Šelaková politůra

Např. cidliny, smirky, borax...
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Jsem tu nový,jmenuji se Zdeněk a mám docela dost zkušeností s používáním šelaku.Pokud bude zájem,mohu sem dát úplný a přesný popis šelakování s vlastním postupem. Šelakovou politůru jsem se naučil u posledního soukromníka v Hradci Králové v osumdesátých létech a používám jí na intarzie a hudební nástroje. Ahoj.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Petr »

Ahoj Zdenku,
vitej v diskusi. To bych opravdu ocenil. Nikdy jsem tyto povrchovky nezkousel a docela me to laka. Ucite ocenim kazdou informaci. Hlavne na co dat pozor, postup, vyhody, kde nakoupit atd..
Petr
ピーター 大工
smt
Příspěvky: 5
Registrován: 22 úno 2011, 14:36

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od smt »

Ahoj Zdeňku, já bych nějaké info o šelaku taky uvítal. A zajímá mě hlavně lakováví hudebních nástrojů šelakem.
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj všichni dobří človíčkové. Tak tedy dáme se do politůrování. Předem chci upozornit na fakt,že to není ani lehké ale ani nikterak obvzvláštně těžké. Nejdříve je dobré nakoupit ,dostat,zcizit či jinak sehnat šelak.V dřívějších dobách se dal šelak koupit kdekoliv v drogerii za málo peněz.Dnes je situace zcela jiná.Jsou jen některé spešl obchody kde se dá koupit šelak a jiné přírodní pryskyřice,ale třeba amylalkohol,který je nejlepší na práci,se sehnat nedá. Takže obyč. řemeslník či mistr,musí použít líh buďto denaturovaný k pálení nebo třeba čistý špiritus.Dám vám sem tip na nákup šelaku. www.manahuna.cz mají tu opravdu dobrý výběr a ceny nejsou až tak strašný. Když naložíte 10dkg šelaku do 20dkg lihu,tak po naředění na konečnou práci získáte politůru na dost dlouho.Existuje několik druhů šelaku co se týká barvy a tady nastupuje cit jakou barvu pro jaký materiál. Asi každému je jasné,že dávat bíly šelak na tmavý ořech je blbost.Na druhou stranu,už jsem díky barvě šelaku dokázal vyrobit povrch na mahagonu jako zlato,co si přál zákazník.Takže je na každého kdo bude používat šelak převedena jistá zodpovědnost.Základní surovina se přechovává na sucho,jenom šelak bílý copový se uchovává pod vodou.Všechny se rozpouštějí pro účely laků v lihu a to v poměru 1díl šelaku na 2dily lihu.Rozpouštění probíhá v teplotě místnosti asi 3-4dny.Dá se to urychlit ohřátím ve vodní lázni,ale není to už ono.Čím je politůra starší,tím líp se s ní pracuje. Já mám dokonce trochu politůry staré už 30let. Tak a teď si řekneme na co jo,a na co ne.Především politůra složí jako lak,pod kterým je úplně všecko vidět.Zrovna tak jako vynikne každý odstín barvy dřeva a každá gravůra,tak zrovna tak je vidět každý kaz a každá vada.Toto určuje použití v první řadě na intarzie.V druhé řadě na řezby a v třetí řadě na prosté lakování štětcem třeba na boky a dna šuplat,levé strany a pod. Konec prvního dílu,děkuji za pozornost .Zdenek
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj.Šelakem se nejen políruje,ale také natírá a to v poměru 1díl naložené politůry a 3až4díly lihu.Nátěr se opakuje po zaschnutí předchozí vrstvy.Dále lze použít na tzv.petrifikaci to je zpevnění napadeného a trouchnivělého dřeva třeba na řezbách nebo taky na trámech.Dřevo se napouští nebo namáčí tak dlouho,až přestane tekutinu příjmat.Potom se nechá jenom vyschnout.Dřevo je pevné a docela tvrdé.Teď ale o politůrování.Jestliže máme rozpuštěnou základní politůru,pro zalešŤování a leštění ji musíme zředit a to,1díl základní pol.a 9až10dílů lihu.Dále si připravíme houbu,tak zvanou polnu s kterou pracujeme od začátku až di finále.Nejlepší materiál,který se mi osvědčil je staré froté nebo flanel.Nesmí to pouštět chlupy.Ztohoto si zmačkáme kouli asi 8až10cm v průměru,a vložíme do čtverce z lněného plátna.Nejlepší jsou staré utěrky.Složíme protilehlé rohy do dlaně a mírně utahujeme,až vznikne něco jako hruška nebo žárovka.To kulaté poklepeme o ruku nebo ponk aby to mělo pevný tvar a dobře se to drželo v ruce.Do polny tekutinu jen přikspáváme a tlakem prdtů ji vytlačujeme,jak je potřeba.Před začátkem vybroušenou ploch aktivujeme tak,že ji potřeme nesoleným lojem nebo sádlem.Jza použít i olej,ale dřív se to dělalo nejvíce sádlem.Po půl hodině plochu přebrousíme jen trochu už posledně použitým papírem a potom ji vytřeme dosucha hadrem.Ahoj,pokračování příště.Zdeněk
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Omlouvám se zdenkovi za malý vstup.Dva obrázky jak se dělá a jak může vypadat polna:
Obrázek

Obrázek

Velikost polny se řídí velikostí politurované plochy.Na loutnu polnička na stůl polna ;)
Morčez!
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj.Plochu máme namaštěnou a přebroušenou,tak ještě pěkně vytřít a jedeme.Teplota v místnosti kde pracujeme s lakem by měla být asi 20 až 27 stupńů.Při niží teplotě politůra špatně schne a není tak jasná.Při vyšší zase schne moc rychle a navíc ze člověka leje jako já nevímzčeho.Ono je to dost fizicky náročné.Tak do polny kápneme trochu lihu a začínáme jezdit po ploše v kruzích,osmičkách a jiných patvarech.To proto,aby se nestálo a negruntovalo na jednom místě.Na polnu tlačíme dost silně a tím vyčistíme z plochy všechno co tam nepatří.Polnu nasazujeme na plochu a vyjíždíme z plochy šikmo asi jako když přistává letadlo.Po několika očistěních jenom lihem,kdy polna není mokrá ale jen jakoby studená poprášíme plochu jako když solíme nějakým brusivem.Nejuniverzálnější je mletá pemza,ale třeba na mahagon se dá použít i antuka nebo se o sebe otřou kousky cihly a pod. Jednou jsem použil i živočišné uhlí.Do polny přikápneme trochu politůry ředěné 1díl základní a 9 až 10 dílů lihu.Na polnu silně tlačíme a tím plochu dobrušujeme a zaplńujeme póry.Toto opakujeme tak dlouho,až je plocha v mírném lesku.Okamžik,kdy máme přikápnout politůru poznáme podle toho,že je pohyb silně brzděn a polna zbělá a je lesklá.Plochu kontrolujeme proti oknu a když je celá zaplněná a lesklá bez matných skvrn,kápneme asi 2kapky oleje nejlépe lněného,rozmázneme a pokračujeme už s menší tlakem na polnu,do která přikápneme politůru.Když je pohyb silně bržděn v celé ploše,tak je první grunt hotový.Musíme počkat na další práci asi den nebo dva nic se nestane a nic se nemá uspěchat. Howg.ahoj příště Zdenek
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Skončily jsme prvním gruntem,ten po odpočinku zkontrolujeme proti světlu.Jestliže je plocha hrubá musíme ji jemným papírem obrousit a udělat znovu grunt ovšem už bez maštění.Jestliže je ploch o.k. začneme druhý grunt. Začínáme znovu jen lihovou houbou,která byla uschována v uzavřené nádobě ,aby nevyschla. Takže polna jen s lihem a poprášíme hned po několika prvních tazích.Gruntujeme dost silným tlakem,ale pemzy už tolika nedáváme.Po asi druhém až třetím přikápnutím lihu,kápneme na plochu trošinku oleje asi jednu až dvě kapky. Tlak na polnu zmírníme,aby polna po ploše moc netáhla,ale ani příliš volně neklouzala.Když je povrch polny lesklý a bílý tak je potřeba přikápnout politůru.Kontrolujema taky množství oleje a to zak, že kloubem prstu přejedeme a za ním se udělá tak jako zamlžená čára ,která po chvilince mizí.Zůstane li čára trvale,je na ploše oleje moc ,když mizí okamžitě,je oleje málo. Od chvíle ,kdy přidáváme a kontrolujeme olej,už pemzu ne.Když je polna bílá a čára se ztrácí rychle,je druhý grunt hotový. Teď se nechá ploca odpočinout alespoň dva dny. Politůra dosychá a plocha matoví a šedne to je způsobeno olejem.Po dvou dnech prohlédneme plochu proti světlu.
Pokud je povrch hladký a bez dírek a vln,tak je druhý grunt dobře udělaný a můžeme začít leštit.Další v následujícím levelu. Ahoj a ať to de.Zdenek
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od truvan »

Ahoj Zdenku chci Ti moc poděkovat za Tvůj počin a těším se na pokračování,případně na další návody a tipy ohledně PÚ dřeva,třeba plnění póru dřevin jako Jasan Dub,mám na mysly něco takového jako černý dub s bílými póry

Ještě jednou velký dík
Míru zdar
práci čest
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Černý dub s bílými póry se dělá řídkou sádrou nebo zinkovou bělobou(hustota jako řídká sádra).Nabere se na hadřík,rozetře a po zaschnutí jemě přebrousí ;)
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti