Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Ahoj vsetkym,

som uplny zaciatocnik, ktoreho chytila praca s drevom, zacalo to pieskoviskom pre 3r syna, neskor domcekom podla Anny White, a tak dalej, az som zistil, ze praca s drevom je to, co ma naplna v tom minime volneho casu. Tak som postupne nakupil nejake veci, ale prakticky, su na vascie projekty dost nepouzitelne. Skoda, ze som nenasiel toto forum skor....:(

Jedine, co som kupil a co nelutujem, je stolova prenosna pila Dewalt 745, ku ktorej som si vyrobil stol.

Kedze som nemal a nemam odtah v dielni, resp garazi, ktoru mi manzelka uvolnila po dohode, takze som sa mohol prestahovat z maleho zahradneho domceka do vacsieho, tak som za ten nieco viac ako rok narobil taky bordel hlavne touto pilou, ze to prekrocilo unosnu mieru. Asi to poznate. Vsetko zasypane drobnuckym prachom. Tak som vsetky projekty stopol a dal som sa do upratovania garaze. Trvalo mi to prakticky cca 2 tyzdne kym som to upratal. A v tej dobe som nasiel toto forum, a povedal som si ze ten bordel sa uz nesmie opakovat, nakonci to uz totiz bolo take, ze som mal v strede garaze nahadzane veci a len som prihadzoval, lebo uz to bolo jedno, proste ciste zufalstvo. Takze som si povedal, ze odtah je uplny zaklad a bez toho uz nebudem robit nic. Garaz/dielna je teraz upratana tak, ze komplet vsetky veci mam v 1 rohu na kope, povysavane a umyte. Moj plan je taky, ze najprv dielnu vybavim postupne:

- Odtah (momentalne mam nejaky Shop Vac z Bauhausu za par EUR)
- Panel na naradie na stenu (teraz nemam nic, vsetko sa povalovalo kade tade), tu vaham ze ci si vyrobim nejaky z preglejky alebo pojdem cestou perforovanych plechov a hacikov, chcel by som si ho ale vyrobit sam, lenze na to treba zase dalsie naradie, ktore nemam, napr:
- pasova pila
- nejaky policovy system, tie som uz kupil za par EUR
- poriadny pracovny stol

A tu sa dostavam k podstate. Co nutne potrebujem je zrovnavacka a samozrejme pretahovacka. No a ten odtah.

Presiel som to tu cele, uplne, aj temy ktore sa tohto netykaju, a neviem ako dalej. Je mi jasne, ze moja predstava lacnej novej zrovnavacky bola mylna. Viem, ze su len 2 cesty, alebo kupit nieco nove a poriadne, co ale radovo stoji od tisic EUR vyssie (skor tisice EUR) alebo nieco stare liatinove. Problem je v tom, ze starych sa hodne obavam, nemam sajnu rozoznat OK stroj od braku, neviem ako rozoznat ci je niekto priekupnik a najvacsi probelm je, ze tu u nas na Slovensku je toho strasne malo na inzeratoch. Alebo je to priserne drahe. Su tu na predaj nejake KDR 200, ale jednak nevyzeraju prave najlepsie a ja by som uz isiel do niecoho s aspon trosku vacsou kapacitou. 250-300mm by bolo super. V garazi mam dost miesta, 8x4m.

Mozno by som aj isiel do nejakeho drahsieho stroja noveho, ale nemam v plane vyrabat veci na predaj, chcem to ciste len na hobby. Nejaky ten stol na terazsu, postel pre malu dceru a tak...ved to poznate. A to sa mi zda zbytocne davat 2-3 tisic EUR za takyto stroj.

Pozeral som aj inzeraty v ČR, ale tym, ze neviem, ako rozoznat, ci je stroj OK alebo nie, tak neviem ci ma pre mna vyznam ist napr do Zlina alebo Ceskch Budejovic...

https://stroje.bazos.cz/inzerat/8462640 ... protah.php
O loziskach a podobne neviem vobec nic a popravde ani nechcem.

Este som rzomyslal, ze mozno KDR 302, ta neni az tak strasne draha, ale je to predsalen Cina, ktorej sa treba vyhnut ako tu citam. Na druhu stranu mal by som aj pretahovacku a nemusel by som spekulovat ci Dewalt 733 alebo Metabo pripadne Makita 2012.

Toto je zalostna ponuka na slovenskom Bazosi...

https://www.bazos.sk/search.php?hledat= ... er=&crz=20

Co by ste mi poradili, akou cestou sa vybrat?
Luky228
Příspěvky: 24
Registrován: 12 lis 2016, 21:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Luky228 »

Ahoj,
za sebe netruhláře, pouze koníček.
Řešil jsem podobné věci jako ty, nakonec jsem se vydal cestou dluhu a pravidelně splacím.
To, že chceš dělat jen pro sebe a hobby neznamená, že to musí být bez pohodlí a přesnosti.
Největší problém je, že pokud stroje nestojí za nic, tak tě to bude štvát a nebude bavit.
Kamarád kupoval také hoblovky (2) a protah (1) přes bazar a asi tak: protah repase 1.500 EUR z důvodu prohlého válce posuvu, dále byl stůl o 3 mm na jedné straně níže (šiře protahu 800 cm) při kompletní demontáži protahu, zjištěna neodborná oprava ložiska (natvrdo zavařené) a td.....
První hoblovka s protahem (původní Rojek) nebylo možné seřidit ani nastavit, tak že se ztrátou šel z dílny.
Druhá hoblovka s protahem (opět starý Rojek) zase další ladění a investice. Teď sice běží, ale žádná sláva.
Jak jsem psal, jen zkušenosti ze společné dílny, do své jsem raději pořídil nové stroje a mám klid, sice splátky na krku, ale místo nastavování a stálého ladění mohu pracovat.
Samozřejmě vše co mám je v kutilské kvalitě.

Luky
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, nákup kvalitnějšího stroje můžeš brát jako investici kterou si budeš vnitřně splácet výrobky pro sebe. Pokud si pro sebe nebo rodinu vyrobíš postel, tak si vlastně ušetřil a peníze vložil do stroje. Je to jen o chuti něco vyrábět a i když bys z jakéhokoliv důvodu činnost ukončil, prodáš kvalitní stroj s relativně malou ztrátou dál, hlad po kvalitní mašinách je u nás veliký. Stačí se podívat do inzerce co je tam čínských strojků, které se lidé snaží prodat "nepoužité" a zpravidla ještě v záruce. Nejsem ovšem příznivcem nákupů na dluh, kupuji jen to co si mohu v rámci možností dovolit, takže třeba festool u mne asi nikdo nenajde.
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Dik chlapi. Tiez nie som zastancom ist na dlh, jediny akceptovatelny dlh je hypouver.

Vase odpovedi ma utvrdili v tom, ze mne ako neznalemu, neni vhodne kupovat stary stroj, i ked by som rad, je to prilis velky risk. Kupil som si stary stojan Narex S41 na vrtacku a uz to som mal dost velky stres.

Nejaku hotovost mam, aku zrovnavacku by ste teda odporucili okolo 1000 EUR (CZK by to malo byt okolo 24.000). +/-1000 EUR je taka suma co by som bol ochotny za to dat, ale takych 5-7.000 EUR mi na hobby pride strasna palka a to ked si este predstavim, ze nejaky lepsi odtah + dalsie veci....tak som na 10.000-15.000 EUR. To je uz extrem pre hobby pouzitie.

Bernardo ADM 260 je tiez o nicom? Jednym z problemov tu u nas je ze si to neni ani kde nazivo pozriet, osahat tieto vacsie drahsie stroje :(

Problem u nas na SK je aj v tom, ze napr Modřín (u nas cerveny smrekovec) ide skoro vsetok na export a ked chce clovek kupit nejake lepsie drevo (do exterieru), tak ma problem. Vsade samy smrek a max borovica (okolie Senca)

Este som nikdy nepracoval s dubom napr, no mam v plane dubovy stol na terasu, taky poriadny :) No mam velky respekt pred drevom a hlavne tvrdym drevom. Ale hrooozne chcem, velmi ma to bavi i ked zatial tie vyrobky su skor take, ze uplne amaterske. Proste sa ucim a toho casu tiez nie je nazvys.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ono to samozřejmě všechno bude "nějak" hoblovat a tloušťkovat. Teď jde jen o to s jakýma nervama :-) Ten Bernardo mi přijde stejnej jak Proma HP-250, se kterou jsem měl kdysi čest u kamaráda. Je možný, že jako začátečníka Tě ten stroj okouzlí, ale nedělej si příliš velký iluze o tom, že u něj zůstaneš. Je to prostě lehkej strojek, poněkud rozvrzanej, no a za tisíc ojro bude materiálově i provedením stopro ošizenej. To má vliv jednak na výdrž, což by v hobby provozu snad tak nevadilo, no a na pohodlí při práci - tady máš zatím výhodu že nemáš srovnání s profi strojema, ale to časem přejde.

Pokud máš k dispozici takovej prostor jak píšeš, vydal bych se cestou oddělených strojů. Protože na samotný srovnávačce a samotnym protahu je míň věcí na zkažení než na kombíkovi, kde je dost možný, že odklápěcí stoly nesednou pokaždé stejně jako předtim. Vždyť ten protah stačí i takovej ten malej přenosnej, třeba od DeWalta, stojí snad něco kolem dvacky. A hoblovka stačí třeba jen dvacítka. Jasně, ono to bude stát nakonec dvakrát tolik, ale myslím si že to za to stojí. I pohodlí při práci je úplně jiný.

Jinak těžko radit. Chápu, že seš do toho nadšenej a chceš to mít co nejdřív, ale pokud bys to vydržel, bylo by nejlíp našetřit třeba na nějakýho toho Hammer pětikombíka, na těch inzerátech cos posílal tam byl jeden z předváděčky za 6500, máš na něm všechno včetně pily, což se hodí, protože z toho malýho DeWalta stejně brzo vyrosteš.

Ale tohle jsi asi slyšet nechtěl :-D

Hans
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Ahoj Hans,

;) jj tohle jsem slyset viacmenej nechtel :) Ale ano mas pravdu, oddelene stroje. A ked tak, tak som uz rozhodnuty pre Dewalt 733. Take ten Bernardo som dal len ako priklad.

Potrebujem vlastne ozaj len zrovnavacku. Samostatnu. Ziadny kombi stroj. A uz vobec nie za 6500 EUR. To je proste strasne strasne moc. To nedam aj keby som chcel.

Ono tiez to neni tak ze to chcme co najskor, pretoze uz prakticky presiel mozno pol roka alebo rok, odkedy to riesim, natrafil som na UMDS II a esteze som ho nekupil, esteteze som nasiel toto forum kde sa o nom pise na viacerych miestach, a potom Zdenkov kanal na YT, kde spravil jeho recezniu, ktora este v case ked som sa rozhodoval nebola.

Cize nejaka dobra samostatna zrovnavacka za +/-1000 EUR neni?
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od miru01 »

A co třeba v rakousku? Zrovna včera jsem koukal třeba italka SCM F4 u Feldera u Vídně za nějakých 1800 E, pravda chtělo by to obhlédnout na místě v jaké to je stavu. Nebo třeba nový Hammer ve 30ti centimetrech, ale to už bude přes 2000 E.
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Rakusko by nebol problem dokonca to mam blizko, Vieden nejakych 60km +/-. Nemas prosim link kde si to pozeral? Dik
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od miru01 »

Tady za 1500 E:https://www.landwirt.com/gebrauchte,1673862,SCM-F4.html, určitě najdeš i další, třeba ten stroj někdo tady používá a napíše víc.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od miru01 »

Dotaz přesouvám do nového vlákna.
Naposledy upravil(a) miru01 dne 02 úno 2018, 07:09, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 12 hostů