Alternativa k Felderu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Alternativa k Felderu

Příspěvek od jardako »

Ahoj, doporučili byste jinou značku než Felder pro kombinaci pila frézka a kombinaci srovnávačka tloušťkovačka?
Stejnou nebo lepší kvalitu, nejde mi o nějaké levné stroje

Díky
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od ivoch »

Panhans, Format4, Martin, SCM.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od jbubik »

ivoch píše: 24 úno 2021, 12:27 Panhans, Format4, Martin, SCM.
Format4 je taky od Felderu.
Martin by jistě šel, jen myslím nedělá kombinace. Takže 4 stroje, celkem cca 3 mega dle výbavy.....
Ale je to špička :D
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od ivoch »

Nu Format4 je asi takový rozdíl mezi Felderem, jako Felder vs Hammer. Dělají úžasný věci: https://www.felder-group.com/cs-cz/pcs
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Squit »

Panhans bych nebral, dřív super stroje a dneska jen nafouklý plechy, kontrukce snad z papundeklu. Měkký, kroutí se. bída. Starý stroje z 90sátek a starší super.
Formát 4 je kvalitativně o několik levlů výš než felder. Ale pokud je možnost s místem a peněžní tak vždy je lepší sólo stroje.
Sám mám teď kombinace AD741 a KF700, jinak to nešlo. A už pokukuju do budoucna po sólo strojích.
SCM jsou taky dobrý stroje. Tam asi chybu neuděláš.
Martin kombíky pila fréza nedělá.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Hans »

Tohle by mě upřímně zajímalo - v čem jsou třeba Format4 tak zásadně lepší? Dobře, má to nějaké ty digitální odečty a motorizovaný sklápění/výsuvy kotouče a pravítek, což má větší smysl u opakovaných činností. Teď teda ještě udělali nedestruktivní obdobu SawStop. Co ale dál?

Z mojeho pohledu - mám Feldery z 90. let. Všechna nastavení drží, nic se nekroutí, neuhýbá. Co nastavím, to uříznu/uhobluju. Formátka mi jednou... nikomu to neříkejte... poněkud spadla z paleťáku :-) Ne moc, ale patnáct čísel padala (nenabral jsem ji na celý vidle, převážila se...) - ale nastavení drželo, nic se nepohnulo, neurvalo.

Jasně, nenakládám na to kdoví co, víc než široká dlouhá fošna na tom nikdy moc nebylo. Poznám rozdíl třeba až při rozmítání 8 cm dubu? A u hoblovky - kde to poznám? Nejvíc jsem zatím hobloval+protahoval trámy asi 15x15 - žádnej problém, stroj se nepřevrátil, neuhnul, žádný podhoblování atd. Na spodní frézce jsem sekal 320kou čepy a taky ok.

Nemám osobní zkušenost s těmi čupr drahými stroji, z nějakého důvodu asi existují a prodávají se, ale já bych ty důvody chtěl konečně znát a dospět :-) Už mockrát jsem slyšel řeči, že to člověk prostě pozná a kdesi cosi. Ale jak pozná? Na čem konkrétně? Co můžu chtít víc, než když stroj dělá dobře to, co má?


Díky

Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od jbubik »

Hans píše: 25 úno 2021, 11:07 Tohle by mě upřímně zajímalo - v čem jsou třeba Format4 tak zásadně lepší? Dobře, má to nějaké ty digitální odečty a motorizovaný sklápění/výsuvy kotouče a pravítek, což má větší smysl u opakovaných činností. Teď teda ještě udělali nedestruktivní obdobu SawStop. Co ale dál?
A tak určitě je to pohodlnější. nastavíte na displeji 86,5 mm, úhel 27 stupňů a máte je tam. Otáčky frézy řídíte ťuknutím na šipka dole šipka nahoře. Stůl frézy je tři metry dlouhý. Je to těžký jako kráva, takže mašinu nezvrhne ani kláda a nekroutí se to. A pokud děláte s deskovinou a máte CNC, tak po naprogramování už neděláte skoro nic. Když si tím budu muset vydělávat na živobytí a budu vyrábět třeba stavební prvky jak na běžícím pásu, tak to má určitě smysl. Když vyšetřím pár hodin času a jdu si pro zábavu něco udělat ze dřeva, tak dle mého ne. A to platí nejen na truhlařinu

