Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jardako »

Ahoj, přemýšlím o pokosové pile.

Jaká je nejlepší pila tohoto druhu na světě / ve vesmíru?

Zvažuju Festool Kapex, Dewalt DWS780 a Makita LS1219.

Zatím mi vychází jako nejlepší Dewalt, přijde mi jako solidnější značka než Makita a Festool je moc drahý a navíc malý (uřízne jen menší věci).
Dewalt má i akumulátorovou verzi, ale to mi u pokosové pily moc smysl nedává.

Co myslíte? Je DWS780 dobrá volba nebo existuje něco lepšího?

Vím, že tu byla diskuse před časem, Bosch už neberu a Makita jako značka mi přijde trochu suboptimální (i když uznávám, že ta jejich pila je asi dost dobrá, proto ji mám taky v seznamu).
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od mpis »

Z těch tří bych vybral Dewalta jako optimální.
Bosch bych ale neztracoval. Já mám třetím rokem toto: https://www.naradionline.cz/pokosova-pi ... 2-gdl.html
Jsem maximálně spokojen, přednastavené polohy vždy sedí na 100%.
Tehdy jsem se rozhodoval mezi Dewaltem a tímto Boschem.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jardako »

Díky, a čím to Bosch vyhrál? Je v něčem lepší než Dewalt?

(Vidím tedy, že má silnější motor ... je to znát? Případně něco dalšího ma navíc / lepší?)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 29 čer 2020, 14:23 Díky, a čím to Bosch vyhrál? Je v něčem lepší než Dewalt?

(Vidím tedy, že má silnější motor ... je to znát? Případně něco dalšího ma navíc / lepší?)
Taky jsem před pár měsíci přemýšlel, jakou pokosovou pilu. Nároky skromnější, 250 kotouč mi stačil. Ale chtěl jsem s posuvem. Kuličková ložiska nejlépe.
Kapex 120 byl se smutkem vyřazen, 34 za pokosovku nedám. Makitu jsem osahal a nenabyl jsem dojmu, že splňuje moje požadavky na kvalitu a precizní zpracování. Navíc mi u ní vadí ta drátová vaklací prodloužení stolu.
Tož zbyl Dewalt 717 XPS nebo Bosch GCM 350-254. Podobné výkony, podobné rozměry, Bosch navíc s regulací otáček.
Chtěl jsem nějaké další informace, tak jsem napsal do Bosche i do Black and Deckeru. Bosch odpověděl druhý den, Black and Decker neodpověděl i přes urgenci dodnes.
Zásadně nekupuji od toho, kdo špatně komunikuje už ve fázi nákupu, protože nebude komunikovat vůbec ve fázi servisu.
Takže mám Bosch.
Není to špatná pila, nějaké mouchy má, ale vyhovuje. Pravda, Festool to není, ale nelze jí to vyčítat, taky stála jeho dvě třetiny :P :P
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od mpis »

jardako píše: 29 čer 2020, 14:23 Díky, a čím to Bosch vyhrál? Je v něčem lepší než Dewalt?

No, čím to vyhrál, tím že byl odlišný od davu.
Všichni jedou na lineárních kulatinách a najednou tato nádherná odlišnost.
To mě zaujalo. Už tehdy byli škarohlídové, kteří předpovídali nepřesnosti v kloubech apod.
Nic z toho se nekonalo a pila dodnes funguje bezchybně.
Nicméně, taky mám slabost pro Festool, už mám pěkný štůsek jejich systainerů.
Ale v tomto případě bych asi volil Dewalt nebo Bosch.
Možná bych dnes zvolil raději toho Dewalta, jelikož přeřízne víc než 10 cm trámek.

Jo a vlastně to tehdy Bosch vyhrál tím, že byl v akci a ještě k němu byl pojízdný stolek "jakoby" zdarma.
Za tu tehdejší cenu se nedalo jinak, než to koupit.
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od xpumpa »

Toho Bosche jsme kupovali asi stejne se stolem v akci. Koukal jsem ted na fakturu a stala vcetne pojizdneho stolku 18tisic bez DPH. Dneska to je teda ranec...a jeste bez stolu.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jardako »

Díky všem za názory a zkušenosti.

Ten Bosch se dá pořád sehnat levněji, pod 20 tisíc s DPH. Na heurece jsem si přečetl jednu znepokojující recenzi (ovšem nekonkrétní). Cituji:
"Pila se od r.2019 vyrábí v "ušetřeném provedení" - na několika místech si k nelibosti stroje zjednodušili mechanismy.
Stroj, který byl jinak perfektní, těmito tahy dost zešpetili, což je u modrého Bosche velmi smutné."

Jinak, taky mám zkušenosti, že Bosch komunikuje dobře, Festool dokonce skvěle (český i německý mi odpověděli za několik málo hodin) a (český) Dewalt dost divně. Snad s nima toho nebudu muset moc řešit, jedna servisní zkušenost byla taková smíšená: na emaily skoro neodpovídají, v servisu sedí pán, u nějž nevíte, jestli už jste ho nenaštvali, vše posílá do Brna, kde mi to napoprvé dokonce zhoršili a na podruhé dali nový stroj a pak už zase neodpovídali na otázky. Takže výsledek ok, pocit ale takový podivný.

Hodně bych si přál, abych mohl vybrat Festool, ale jejich Kapex je prostě malý. Dewalt ve všech žebříčcích pil tohoto druhu, které jsem našel, obsadil první místo. Festool tam buď nebyl nebo byl druhý.

Dewalt se taky nabízí se stolkem (či jak to nazvat), dohromady zas ne tak draho, např. zde: https://www.rakuten.de/produkt/dewalt-p ... 1533912660 (je tam kód pro slevu)

Ještě budu přemýšlet, je to těžké rozhodování :)
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od Juraj »

Dám sem jeden nespomenutý model -

Na jeseň som kupoval Makitu LS1216L https://www.makita.sk/produkty/102_pile ... vacia-pila
K tomu stojan https://www.mironet.cz/makita-deawst05- ... 1774821289
za 899€ komplet.
A k tomu "grátis" tento prcek - https://aku-vrtacky-a-skrutkovace.heure ... f331dsax6/

Som maximálne spokojný, hranol 12x12 prereže naraz (treba však mať za ním hranolček asi 5x5 cm)
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jardako »

Přečetl jsem si, že všechny takovéto pily mají špatný odvod prachu (kromě Kapexu), ačkoli Dewalt je z tohoto pohledu snad jeden z těch lepších. Je to opravdu tak špatné? A nemáte někdo něco takovéhoto?
https://rousseauco.com/product/rousseau ... iter-saws/
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od mpis »

Ano, je to tak. Všechny pokosky práší a s nasazením vysavače je to výrazně lepší. Řekněme, že 90% vysavač odtáhne.
Mám vyzkoušeno u Bosch GCM 12 GDL.
A ten stan za 159 doláčů je pěkná krávovina. :lol:
Na to stačí dát za pokosku papundeklovou krabici.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 6 hostů