Vchodové dveřa

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Petr82
Příspěvky: 5
Registrován: 06 led 2020, 13:21

Vchodové dveřa

Příspěvek od Petr82 »

Zdravím, poprosím o radu. Chci si udělat vchodovky na terasu a nejsem si jistý některýma detajlama. Mám nachystané modřínové fošny tl. cca 52mm.
1. tloušťka dveří 45 - 47mm, bude to stačit? Díval jsem se co se dnes prodává a je to většinou 68mm.
2. kazety - stačí těch 45mm, nebo raději dvě tenší cca 20mm a mezi ně dát ext. polistyren cca 20mm.
3. dlaby - šířka dlabu (za předpokladu tl. dveří 45mm) použít vrták 16 nebo 18 mm?
4. těsnění - stačí jedno na futra, nebo raději přidat ještě i do falcu dveří druhé? Jaké těsnění do drážky používáte?
5. povrchovka - tenkovrstvá lazura - používá se na dveře?

Poprosím o vaše zkušenosti.
Předem děkuju.
Petr
maty
Příspěvky: 8
Registrován: 09 čer 2016, 18:59

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od maty »

radši si udělej euro hranoly nebo seti dveře zkroutí !!!!
1. od jihu stačí 45 od západu určitě větší
2. za mě polystyren
3. 1/3 tloušťky
4. venkovní vždy 2 i víc ;) Těsnicí profil Q-LON 3096
5. Silnovrstvá lazura 5-6 let
https://docplayer.cz/23825203-Pozemni-s ... dvere.html
Štěpán
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 22:47

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od Štěpán »

Ahoj Petře

Podle mě je těch 45 dostatečných , většinou to dělám co nejvíc mi to dá z té 50. Modřín mám na dveře rád. Kazety bývají tenčí než dveře aby to nějak vypadalo.
To je vlastně otázka, jak mají vypadat...:)
Myslím že extruďak je dobrý leda mezi dvě překližky na kazetu přes celé dveře.
Když dělám kazety ze spárovky s frezovanim tak se mi občas u venkovních dveří stalo že nějaká lamela nebo i spára mikro praskla (asi vlivem rozdílných teplot venku a v domě). Proto když chci mít jistotu a jsou to luxusnější dveře vlepím prekližku mezi 2.tenčí spárovky.
To mě zatím nezklamalo.
Dlaby třetina tloušťky, případně o trochu víc podle vrtáku.
U falcu je dobré si představit konkrétní zámek a protiplech případně i těsnění, aby pak člověk nebyl čas překvapenej že se mu tam něco nevejde.
Doporučuji udělat důkladně zkoušku na odřezcích profilů..to samé panty!!!
U dveří klasického typu určitě stačí těsnění jedno a nebo dokonce žádné, když jsou dveře opravdu přesné a rovné. Má zkušenost je taková že těsnění vlastně hlavně zachraňuje nepřesnosti a nějaké pracovaní materialu. Dvě rovné na sebe přitlačené prkýnka opravdu těsně.
Udělal jsem si domů stejná okna i dveře s těsnění i bez
A 10 let používám a pozoruji a hlavní rozdíl je že to těsnění se mi nelíbí..
Ale je potřeba kování které důkladně přitahuje, ne že to jen tak zaklapne.
Na používám většinou osmo ochranou lazuru na nic lepšího jsem ještě nepřišel .
Ahoj a ať se daří
Štěpán
Petr82
Příspěvky: 5
Registrován: 06 led 2020, 13:21

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od Petr82 »

Ahojte a děkuju za rady.
Ten eurohranol by byl dobrý, ale už jsem aktivně nakoupil modřínové fošny 50mm. Nalepit k 45mm ještě třeba 20mm je asi blbost že? Modřín je celkem těžký.
Kazety - pokud budou dveře jenom 45mm, tak polystyren bude asi blbost, protože by ty dřevěné kazety byly hodně tenké. Ta překližka je dobrý nápad, to by tu kazetu zpevnilo. Topím stejně dřevem a nějaké menší tepelné ztráty mně neserou.
těsnění - teda na tem okentěsu jich mají hodně, vemu doporučené Q-LON 3096 a dám ho dvakrát aby neprofukovalo a hlavně abych schoval ty nepřesnosti :)
Maty, díky za ten odkaz, něco takového jsem hledal.
Lazuru dám asi tenkovr. Tikkurila valti ex., protože jí mám natřenou přesahy střechy a bude i štít, tudíž nebudu muset kupovat dva druhy barvy.
Ta otázka na dlaby, tak za tu se stydím :? 1/3 no jasně, před 20 lety jsem se to učil ve škole, bohužel za tu dobu jsem teho hodně zapomněl :)
Kluci děkuju moc.