Ale znal jsem člověka, který měl rád drahé věci a kupoval si je protože je chtěl. A neptal se na poměr cena/výkon, těšilo ho, že to má. Tak si třeba si koupil soustruh s točnou délkou přes metr, digitálně řízený, průměr kolem 30 cm, dal za něj snad 250 litrů nebo i víc. Po nějaké době jsem se ho ptal, a co, soustružníku, jak to jde? No, zatím jsem se k tomu ještě nedostal, zněla odpověď. Takže jestli někdo stejného založení chce digitální Format4, Martin nebo Altendorf a má na něj, proč ne...... ;)
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Dovla »

jbubik píše: 25 úno 2021, 13:07
Hans píše: 25 úno 2021, 11:07 Tohle by mě upřímně zajímalo - v čem jsou třeba Format4 tak zásadně lepší? Dobře, má to nějaké ty digitální odečty a motorizovaný sklápění/výsuvy kotouče a pravítek, což má větší smysl u opakovaných činností. Teď teda ještě udělali nedestruktivní obdobu SawStop. Co ale dál?
A tak určitě je to pohodlnější. nastavíte na displeji 86,5 mm, úhel 27 stupňů a máte je tam. Otáčky frézy řídíte ťuknutím na šipka dole šipka nahoře. Stůl frézy je tři metry dlouhý. Je to těžký jako kráva, takže mašinu nezvrhne ani kláda a nekroutí se to. A pokud děláte s deskovinou a máte CNC, tak po naprogramování už neděláte skoro nic. Když si tím budu muset vydělávat na živobytí a budu vyrábět třeba stavební prvky jak na běžícím pásu, tak to má určitě smysl. Když vyšetřím pár hodin času a jdu si pro zábavu něco udělat ze dřeva, tak dle mého ne. A to platí nejen na truhlařinu

Ale znal jsem člověka, který měl rád drahé věci a kupoval si je protože je chtěl. A neptal se na poměr cena/výkon, těšilo ho, že to má. Tak si třeba si koupil soustruh s točnou délkou přes metr, digitálně řízený, průměr kolem 30 cm, dal za něj snad 250 litrů nebo i víc. Po nějaké době jsem se ho ptal, a co, soustružníku, jak to jde? No, zatím jsem se k tomu ještě nedostal, zněla odpověď. Takže jestli někdo stejného založení chce digitální Format4, Martin nebo Altendorf a má na něj, proč ne...... ;)
To ja poznám podobný prípad ale z iného oboru: majiteľ našej firmy si ohendá kúpil Audi A8 vo full výbave, lebo on ho ako správny privatizér chcel a tým pádom firma na to musela mať. A potom sa po čase jednému zamestnancovi sťažoval , že na čo mu je také auto ,keď ho ani nevie využiť čo mu to auto všetko ponúka. Ten zamestnanec si vtedy "kusol do jazyka" a radšej si odpoveď iba pomyslel.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Hans »

jbubik píše: 25 úno 2021, 13:07 Takže jestli někdo stejného založení chce digitální Format4, Martin nebo Altendorf a má na něj, proč ne...... ;)
Tohle zrovna celkem chápu - všechny ty naše hobby dílny nejsou taky nic víc než jen rozmar. Nákladný hobby. A třeba někde šetří nějakej klučina, co si chce otevřít stolárnu a nemá ani na vrtačku. A nám přitom stroje zbytečně zahálí.
Dovla píše: 25 úno 2021, 13:43 To ja poznám podobný prípad ale z iného oboru
To se spíš sešly dvě trubky, ne? Jeden, co se chlubil, a druhej, co záviděl :-D

Já Vám nevím... všechno je to zkrátka relativní :-) A já přitom chtěl jen pochopit objektivní výhody těch dražších strojů. Kdepak sociální balady...


Hans
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Squit »

Felder vs format 4
hlavní rozdíly jsou v parametrech. Vetšinou kde felder končí format začíná. Třeba protah je u feldra max 50tka a format až 63. A podobné je to i u dalších strojů. Velikost pilového korouče v pile atd.
celkově je ve formátu mnohem víc věcí elektricky nastavitelnejch, programovatelnejch přes komp a spolupracujících s CNC.
taky váhově, protah od feldra šířka 51 je lehčí než ten samý od formátu.
formáty mají silnější motory, (podle norem S1, feldry slabší opdle norem S6)
další je prac. nasazení, formáty jsou koncipovaný a dimenzovaný na to aby jeli minimálně 8 hodin denně v kuse a víc
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů