Japonské pily

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Japonské pily

Příspěvek od Martin »

Tak ke mě doputovala takováhle krasavice:
Obrázek
Je to ručně kovaná pila Kobiki 450mm dlouhá s ozubením na podélný řez.A hned se nabízí otazky jak a čím takovou pilu brousit.Něco obrázků jsem našel na http://www16.ocn.ne.jp/~nakaya2/metate.htm .Hlavně ten držák se mi líbí.
Morčez!
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonské pily

Příspěvek od Roman »

Taky se na nějakou chystám.Zatím se trápím s různýma šajzkama :?Ted dělám převážně tesařinu,takže něco na to.Jsem zvědavej jak to bude řezat,asi musím na ty pilky víc s citem. :oops: To broušení by mně taky zajímalo.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonské pily

Příspěvek od Martin »

Částečná odpověď na moje dotazy je od 1:40 tady http://www.youtube.com/watch?v=x46frqyv ... re=related
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Kobiki v akci

Příspěvek od Martin »

Tak jsem konečně mohl začít porcovat javor,který jsem dostal na podzim.Délka kusu je trochu přes
80 cm:
Obrázek
A hned jsem narazil na svou nezkušenost.Shinwa je úžasná věc,ale musí se to s ní umět,jak je vidět na následující fotce:
Obrázek
Ta čára,která vypadá na fotce "rovně" je brnknutá kolmo na stranu polena,ale vůči rovině řezu byla úplně blbě.Teprve na druhý pokus jsem odtáhnul šňůrku ve směru řezu a tím vznikla ta serpentinózní čára,která byla správně,jak ukazuje následující dvojice fotek:
Obrázek
Obrázek
Tak jsme se prokousali ke konci:
Obrázek
Neudržel jsem se a párkrát máchnul hoblíkem a ukázaly se krásné "virtuální" vlnky:
Obrázek
No a pak mi došly baterky ve foťáku.Každopádně výsledkem celé akce jsou čtyři "trámky"
6x12x80 cm připravené k dalšímu schnutí.
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Japonské pily

Příspěvek od krokus »

Byl jsem zvědavý, jestli to sem dáš a vida, vyšla z toho krásná "pokrčená záclona". Škoda, že nejsou jemnější a není jich více...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Kobiki v akci

Příspěvek od Martin »

Na tom gigantickém stromě byly i exkluzivnější místa,ale k těm jsem se nedostal :( .Nicméně mám ještě další tři kusy.Tenhle byl z nich nejmenší.Takže mě čeká ještě vzrušující dobrodružství.Ale klasické vlnky asi nebudou nikde.Myslím,že máš na mysli asi tohle žeObrázek
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Japonské pily

Příspěvek od krokus »

Mrkni na www.westpennhardwoods.com , pod unique boards na bubinga - již více se nevyspíš...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Japonské pily

Příspěvek od Martin »

No vidím to spíš obráceně.Nechám si zdát :lol:
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonské pily

Příspěvek od Jan »

No škumpa to asi nedohoní, ale také je velmi dekorativní. Doporučuji předem dobře opořízovat, má pod kůrou hodně tvrdou pryskyřici, když uschne.
kobiki-kovana1.jpg
kobiki-kovana1.jpg (44.88 KiB) Zobrazeno 32054 x
Je to radost : ).
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonské pily

Příspěvek od Jan »

Trochu z jiného soudku. Ryoba 180.
Malá, ale šikovná. Mám ji osobně radši než ryobu 240 kvůli daleko tužšímu plátku a tudíž stabilnějšímu řezu. Opět jsem si to ověřil při podélném řezáním 2 cm prkna borovice, kdy 240 se vlnila podle součků a rovinu jsem doháněl velkým rozklínováním. A 180 bez problémů šla jak jsem potřeboval. Souček nesouček, jela si pěkně rovinu. Řezy ryobou 180 a ryobou 240 trvaly skoro stejně dlouho. Mám 180 vyzkoušenou i na 4 cm fošně dubu, vůbec nebyla na závadu její malá délka a naopak jsem ocenil její jemný řez. Ryoba 300 by byla moc hrubá.
R180a.jpg
R180a.jpg (34.24 KiB) Zobrazeno 32056 x
R180b.jpg
R180b.jpg (36.55 KiB) Zobrazeno 32056 x
Martine, Petře, tak tohle jsou moje kozičky : ).
R180c.jpg
R180c.jpg (57.71 KiB) Zobrazeno 32056 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů