Kroucení dřeva

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Kroucení dřeva

Příspěvek od ivoch »

Mám přístup k jasanu, který si nechám nařezat na fošny a ty mi budou rok a půl schnout v hráni. Chci z nich pak vyrobit stůl do dětského pokojíku. Měl bych dotaz na konkrétní zkušenost odborníků z fóra - je možné takto slepit, opracovat a vyrobit stůl se šuplíky z jasanu, který bude vysychat na vzduchu a ne v sušičce? Někde jsem četl, že vzduchosuché řezivo se nedoporučuje zpracovávat pro truhlářské výrobky do interiéru z důvodu možného kroucení a praskání dřeva. Má s tím někdo osobní zkušenost?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Hans »

Mám osobní zkušenost se smrkem, co jsem si nařezal na coulová prkna, nechal dva roky schnout a pak z nich udělal dveře. Říkal jsem si - slepíš to na dvě vrstvy, bude to stabilnější. Za měsíc se zkroutily. Už bych si to víckrát nedovolil. Buď do sušky anebo nechat pak ještě rok ležet doma.

Hans
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Modřín »

A není to spíš konstrukcí těch dveří? Asi se nedá popřít, že sušky existují vlastně jen posledních pár let. Všechno dřív bylo vzduchosuché.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Hans »

To si nemyslím, nejsou to první dveře, co jsem dělal. Jen první vzduchosuchý.

Sušky existují už minimálně od první republiky a na venkově se to jinak dělalo běžně tak, že řezivo se nechalo třeba rok v prostoru, kde měl být později nábytek z něj zhotovený. Nebo se to alespoň nechávalo na půdě nebo v dílně.

S těma dveřma to, pravda, nemusí být definitivní. Oddělují studenější prostor od vytápěného a možná že vysychají nerovnoměrně vzhledem k teplejšímu vzduchu u stropu. No, čas ukáže... ale pořád platí, že už to příště riskovat nebudu a u tvrdýho bych to neriskl už vůbec :-)

Hans
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Modřín »

Jo no já myslel těch pár let v tomto smyslu. Nábytek se prostě dělá ze dřeva mnohem déle, než existujou sušky a když to šlo tehdy tak to musí jít i dneska. Ale odležení dřeva v dílně nebo někde uvnitř je určitě nutnost a ještě kontroluju vlhkost podle váhy. I když takhle do různých podmínek každou stranou je to vždycky loterie, mám takhle vzduchosuché dveře do skleníku a sice se nekroutí, ale zase vzhledem k mému postižení přírodní povrchovkou mají tendence se za deštivých dnů nevejít do rámu :D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Hans »

Tohle byly dveře uvnitř, takže ne zas takový vlhkostní extrém, jen teplotní. Ale přiznávám - už když jsem to dělal, říkal jsem si, že asi dělám blbost. Ale nebylo po ruce nic jinýho, tak jsem to risknul a dobře mi tak.

Hmm, přírodní povrchovka - to by mě zajímalo. Dával jste i důkladný fermežování nebo jen něco lehkýho a zavřel to třeba voskem? Ve všech starých knížkách, co mám, se v podstatě všechno venkovní fermežovalo. Mám za to, že dobře napuštěná fermež zaplní místa, kam by jinak vzlínala vlhkots a bobtnání omezí. Já teda dělám dveře s polodrážkou a tak tam můžu dát dostatečný fuky, aby se to vešlo vždycky, ale teď budu dávat na dílnu trojdílný vrata a trochu mám obavy z toho, aby se mi v létě uprostřed nerozpojil zámek :-)


Dík!

Hans
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Modřín »

No já sem bohužel zaexperiemntoval o mnoho víc, takže sem to ohobloval, zapustil šelakem, jelikož sem se někde dočetl, že na zavření pórů se používal i na lodě a následně vzal hadrem jojobovým olejem, což je vlastně tekutý vosk. A voda po tom steče jak po skle, ale ze vduchu si to nasaje tolik, že sem jednou musel dva dny počkat, než sem se tam dostal. Tak sem to musel ještě trochu přihoblovat. No velká legrace ;)
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Modřín »

Jinak bránu máme Napuštěnou tungáčem a přijde mi to mnohem lepší. Tohle byl fakt úlet. Teď chce tchýne svlakovanou branku na zahradu, tak zkusím tentokrát vařenej tungáč.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Hans »

Zaznamenal jste rozdíl mezi vařeným tungovým olejem a fermeží? J8 zatím fermežuju, protože mi to jednak přijde v našich končinách tradičnější a jednak toho mám velikej kanystr :-)

Hans
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Kroucení dřeva

Příspěvek od Dovla »

Modřín píše: 20 led 2021, 21:40 Jinak bránu máme Napuštěnou tungáčem a přijde mi to mnohem lepší. Tohle byl fakt úlet. Teď chce tchýne svlakovanou branku na zahradu, tak zkusím tentokrát vařenej tungáč.
Je nejaký rozdiel keď natriem drevo tungáčom normálnym- studeným a teplým-vareným? Má tungáč lepší účinok proti vode? Lebo ja som natrel spárovku studeným tungáčom. Doska je trvale pod strechou, ale vlhkosť sa na ňu dostane . A spravilo mi to na niektorých miestach , kde sa najviac chytá vlhkosť: viewtopic.php?f=9&t=1941
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů