Rejsek Sujikebiki

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Rejsek Sujikebiki

Příspěvek od Petr »

Ahoj pratele, tak jsem si vsiml, ze na strankach http://www.drevorezba.cz (mimochodem pan Ing. Pavel Cely me ucil na ucnaku materialy - moc hodny clovek), nabizi nahradni nuz do rejsku Sujikebiki za 71,-kc, tak jsem si ho ned objednal. Bohuzel dodaci lhuta je 3-4 tydny, tak jsem si mezitim vyrobil rejsek, a ted musim cekat az mi dojde nuz. Telo rejsku jsem vyrobil z masivniho dubu a pro lepsi kluznost, presnost a odolnost jsem na stycnou plochu prilepil plat z pertinaxu tl.cca 6mm pomoci dvouslozkove epoxidove pryskyrice. A musim rict, ze pertinax funguje na 110%. Posuvnou cast,kde bude osazeny nuz jsem chtel puvodne vyrobit z masivniho jasanu, ale nakonec jsem usoudil, ze vhodnejsi bude preklizka tl.12mm z duvodu lepsi rozmeroce stalosti a pevnosti ve vsech smerech.(moznost prasknuti jasanu pri osazeni noze do drazky). Zajistovaci kolik jsem vyrobil z mekeho drava smrku, a tim je dosazeno dostatecneho tlaku pri zajisteni polohy rejsku. Dokonceni je na olej. Jeste planuju az budu osazovat nuz, vyfrezovat drazku do posuvne casti, do ktere vlepim milimetrovou stupnici (obyc plastove pravitko z papirnictvi)upravene do rozmeru co potrebuji tak abych mohl odecitat presne hodnoty vzdalenosti hrotu. fotky z vyroby viz:http://pekne-truhlarsvi.blogspot.com/
Spolu s nozem do rejsku jsem si take objednal moje prvni japonske dlato :Tataki Nomi Standard sirka 36mm, tak uz se nemuzu dockat az ho vyzkousim. Hrozne jsem postradal kvalitni dlata i rejsek, kdyz jsem naposledy vyrabel rucne ozuby na zasuvkach pro stolek. Postupne asi dokoupim celou sadu. Jeste by to chtelo nejaky "trochu" univerzalni japonsky hoblik kanna, jestli mi muzete nekdo poradit z praxe, ktery je vhodny na praci se smrkem i dubem atd...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Doufam, ze se mi podari dodrzet rozmer fotek, ale nemem zadny sikovny program na upravu, tak to posilam co picasa vyplivne, timto se omlouvam adminovi. Jde to nejak jednoduse upravovat?
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Rejsek Sujikebiki

Příspěvek od Martin »

Nazdar Petře!Japonský hoblík,jak píšeš "trochu univerzální" jsem dostal k vánocům.Koupil jsem ho spolu s brouskem na Fine tools (http://www.fine-tools.com/jhobm.htm ,pod číslem 310436).
Dieter Schmid má tu výhodu,že má všechno skladem a posílá hned,když objednáš v pondělí,tak to máš do pátka doma.Jinak upozorňuju,že ten hoblík je DODO(rozuměj: Dodělej Doma).Návod na seřízení je volně ke stažení třeba u Dicka.Rozdíl mezi hoblíky pro různé použití je hlavně v "natvarování" plazu ,což je tam taky vysvětlené.Mám v úmyslu pořídit kousek dubu a udělat si i "macka",když už mám to železo.Už jsem s tím hoblíkem,i když ještě není v optimální kondici,dělal hoblovačky i 0,03 mm tlusté(nebo tenké?)
Na obrázky si stáhni ACDSee,ten by měl být na internetu volně k mání i v české verzi.
Na rejsek se podívej http://www.daikudojo.org/Classes/20061021/ .Doporučuji foto 23 a dál.
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rejsek Sujikebiki

Příspěvek od Petr »

Ahoj Martine, diky za tip na tu upravu fotek. Jinak, ten hoblik ti zavidim :mrgreen: Taky ho budu muset poridit, jenom me prekvapuje, ze neni serizeny a ze se musi doma dodelat. Dival jsem se na ten navod a je to veda - trosku se toho bojim, abych nesprasil novy hoblik. Cetl jsem tam, ze nekdo preferuje telo hobliku naolejovat, nekdo nechava bez dokonceni, jak je to u tebe? A jak jsi postupoval pri tuningu plazu? Delal jsi ty "dute" mista pomoci cidliny? Dost dobre si nedovedu predsatvit, ze delam uber materialu v rozsahu 0,025-0,05 :?: jak to merit? Taky jsem si rikal, ze logicky bude asi nejlepsi koupit hoblik s co nejsirsim zelizkem. Jo a ty stranky co jsi daval odkaz "daikudojo" mam nekolikrat prostudovene od predu dozadu a naopak :mrgreen: - Myslim, ze inspirace pri vyrobe rejsku je zcela zrejma! :D
taky jsem nasel zajimave stranky, ktere ukazuji snad vechny mozne japonske spoje - znas ty stranky?
http://www.nt.sakura.ne.jp/~garakuta/wo ... oinery.htm
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Rejsek Sujikebiki

Příspěvek od Martin »

Petr píše: Dost dobre si nedovedu predsatvit, ze delam uber materialu v rozsahu 0,025-0,05 :?: jak to merit?
Měřit? Přeci papírem :!: Položíš papír do výdutě,přes to prkýnko a šup,šup a vidíš jestli jde s tím nebo ne.Každopádně ty výdutě jsou velmi dobrá věc.Když jsem ten hoblík poprvé přiložil na prkno a zabral dle zvyku,tak jsem málem zahodil ruce i s hoblíkem :shock:.
Ten odkaz je pěkný,doporučuju zařadit mezi odkazy,ať je to všechno na jednom místě.
Taky jsem tam přidal nějaká videa ;)
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rejsek Sujikebiki

Příspěvek od Petr »

ahoj vsichni, jenom pro poradek posilam fotku hotoveho rejsku, vcera me prisla zasilka s zelizkem :mrgreen: Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti