Nátěry lněným olejem

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Mauví »

Martin píše:Těžko radit.Převařil jsem už oleje velké množství,ale podobým zážitkem nedisponuju (i když jsem měsíc nezdravil vůbec :lol: ).Olej byl koupený tady či jinde? Teď mě ještě napadá:nebyl ten sloupek namořen proti červotoči?
to znamená, že když jsem svůj stůl, který přijde do exterieru a vystaven vyšší vlkhosti než v interieru a použil jsem pro ochranu lignofix. Nemůžu teď stůl natřít olejem? :-( v tom připadě jsem byl zase příliš akční...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Martin »

Jo jenom natírej.Pěkně si olej ohřej(nejlíp ve vodní lázni) a natírej.Možná to natírej někde na slunci,ať máš to dřevo trochu nahřáté.
Morčez!
jiri-k
Příspěvky: 22
Registrován: 21 črc 2013, 08:21

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od jiri-k »

29072013214.jpg
29072013214.jpg (66.93 KiB) Zobrazeno 14907 x
Tak takhle vypadá, když se natírá dřevo rozpálené sluncem ( venku kolem 29 st). šlo o směs lněného oleje a terpentýnu, najednou se z prken začalo kouřit a objevily se bílé krátery jako když se vaří kaše. zustaly bílé tečky...Neuvěřitelně rychlé zaschnutí oleje, ale kvalita bídná... :evil:
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od VítekM »

Zdravim,
jsem rád, že se i v létě něco děje. Více zkušeností mám s keramikou než se dřevem, ale takhle se chová glazura nanesená v silné vrstvě, a nebo když z ní odcházejí plyny.
Jestli tohle udělal skutečně čistý surový lněný olej s terpentýnem, je zvláštní ta ryschlost schnutí a také ten sklovitý povrch. Olej nejspíše začal zasychat dříve, než se odpařil terpentýn. Prkna byla čistá, nebo už na nich něco bylo?
Vítek
jiri-k
Příspěvky: 22
Registrován: 21 črc 2013, 08:21

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od jiri-k »

jde o prkna terasy na chalupě. naposled před 4 lety n atřeno Luxolem. Je to moje chyba, spěchal jsem, aby to v tom horku bylo konečně hotovo.. takže silná vrstva byla opravdu, ale proč olej začal tak schnout nevím.. další části byly natřeny směsí 1 díl Lazurolu (kvůli pigmentu) + 1 díl tungového oleje + 1 díl lněného oleje + 1 terpentýn + 1 olejosynt. ředidlo´(=lakový benzín) a schlo to do 2 dnů v pohodě se slušným povrchem. Proč jsem zkoušel takovéto směsi? Na plechovce Lazurolu je napsáno, že obsahuje asi 75% těkavých složek. Vyložil jsem si to tak, že se jedná o nějaká ředidla. Zbytek je olej, pigment, sikativ... tak nevím, proč si nenatírat podle svého.. Jen tan pigment dělá potíže. Zkusil jsem Fronton a není to na nic...
celkový pohled na terasu po!!zaschnutí. To opravdu není čerstvý nátěr. Tak rychle olej zasychal...příčné pruhy jsou vzniklé ze stínu ozdobné mřížky..
29072013216.jpg
29072013216.jpg (70.91 KiB) Zobrazeno 14886 x
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od VítekM »

Takže na obrázku jsou prkna s tou druhou směsí?
Dřevo bylo dříve natřené luxolem, možná v něm zůstaly sikativy, které terpentýn rozpustil, to vysvětluje rychlé zasychání. Když je to tak, můžeš tam přidat olej, který schne špatně - slunečnicový, řepkový atd. :idea:
S pigmentem bude vždycky problém, musel by se v oleji rozetřít, což je příliš pracné, můžeš dřevo předem natřít lihovým mořidlem, vývarem z dubové kůry a duběnek, nebo z ořechových listů a zelených slupek. Můžeš zkusit těmito materiály obarvit olej, ale za to neručím. Také se chystám na podobné experimenty, jestli něco zkusíš, určitě napiš výsledek.
Vítek
wlasow74
Příspěvky: 1
Registrován: 02 pro 2013, 21:57

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od wlasow74 »

Dobrý den,
chci renovovat pažbu vojenské kulovnice a můj dotaz je jestli mohu namořit dřevo pažby v požadovaném odstínu lihovým mořidlem a následně finální povrchovku zakončit lněným olejem nebo jiným přírodním produktem z vaší nabídky.
Děkuji za radu. Martin
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 hostů