Hoblík veritas jack rabbet

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
abutus
Příspěvky: 6
Registrován: 28 pro 2019, 17:41

Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od abutus »

Chci se poptat na zkušenosti s tímto hoblíkem dá se použít i na tvrdé vláknité dřevo na hoblování čel a na větší plochy pokud ano byl by to poměrně universální hoblík děkuji za odpověď
sprinter
Příspěvky: 2
Registrován: 08 led 2020, 09:51

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od sprinter »

Zdravím,

Veritas Bevel-Up Jack Rabbet Plane vlastním něco málo přes rok a rád se podělím o několik postřehů:

- hoblování čel, polodrážek, drážek - bez problémů (nejčastěji používám právě na čela, oceňuji otočnou rukojeť při práci ve střeláku),
- hoblování větších ploch - dle mých zkušeností není na tento typ práce hoblík vhodný (má širší želízko než je šířka prostoru pro odvod hoblin a díky tomu se snadno zanáší),
- hoblování tvrdého vláknitého ev. sukovitého dřeva - dle mého hoblík není vhodný (používám raději klopkaře s vyššími řeznými úhly).

Veritas Bevel-Up Jack Rabbet Plane se může jevit jako univerzální pomocník pro všechny typy truhlářské práce, ale v praxi je lepší mít více specializovaných nástrojů (i s ohledem na výslednou kvalitu).

S hoblíky Veritas mám dlouholetou zkušenost a např. Veritas Custom Bench Planes (vlastním jointer plane a bench plane) používám nejčastěji.

Závěrem chci dodat, že mě poměrně mrzí, že v ČR je velmi málo možností k vyzkoušení a koupi kvalitního ručního nářadí (nepředraženého), pracoval jsem nějakou dobu v Německu, kde jsem pořídil většinu svého vybavení (dnes využívám německý obchod www.dictum.com, který navíc zasílá bezplatně i do ČR). Bohužel náš trh je malý a pro zahraniční výrobce nástrojů zde tím pádem není patřičný odbyt.

Rád bych zde chtěl zároveň poděkovat zdejšímu eshopu za nabídku kvalitních nástrojů za férové ceny (Veritas Bevel-Up Jack Rabbet Plane jsem koupil zde, jelikož nikde jinde ve střední Evropě v té době nebyl k sehnání!) a doufám, že nabídka se postupem času bude rozrůstat stejně jako roste počet nadšenců do práce se dřevem.
abutus
Příspěvky: 6
Registrován: 28 pro 2019, 17:41

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od abutus »

Děkuji vám za sdělení zkušenosti věřím že máte pravdu proto jsem přemýšlel o koupi hoblíku low angle jack od veritasu a potom dokoupit ještě
Veritas® #4-1/2 Smoothing Plane obchod dictum znám ještě bych se vás rád zeptal jestli opravdu je doprava k nám bezplatná nikdy jsem od nich nic neoblednával a pokud máte zkušenosti se želízky z oceli PM-V 11 jestli byste mi je mohl sdělit a to ještě není vše u cesty dřeva bych zakoupil přípravek od veritasu na broušení želízek a dlát jestli i tím máte zkušenost velmi děkuji za odpěď
sprinter
Příspěvky: 2
Registrován: 08 led 2020, 09:51

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od sprinter »

Zdravím,

www.dictum.com zasílá do ČR bezplatně při objednávce nad €178.50, dodací doba obykle 3-4 dny.

K ostatním tématům:

Ocel PM-V11 - s želízky z této oceli jsem naprosto spokojen, dobře a dlouho drží ostří a vydrží i hrubější zacházení (sukovité dřevo). Brousí se výborně (používám kameny Shapton - 1000, 3000, 8000 zrnitost).

Jako pomůcku k broušení používám Veritas Mk II, který funguje skvěle. Jen je třeba precizně ukotvit želízko s ohledem na jeho rovnoběžnost.

Ohledně výběru hoblíků bych chtěl zdůraznit, že je velice důležité si uvědomit, na jaký druh práce je budete používat a s jakým materiálem budete pracovat. Já osobně začínám s hrubě nařezaným dřevem, které nejprve opracuji uběrákem, pak srovnám menším hladíkem a na finální hoblování používám klopkaře odpovídající velikosti (no 4. až no. 7). Takže hoblíky, které uvádíte, jsou podle mě rozumná volba pro menší "projekty". Při hoblování větších ploch (srovnávání, final) je větší hoblík výhodou (nekopíruje nerovnosti, navíc položením na hranu je možné rychle ověřit rovinnost).
abutus
Příspěvky: 6
Registrován: 28 pro 2019, 17:41

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od abutus »

Myslíte že hoblík VERITAS Bevel-Up Jointer Plane by na velké plochy jako desky stolu apod.by byla správná volba
abutus
Příspěvky: 6
Registrován: 28 pro 2019, 17:41

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od abutus »

Na broušení mám kameny taidea 600 2000 6000 a jeden hrubý 220 který používám jen na stará želízka která potřebují obnovit ostří
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od Modřín »

Taky zdravím,

Musim souhlasit, že jako univerzální hoblík to nebude nejlepší řešení. Je to úžasnej hoblík přesně na ten speciální účel, a to je vyhoblování toho úhlu. Na všechny čepy, polo drážky a podobně + třeba na ty čela. Na použití jako normální všestranej hoblík se to dá přemluvit, ale třeba rovnat po uběráku větší rovnou plochu je opruz, jelikož při nastevní na větší úběr se ta tříska často namuchlá do toho výběru v boku a člověk víc vyndavá než hobluje a mnohem radši si na takovou práci vezmu kratší dřevěnej macek. Když se hobluje něco kratšího, nebo co neni v celý šířce želízka, tak ten problém neni, ale v ploše ten hoblík prostě uřízne širší třísku, než jaká se vejde nahoru, aby vyjela. Při jemnějším nastavení je to pak zase v pohodě, dá se to nastavit i hodně jemně a hodně tomu pomáhá to nastavitelný ústí. Ale prostě kdybych chtěl univerzální hoblík a chtěl za něj dát ty peníze, tak si koupim od Veritas ten jejich custom 5 nebo 51/2, kde se dá taky používat doraz, můžu si k tomu objednat časem třeba i žáby s jinym úhlem a půjde s tim opravdu dělat ten základ. A zpětně dneska když si vzpomenu, jaký to je nemít těch pár základních hoblíků, tak si možná za ty peníze koupím 2 hoblíky střední třídy, přesně na to co dělám nejvíc, nějakej low angle jack na ty hrubší věci a čela a nějakej 4/12 hladík.
abutus
Příspěvky: 6
Registrován: 28 pro 2019, 17:41

Re: Hoblík veritas jack rabbet

Příspěvek od abutus »

Máte pravdu základní hoblíky mám dřevěné - uběrák macek hladík římsovník a když jsem o tom přemýšlel a podle rady od vás a sprintera byl by určitě nejlepší nákup veritas custom bench a nějaký hoblík od veritasu na čela popřípadě nějaký menší hladík určitě je lepší si připlatit za kvalitu než potom dát peníze za hoblík který bude sice levnější ale nebude člověku dělat radost při práci děkuji za odpověď


Naposledy oživil abutus v 03 bře 2020, 18:45
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů