jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Vše co se týká truhlářského řemesla.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj,

vyrábím dělené okno, které má v jednom křídle dvě dělící příčky. Vnitřní část křídla (tam, kde bude zasazeno sklo), je kolem dokola zdobena profilem. Při výrobě příčky, která je čepem spojena do vertikální části křídla a obě části mají stejný zdobný profil, se mi nepodařilo dobře vyříznout část čepu tak, aby hezky lícovala s profilem u křídla, do kterého je zasazena. To je dobře vidět na obrázku, kde jsou vidět ošklivé mezery. Ty "rohy" u čepu jsem řezal lupínkovou pilou listem se střední hrubostí. Tloušťka příčky je 3 cm a s touhle pilkou ještě moc neumím, řezal jsem to v pozici, kdy byl list horizontálně a ono se s tím asi řeže běžně veritikálně, ale to by nemělo hrát takovou roli. Díky tomu, že list pruží a ohýbá se, tak jsem měl profil na jedné straně vyřízlý podle čáry rozumně dobře, ale na druhé straně už šel mnohdy trochu mimo a následně jsem musel všelijak nešikovně řez dotvarovávat pilníkem, aby spoj zapadl a dílo jsem takhle ve výsledku pokazil.

Tušíte prosím někdo, jak právě tuhle část spoje dělali truhláři tradičním způsobem (tzn. ručními nástroji)?

Nejdou mi uploadovat fotky do fóra, tak je sdílím zde na Google Photos.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od martin.janda »

Odpovím si částečně sám, ale za další info budu vděčný. Někde se to pravděpodobně dělalo hoblíkem, kterému se anglicky říká "sash scribing plane", jak se mu říká u nás, nevím. I tahle možnost mě samotného napadla, ještě s jednou další a to řezbářským dlátem. Přikládám obrázek, který jsem našel na thevalleywoodworker.blogspot.com
Přílohy
scribing plane.png
scribing plane.png (36.73 KiB) Zobrazeno 2243 x
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od witt »

Na naší chalupě to bylo i "po staru" na většině oken frézované - takže fréza profil rámu + inverzní fréza. Viděl jsem i ručně dělaná okénka, ale tam už byl zvolen rovný šikmý profil rámu, ty "rohy" se pak řezaly rovně.

Kdyby to nemělo být po staru, tak bych použil něco v tomto smyslu:
https://www.aliexpress.com/item/3302939 ... 4c4d0oK4Dr

Jen přemýšlím, jestli by ta příčka neměla být zajištěna kolíčkem. Pokud jsou dvě, tak předpokládám, že je okno vyšší.
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od martin.janda »

Díky, o možnosti použít frézu vím, ale tu nemám, ani zatím nechci. Postaru mám na mysli tak, jak se to skutečně postaru dělalo a už mám i od jiného truhláře potvrzeno, že na to byl hoblík. U nás se mu prý říkalo přestrkovač. Jinak máš pravdu, kolíček tam být má, okno ještě není hotové.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od witt »

Popravdě si nedokážu představit, jak to udělat hoblíkem, aby se to na druhé straně nevyštíplo. Napadá mě jedině, že bych si takto upravil širší prkno a to pak nařezal na jednotlivé příčky. Měl jsem za to, že přestrkovač je ten hoblík na profil rámu (jsem však hoblíkový analfabet)

Zapomněl jsem před tím dodat, že ani ten řez na lupenkové pilce není špatný. Kdyby se to udělalo o kousek větší a dorovnalo rašplí?

V každém případě mi to v době izolačních dvojskel přijde jako hodně zajímavý počin. Takže pokud máš víc fotek a nějaké praktické postřehy, tak sem s nimi.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

Aby se to na druhé straně nevyštíplo, tak je potřeba hoblovat z obou okrajů směrem dostředu, což by v tomhle případě vyžadovalo dva zrcadlové hoblíky, nebo si vzhledem k profilu vyrobit kus dřeva, který si upnu za profil, abych k případným nehodám nedocházelo tak často. Pravý a levý hoblík nějakého profilu je dost běžný, pokud se na něco specializuju, respektive dříve byl a vyrobit si něco co mi zezadu podržíten okraj bude pro někoho, kdo umí udělat ručně takovéhle okno asi celkem hračka. Jinak tedy osobně smekám a fandím! Tohle už je opravdu řemeslo :geek: A ten článek ze kterého pochází ona pérovka je hodně zajímavý, škoda, že to tam není vysvětlené podrobně. I když ten název přestrkovač skoro evokuje myšlenku, zda ten hoblík třeba neměl dvě želízka postavená proti sobě, to by mohlo fungovat. Specializované nástroje bývají někdy hodně přísné. :D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Hans »

Hm a proč by to nešlo vyhoblovat ještě předtím, než se udělá hoblování podélnýho profilu? Pak to založíte jakýmkoliv hranatým dřívkem a měl by stačit hoblík jen jeden. Nebo mi něco uniká?

Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

No asi šlo, jde o to, jak obtížně by se pak hobloval ten podélný profil shora, aby vyšla délka a nedrolil se ten úplný okraj, kde to má navazovat. Viděl sem z různých zdrojů tyhle profily hoblovat na nábytkové lišty a rámy na obrazy a všichni to dělají tak, že se na dlouhé liště nejdřív vyhobluje profil a pak se to nakrátí a nařeže na 45°, aby ten profil dokonale navazoval. O těch oknech vím ale šišku, to prostě hádám a je škoda, že to není podrobně vysvětlené v tom článku.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Hans »

Záleží na provedení toho profilovýho hoblíku - pokud má doraz, tak by to mělo dopadnout dobře. Pokud ne, chce to cit stejně jako u obyčejnýho hoblíku. Mě spíš ale trápí jiná otázka, která souvisí s levým+pravým hoblíkem téhož profilu - museli si dřív pečlivě vybírat rovnovláknový dřevo nebo si aspoň mohli vybrat směr hoblování? Plocha je v pohodě, dobře seřízená klopna dělá zázraky, ale klopnu na profil bych teda vyrábět nechtěl :-)

Jinak takováhle okna jsem ještě taky nedělal... ale na půdě na ně mam nachystanou údajně úplnou sadu hoblíků, co jsem kdysi koupil přes inzerát. Tak až se do toho jednou dám, napíšu taky článek ;-)

Hmm, vlastně mě napadá - nenašlo by se k tomuhle něco u Roye Underhilla? Ten se tou historickou stolařinou zabývá už desítky let. Sice je to Amík, ale tohle se moc lišit nebude, teda kromě toho, že oni oknama raději šoupou než otvírají...


Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jak vytvarovat profilovaný čep postaru (příčka okna)

Příspěvek od Modřín »

Myslím, že rovná vlákna jsou základ. Alespoň všechny návody na tyhle postupy tím začínají. Ve státech je vůbec spousta starého nářadí k mání a spousta lidí, kteří se věnují původním postupům. U nás mám často pocit, že udělat něco ručně staví člověka do role naprostého exota. Tuhle mi šéf varoval, že přijede vedení, tak aby mě někdo neviděl řezat ruční pilou. Tak asi tak :D

Jinak profilovej hoblík s klopnou sem nikdy neviděl. Spíš je vždycky vidět, že to mají nastavený poměrně na velkou třísku, aby to netrvalo věčnost a často je tam nějakej doraz, kde se to zastaví na určité hloubce. Myslim, že je to hlavně o tom mít nabroušeno a mít to prostě v ruce.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 hostů