Olepovačka hran Dragis.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
skyťák
Příspěvky: 4
Registrován: 15 črc 2016, 15:29

Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od skyťák »

Dobrý den. Mám neskromnou prosbu, potřeboval bych nějaké informace. Truhlařině se věnuji amatérsky. Primárně dělám masiv, ale občas chce někdo něco kvůli ceně z lamina, takže problém u olepením. Mám od sebe kousek nářezové centrum, když je toho víc tak není problém, ale s pár kousky mne pošlou někam. Řešil jsem to půjčením ruční olepovačkou na papírové hrany zn. Virutex, ale nejsem s tím úplně spokojený, abs je abs. Takže po předchozí úvaze, že si koupím toho Virutexe za nějakých 5-7 tisíc jsem si řekl, že bych koupil olepovačku zn. Dragis. Neznám nikoho,, kdo by s tím měl zkušenosti, kdysi jsem to viděl na Wood -tecu, olepovačka už se nevyrábí, ale dodávají náhradní díly a lepidlo. Nikde jsem nenašel co to umí, do kolika to olepuje, prostě nic. Tak bych poprosil jestli má někdo nějakou zkušenost podělte se. Nechci s tím dělat díru do světa, ale občas by se hodila, kdyby dělala jak má s tím, že nechci šlápnout vedle. Díky za info. :D
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od miru01 »

U toho virutexe model R se chlubí tím, že to umí i ABS hrany, osobní zkušenost ale nemám žádnou.
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Koukal jsem jaký je rozdíl mezi Virutex R a F Já mám verzi F a u toho R je další vedení právě na tlustší abs u té verze F by se asi špatně ohýbala. Běžně jsem olepoval 0,5mm abs ale chce to sakra cvik při najíždění na začátku. Stačí chvilka člověk se zastaví a hrana je nenávratně pokroucená horkem.
Trik je v tom u abs ject stále konstantní rychlostí. U té tlusté hrany to nebude takový problém ta se tolik nedeformuje teplem. To ale neposoudím mám na 2mm abs olepku s nanašením lepidla Miniprof manual.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

Osobne by ma tiež zaujímalo čo by ste doporučili na začiatok pre hobby použitie lebo tiež uvažujem že začnem s výrobou nábytku z lamina.

Predpokladám že sa bavíte o týchto modeloch
https://www.drevarskestroje.sk/rucnaolepovackaag98f
Cena 285€
https://www.drevarskestroje.sk/rucnaolepovackaag98e
Cena : 320
https://www.drevarskestroje.sk/rucnaolepovackaag98r
Cena : 360
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Juraj »

Už 2 roky úspešne používam virutex AG98F. Skyťák na začiatku píše, že si požičiava virutex na papierové hrany. Ja si kupujem 0,5mm ABS hrany a je to v pohode. Chce to trošku cviku a ide to pekne aj na začiatku, dokonca si dosku ani do ničoho neupínam :) Ak sa náhodou podarí, že ABSka nie je niekde úplne prilepená, tak to dolepím žehličkou cez papier, len treba dobre nastaviť teplotu. K Dragisu, pozeral som na to, keď som kupoval serióznejšiu olepovačku, ale dať X stoviek € za tamto, tak som radšej zobral Miniprof 40, a už by som kupoval najradšej plnoautomat :lol: Ale to bude až do novej dielne, hneď po formátke... Plány smelé, ale uvidím čo z toho vyjde...
Ešte k dragisu - možno keby som to videl naživo, nechal by som sa presvedčiť, ale v čase kúpy nebol žiadny k videniu.
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Ještě k tomu k dragistu. Od začátku mě odraďilo to, že to je celé na stojáka co takhle olepit dílec 2,7m dlouhý kolem dokola??? Nemluvě o manipulaci s dílcem. Na to je virutex lepší.
Avarax: k tomu Virutexu ten první je klasika co mám taky, druhý je na olep falců, a třetí na abs 2mm.
Já začínal s tou první Virutexko všude jsem lepil abs 0,5 a na pohledové strany lepil chemoprénem 2mm abs (Dvířka,vrchní deska komody atd)
Časem jsem si pořídil miniprof manual http://www.levnestroje.cz/drevoobrabeci ... anual.html
Taková maličkost dneska vím, že jsem si měl připlatit a koupit tu verzi s regulací posuvu. Při olepování malých poloměrů je potřeba trochu zpomalit jinak to jednoduše řečeno moc pospíchá :-)
Řeším to tak,že rukou brzdím hranu a udávám si rychlost tím. Všechno jde.
Na 2mm abs je taky potřeba dobrá hranová frézka s rádiusovou frézou 2 mm. To jen na okraj.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

Teda ak tomu správne chápem AG98F mi bude bohate postačovať ? Otázka prečo si ostatné lepil chemoprénom prečo nemôžem aj týmto istým spraviť predné hrany ?

Druhá otázka : Mám MAKITA RT0700CX2J dá sa pomocou tej frézy opracovávať hrany ?
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

AG98F není primárně určená na 2mm hranu ta se tam prostě nevejde. tak proto.
Pokud budeš dělat celou zakázku 0,5 tak ti AG98F bohatě stačí.
U té MAKITA RT0700CX2J si nejsem jistý. Já ji mám jen na drobné frézování hran. Tu co mám na abs má jinak řešenou geometrii frézování ( stejnou jako ve velkých olepovačkách)
Mám tuto https://www.exkalibr.cz/festool-ofk-700 ... d4514.html
Podle mě by nebyl problém si vyrobit (nechat si vyrobit) ruční stolek k té Makitě.
Ikdyž ten festool má ještě štelování na výšku.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od Avarax »

Trochu sa v tom neorientujem. Prvá vec tá fréza čo mám je obyčajná frézka tak neviem či to stým spravím. Druhá vec to olepovanie aká hrana sa normálne používa na nábytok ? Lebo keď si pozriem tie fotky tak to nevyzerá ako 0,5 mm veď to je hrúbka papiera nie ?
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Olepovačka hran Dragis.

Příspěvek od mihalo »

Na nábytek se používá 0,5 ;1 ;2 abs záleží jak na co. Jak kde je třeba. Někde stačí 0,5 a na namáhaných místech 2mm (vrchní deska,dvířka) Nebo všude jen 1mm abs.To se už opakuji. Boky, dna nebo fochy stačí 0,5.
U té Makity to lze za určitých podmínek. Zítra budu mít chvilku tak detail ohledně frézování nafotím.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů