Nátěry lněným olejem

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Martin »

No většinou se to nelepí k sobě,protože tloušťka moderní dýhy se pohybuje okolo 0,5mm.Takhle ta "kůže" vypadá:
Obrázek
Jinak jsi velmi bystrý!Vidíš, třeba tady se jednotlivé kousky zaříznou do toho velkého kusu a aby nevypadly pojistí se páskou.
Morčez!
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Jirka »

Díky,
moc mne nechval, abych nezpychl :) Z tohohle obrázku je to jasné. To znamená, že celá kůže takto připravená se pak zespodu nalepí na materiál. Kde se shání dýhy? Vyrábí si je truhlář sám?
Jirka
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Martin »

Používáš internet i hlavu,tak to zkus spojit.A přečti si soukromou poštu!Třeba Jafholz.
Morčez!
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Jirka »

Už jsem si přečetl a odpověděl :)
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od David »

Ahoj,

nikde jsem to tady nenašel tak se ptám..

Je rozdíl, když použiju lněný olej lisovaný za studena a nebo lněný olej rafinovaný? Případně jaký je v tom rozdíl?
Ptám se proto, že lněný olej rafinovaný je více než o polovinu levnější než lisovaný za studena a když tím chci doma natřít asi tak 100m2 podlahy a štíty, nějaký nábytek atd, tak ten rozdíl bude trochu poznat.

Děkuju

David
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Jan »

Ahoj Davide,
asi záleží na kvalitě. Kdysi jsme brali rafinovaný olej, který byl o dost hustější a tmavší. Ve finále asi velký rozdíl nebude, ale pokud chceš olej přírodní, přesvědč se, jestli je "čistý". Také se bude možná muset více ředit či nahřívat.
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od David »

Ahoj,

děkuju za zkušenosti. VYzkouším si to na litru oleje a uvidím.. i když možná to nebudu řešit a radši zainvestuju do nerafinovaného.

David
Zbyněk
Příspěvky: 2
Registrován: 09 bře 2011, 12:26

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Zbyněk »

Dobrý den, prosím o radu. Lněný olej jsem silně nahřál a natřel jím smrkový sloupek. Vzápětí začala dílna silně smrdět rybinou.
Den 2. Dílna silně smrdí rybinou, já páchnu jak mrtvá ryba, a sloupek asi do ordinace nenamontuji,
ledaže bych odteď spravoval záda výhradně rybářům.
Lněný olej má takto smrdět? Nebo jsem ho příliš zahřál? Či špatně pozdravil Měsíc?
Poraďte prosím. Děkuji.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Martin »

Těžko radit.Převařil jsem už oleje velké množství,ale podobým zážitkem nedisponuju (i když jsem měsíc nezdravil vůbec :lol: ).Olej byl koupený tady či jinde? Teď mě ještě napadá:nebyl ten sloupek namořen proti červotoči?
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nátěry lněným olejem

Příspěvek od Jan »

Zdravím, při zahřívání, resp. vaření - teplotě už kolem 150° se z oleje začnou vypařovat ne zrovna vonné látky a to velké intenzitě. Ze své zkušenosti vím, že v uzavtřeném prostoru nikdy olej nevařit, ani nepřehřívat. Ale pro uklidnění - žádný smrad není na věky. : )
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů