Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
neon
Příspěvky: 3
Registrován: 21 kvě 2017, 20:35

Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Příspěvek od neon »

Zdravím Vás.

Rád bych postavil ze začátku slaměno/hliněnou chatku a přemýšlím nad konstrukcí z kulatiny.

Moc se mi líbí domky od Ben Law.
Napsal několik knih a prodává i DVD.
https://www.youtube.com/watch?v=elF7W_kKi4E

To mě napadá jako první zdroj informací, odkud se učit.
Nemáte náhodou někdo jeho knihy, DVD zakoupené? Že bych se podělil o náklady s Vami, za zapůjčení?

Nebo, chtěli byste do toho někdo jít dohromady, když bych to objednával přes Amazon? DVD bych naklonoval lehce a sdílel přes internet. Kniha by byla těžší.
https://www.amazon.co.uk/Roundwood-Timb ... 1856230570

Popřípadě, napadá Vás prosím, kde bych se mohl něco více o tomto přiučit? Máte tipy na nějakou další literaturu nebo kurzy u nás? Nebo konkrétní youtube videa, podle kterých bych postavil jednoduchou konstrukci malého domku/chaty?

Příjde Vám moc ujeté, když by člověk zkoukl pár videí na Youtube, kde jsou ukázané veškeré základní spoje a prostě do toho šel?

Děkuji
neon
Příspěvky: 3
Registrován: 21 kvě 2017, 20:35

Re: Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Příspěvek od neon »

Chtěl bych Vás poprosit i o tyto rady (a omlouvám se za uplné "začátečnictví").

Jaké jsou prosím potřeba nakoupit nástroje, pro klasické spoje. Jakou sadu dlát byste zvolili, jakou pilku, pilky?

Na videích vidím většinou obrovské široké dláto, nejenom ty malé. Takže kde byste nakopili, jaké?

Potom teda vidím, že plno lidí to dělá motorovkou a až poté dočisťují dlátem.
Ale kdybych chtěl i složité spoje dělat pilkou, tak jako/jaké prosím musím zvolit?

Mě není jasné u těch pilek, jak dlouho vydrží ostré. Kolik dřeva s nima člověk pořeže. Nebo se dokonce nějak brousí? Protože sleduju, že jsou poměrně drahé a nechápu jejich životnost.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já sice nejsem příliš přes tesařinu, ale pár poznámek Ti k tomu říct můžu, myslím že jsou platné. Třeba mě zkušenější doplní.

Tak předně bych Ti doporučil zajít na nějaký ten workshop, zrovna v této rubrice nějaké info o kurzech bylo. Z Tvých otázek totiž usuzuju, že jsi se dřevem patrně nikdy moc nedělal, protože nejsou správně položené a hrozí, že to vezmeš za špatnej konec. Na nějaká DVD se sice podívat můžeš, ale pokud nemáš základní řemeslný dovednosti a návyky, zjistíš brzo, že máš tisíc dalších otázek, na který na tom DVDčku odpověď nenajdeš.

Jen stručně a neúplně:
- dláta, pilky - žádné sady nekupovat! Kupuj jen to co si vyžádá praxe, nejlíp okoukat na nějakém tom workshopu. A navíc není jen jedinej způsob jak tu či onu věc dělat, každej má svou sadu náčiní pro svoje způsoby práce.
- životnost - zase, záleží na tom co opracováváš, jak to opracováváš, jak se k nářadí chováš. Není univerzální odpověď. Já mám třeba asi šest nebo sedm let jednu japonku na hrubý řezání a furt mně řeže, ale taky si dávám bacha do čeho s ní zajedu.
- motorovka - toho bych se zpočátku raději vyvaroval, udělat s ní třeba dlab je o úraz

Závěrem - záleží na tom jakej seš dobrodruh a zda máš nějaké technické vlohy/zručnost. Samozřejmě do toho můžeš skočit po hlavě a když vytrváš, tak po absolvování řady chyb to nakonec zvládneš, ale pokud jsi úplný začátečník, tak ano, stavět jen podle DVDčka je ujetý :-) Ušetříš patrně spoustu času i peněz když zkusíš nějakej ten workshop.

Hans

PS: Připomínáš mi mě před tak šesti rokama, tehdy jsem si představoval takhle jednoduše stolařinu :-)
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

Re: Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Příspěvek od jakub1j »

Ahoj,
líbí se mi Tvoje nadšení, ale počítej s tím, že kulatina je na práci daleko náročnější než hraněné řezivo. Pokud budeš započítávat pracnost rozhodně nic neušetříš. Pocit z výsledku se pochopitelně ocenit nedá.
Řetězová pila Ti dost věcí zjednoduší a zrychlí. Asi bych pro začátek zkusil elektrickou. Nesmrdí, nedělá kravál a je podstatně lehčí. U dlabů dej pozor při zanořování špičky, ale dá se to. Na kopírování sedel - kulatina do kulatiny asi lepší nástroj něž řetězovku nevymyslíš.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Jak na konstrukci domu z kulatiny, Ben Law, kurzy?

Příspěvek od Pepan »

Ty kurzy mají dva problémy. Jsou za rok a když se neobsadí, tak ani nebudou. ;)

To když nakoupí malou kulatinu a bude se učit podle DVD postavit zmenšený model roubenky, tak se to naučí dříve.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host