
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Prasknuti MDF

Příspěvek od xpumpa »

prasklina dlouha treba 10cm. Velikost konstrukce je velka 1,3m x 0,5m.
Pritom ty kolikove tyce jsou i v predni desce, musim se podivat kde presne jsou.
Jak tomu zabranit ?
Pridat vic kolikovych tyci po obvodu ?
Nejake vyztuhy ?
Nebo predni desku udelat taky z preklizky a nalakovat ?
Diky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 hostů