Ekologická voděodolná úprava povrchu

Např. cidliny, smirky, borax...
Kamila
Příspěvky: 4
Registrován: 20 čer 2015, 12:29

Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Kamila »

Prosím, dáte mi nějaký tip, jak ošetřit desku stolu tak, aby byla voděodolná a alespoň trochu oděruvzdorná? Jde jen o jednoduchý starý stůl ze smrkového dřeva. Obroušený... chtěla bych ho jen jemně natónovat olejovou barvou - snad by měla pomoct kombinace s thungovým olejem? Ale stačí to? Jde o desku stolu, tudíž bych potřebovala něco zdravotně nezávadného, zároveň ale pochopitelně potřebuji takovou úpravu, která zabrání případnému zabarvení (např. víno) nebo oděru při běžném používání. Možná amatérský dotaz, ale nechci to pokazit :). Děkuji
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od werdio »

Kup barevny olej od Clou, maji je i v mensim baleni cca 250ml v hornbachu..tvrdy olej odolny beznym tekutinam...popr.barevny tvrdy od pnz..
http://www.clou.cz/Hartol-Tvrdy-olej-na ... l-d831.htm
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Rudolf »

Anebo čistým tungovým olejem. Ale to je velmi pracné a časově náročné. Výsledek je ovšem 100% odolný červenému vínu. (Viz můj starší příspěvek, který je ovšem pro člověka, co to chce jen vyzkoušet, příliš rozsáhlý a komplikovaný).
Tahle stará technologie má jen samé nevýhody. Jedinou výhodou je, že to přečká věky, pouze se to jednou za 50 let trochu znovu přetře. Jo a taky nanášení oleje je velmi jednoduché: jakýmkoli způsobem namatlat :) Ale pozor: po 15-30 minutách se to musí setřít!!!
Otěruvzdornost přírodní oleje příliš velkou nemají, to je prostě protimluv.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od werdio »

tj..ale to potrebuje zkusenosti a cas, predpokladam ze ani jedno tazatelka nema, ve vsi slusnosti :-)...
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Rudolf »

No je to pro lidi, co nemaj nic lepšího na práci :)
To je samozřejmě vtip. Dovoluju si mít názor, že takhle ošetřený nábytek mají opravdu (ale opravdu) bohatí lidé. Ti nemají doma ikeu nastříkanou "dvousložkovym acetónem".
Kamila
Příspěvky: 4
Registrován: 20 čer 2015, 12:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Kamila »

mno, tazatelka upřímně děkuje, nicméně má pocit, že se tu bavíte tak nějak mezi sebou, nijak zvlášť směrem k ní :D. Samozřejmě zkušenost nemám, proto se také ptám, že? Ostatně, má snad někdo rovnou zkušenosti bez nějakých pokusů? :) :D Popravdě... doma mám tungový olej, pomarančový a olejovou barvu... čas mám, nevadí mi si s tím pohrát, nemám proč na to spěchat. Netrvám na přírodních olejích... ale nějak bych potřebovala zakomponovat tu zdravotní nezávadnost. Nicméně chápu, že tady asi cosi má být nad moje síly :). Pokusím se tedy probrat starými příspěvky. Každopádně díky ;). Ještě Vás asi budu trochu otravovat, jestli budete mít tu trpělivost.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od werdio »

zdravotne nezavadne jsou vetsinou vsechny interierove oleje.. no stress
Kamila
Příspěvky: 4
Registrován: 20 čer 2015, 12:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Kamila »

Ale ja prave potrebuju exterierovy :-)
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od Rudolf »

Tak tomu říkám klíčová informace :) Tungový olej samozřejmě bude fungovat i v exteriéru. Číňani mají podobnou pověst, jako my o vejcích v Karlově mostě. Jenom že oni turistům říkají, že Velká zeď vydržela tak dlouho kvůli tungovému oleji. Ale stolní deska v exteriéru se bude muset častěji obnovovat, nedá se ani odhadnout jak často. Jak už jsem asi psal, velká (a možná jediná) výhoda olejů je, že nemusíte odstraňovat starý nátěr. Prostě jedete dál.
Na ten exteriér počítejte aspoň s 8 vrstvama, každá na polymeraci minimálně týden. Samozřejmě to musíte natírat v interiéru a větru dešti vystavit až vytvrzené finále. Tedy: letos v létě už si stolu neužijete.
Jo a nebo to vzít polyuretanovým matným lakem a je to.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ekologická voděodolná úprava povrchu

Příspěvek od werdio »

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host