Petr
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od truvan »

Petře hodně udělá u vchodovejch dveří tesnění celoobvodově tzn i vespod dveří(chce si to s tím detailem vyhrát dle situace, jinak dva těsněný prostory lepší než jeden,(at tě ani nenapadne dělat je bez těsnění(dvě prkýnka co k sobě přesně lícujou lícujou jen v ten okamžik dvakrát zaprší změní se vlhkost a je fšecko jinak)!!!kazetu určitě ze dvou ks na tl.Vnitřní a venkovní vlhkost a teplota dělá s kazetou z jednoho ks na tl.psí kusy!!!!!!(tz dva ks mezi sebou nelepit!!!!)
:ugeek:
Míru zdar
práci čest
Petr82
Příspěvky: 5
Registrován: 06 led 2020, 13:21

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od Petr82 »

Ahoj, já se k tym dvěřám ještě nedostal. Mám to v plánu tento týden :) . Hele těsnění dám určitě dvakrát a na spodek jsem jaksi zapomněl. Tam se dává tuším jedno do drážky v prahu. Tam musím koupit jiné, ten Q-LON 3096 tam nepujde.
Kazetu mám v plánu ze dvou ks. a mezi ně vlepit překližku. Tak včil su zase na vážkách esi to k sobě plošně lepit, nebo ne :(
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od truvan »

hm taky sem vždycky na vážkách kdzž řeším něco co sem ještě nedělal a je mnoho variant. Vem to po selským rozumu když budou dvě neslepený tak se každá může pohybovat jinak podle odlišné teploty a vlhkosti v exterieru a v interieru , ael rozhodnutí je na Tobě jak to uděláš,pak poreferuj ;) :ugeek:
Míru zdar
práci čest
Petr82
Příspěvky: 5
Registrován: 06 led 2020, 13:21

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od Petr82 »

Ahojte, ještě otázka na Matyho, nebo kdo má zkušenosti.
Těsnění Q-LON 3096 je vysoké 12mm a já mám falc 15 na 27mm. Na okentěsu jsem našel těsnění Q-LON 3091 které je vysoké 15mm. Dáváš to 12mm těsnění z nějakého důvodu, třeba že to vypadá lépe?
Ještě malá otázečka :) kazety se dávají mezi lišty jen na volno, nebo se to po nátěru ještě objede silikonem tak jako u skla.
Dík za info.
Petr
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od truvan »

Jestli teda můžu,12 nebude vylejzat.jako 15 ,(jestli budeš dávat jen jedno těsnění tak nezapomen že to má těsněnou mezeru!!!! potom bys neměl mít oba falce 27 ale jeden bud + nebo - těsněnou mezeru!!! jestliže budeš mít jak na křídle tak na rámu tak to je jedno,kazety určitě objet silikonem!!! jedině že bys měl jistotu že na ně nezaflákne voda(velká stříška nade dveřma atd. tak pak bys asi nemusel ale je lepčí zasilikonovat aby dovnitř dveří netekla voda
Míru zdar
práci čest
Petr82
Příspěvky: 5
Registrován: 06 led 2020, 13:21

Re: Vchodové dveřa

Příspěvek od Petr82 »

Díky za info. Já si to myslel, že by to mohlo trochu vylézat, ale nebyl jsem si jistý,
Drážku na těsnění mám řízlou na dveřách i na falcu, takže v cajku.
Ještě jsem slyšel, že se tam dává místo transparentního silikonu tmel na parkety, tak tam dám asi ten tmel v podobném odstínu.
Díky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 4 hosti