Jasan - cerne zihani

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
viktor13
Příspěvky: 1
Registrován: 07 črc 2014, 10:46

Jasan - cerne zihani

Příspěvek od viktor13 »

Dobry den. Potreboval bychom poradit. Vlastnim nasledujici postel (http://www.spime.cz/221,drevene-postele ... luzko.html#) z materialu a jasan s cernym zihanim. Chtel by jsem si dodelat nocni stolky, a nevim jak docilit podobneho vzhledu (cerne zihani). Vyrobce postele mi nechtel zdelit postup i kdyz jsem u neho koupil postel s matracemi a polstarema za 40 tisic :-) Dokazete mi poradit jak docilit alespon priblizneho vzhledu (mozna pomoci jednoho z vasich oleju/laku/...)? Predem Dekuji
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jasan - cerne zihani

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

zkusil bych černej tmel zapracovat hadrem krouživě do pórů a po zaschnutí zlehka přebrousit. Hlavně ho před použitím dobře rozpracovat a zavčasu setřít z povrchu, aby zůstal jen v pórech a broušení bylo co nejmíň.

Ještě jsem přemýšlel o opalování žhavym železem, ale to by byl spíše opačný efekt, Japonci to tak dělaj s paulownií.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jasan - cerne zihani

Příspěvek od Petr »

Ahoj Viktore,
podle tech fotek to neni moc jasne patrne, ale chci se zeptat, jestli neni povrch te postele nahodu drasany? - Po hmatu proste hrubsi povrch. Ja jsem totiz ted delal podobnou povrchovou upravu u stolu, barovek a zidli a pro imitovani designu wenge jsem pouzil metodu drasani povrchu s pomoci kartacovacky Festool. Po vykartacovani mekych vlaken dreva se povrch namori a pote prebrousi do pozadovaneho efektu zvyrazneni letokruhu dreva. U dubu to samozrejmne vypada jinak nez u jasanu, ale myslim, ze takto to dela i ta firma. Moridlo totiz zustane v prohlubnich a prebrousenim povrchu zbytek zase zesvetla. - a vysledek ja fakt super efekt.
Mrkni sem:
http://pekne-truhlarsvi.blogspot.cz/201 ... 2cast.html
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jasan - cerne zihani

Příspěvek od werdio »

a) opálit, vykartáčovat a břebrousit
b) navlhčit, vykartáčovat, lih. černý mořidlo a přebrousit
c) navlhčit, vykartáčovat a potřít černou vodě ředitelnou barvou (neředit!), vytřít a přebrousit
d) navlhčit, vykartáčovat, potřít roztokem jabl.octa a žel.vlny, nechat zčernat a přebrousit
(tady nemám zkušenost jak ocet bude reagovat na jasan - funguje to nejlépe na dubu)

kartáčovat jemným drátem a nebo mosazí...
U jehličnanu se opaluje pokud možnost pravá strana
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů