výška hoblovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

výška hoblovky

Příspěvek od pavelkraus »

Ahoj kluci, před časem jsem koupil hoblovku a ted když jsem ji po repasi vrátil zpět na původní stojan, přijde mi že je strašně vysoko. 98cm.

Kolik má být správná výška? Koukal jsem i na nějaké nové stroje, tř. Rojek, ale ty mají i 100cm. Mě to přijde vysoké.

Díky za názory Pavel
PS: měřím 174cm :)
hoblovka.jpg
hoblovka.jpg (183.5 KiB) Zobrazeno 1846 x
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

Re: výška hoblovky

Příspěvek od pavelkraus »

Podívá se na to přes šedesát, řekněme truhlářů a nikdo není ochotný se podělit o výšku své hoblovky případně názor, zkušenost...

Tohle nechápu - díky za rady. :(
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: výška hoblovky

Příspěvek od truvan »

ahoj,měřím 180 cm stůl hoblovky mám 85cm když vedle ní stojím s rukama dole tak vrch stolu je uprostřed dlaně(prřesně po klouby dlaně.
jde o to se u práce nehrbyt ani moc nepřirozeně zvedat ruce(to vychytáš aby se Ti dobře dělalo)
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: výška hoblovky

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat, protože jednak nejsem stolař a jednak si myslím, že není žádná jednotná výška. Měl jsem postupně několik hoblovek a každá byla jinak... Nakonec si to člověk stejně vypodloží podle potřeby. To je jak kuchyňská linka - tu si taky každej nechá udělat podle sebe. Nebo teda měl by.

Takže bych se nějakým konkrétním číslem netrápil a udělal to, jak píše truvan.


Hans

PS: Repase hoblovky vypadá pěkně, jen bych ještě zvážil kryt na tu hřídel - může se namotat látka od gatí nebo triko. S tim trikem se mi to kdysi stalo - a pěkně jsem se vzpíral nad kudlama...
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: výška hoblovky

Příspěvek od witt »

Já mám samo-domo výška kolem 80 cm. Vzhledem ke spíše menší postavě mi to vyhovuje. Hlavně širší prkno se pak lépe přimáčkne.
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

Re: výška hoblovky

Příspěvek od pavelkraus »

Ahoj,

truvan: děkuji, pilu mám 86cm a vyhovuje mi to, tak hoblovku snížím podle toho.
jvalik: děkuju, snažil jsem se - na hřídeli bude víčko od olejového filtru z motoru, krásně tam padne.
witt: máš pravdu, těch 98cm je na tak malé pívo jako jsem já, opravdu moc - musí dolu. I těžší trámek už je problém držet ve výšce nad pupíkem. :)

Přijde mi to totiž jako hoblice, ta taky nesmí být moc dole, jinak bolí záda a ani nahoře aby se člověk mohl do hoblování správně opřít.

Díky moc za názory, potřeboval jsem je, než to uříznu ty nohy...
Pavel
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: výška hoblovky

Příspěvek od truvan »

;) Bylo mě to jasný když sem viděl ty nohy,že se Ti to nechce řezat ;) Leda bys udělal u hoblofky zvýšenej kus podlahy ale lepčí je říznout nohy :idea:
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 10 hostů