Moření ořechu, plnění pórů, olej

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

mnoho truhlářů mi říkalo, že běl ořechu se odjakživa mořila a že je to pak k nerozeznání od jádrového dřeva. Zkoušel jsem nějaké VŘ mořidlo, no odstínu jsem sice nakonec dosáhl, ale rozhodně ne kresby, bylo to jak kdybych namořil jakékoliv jiné bílé dřevo. Mám za to, že v té běli prostě nejsou tolik vidět léta a tak jsem si říkal, že by asi pomohlo zaplnit póry něčím tmavým.

A tady bych potřeboval poradit - většina postupů počítá s lakem jako povrchovou úpravou, jenže já bych radši nějaký olej, zkrátka přírodní povrch. Čím by bylo nejlépe to vyplnit? A před nebo až po moření? Kdesi jsem viděl prodávat nějaké japonské pigmenty, tak možná udělat nějakou pastru a vetřít to? Jenže s čím tu pastu udělat?

Slibuju si od toho to, že se zaplněním pórů zvýrazní kresba. Abych zhruba popsal co bych chtěl dosáhnout - nejvíc se mi líbí barva jádra ořechu hned poté, co je mokrý kmen rozřezán. Takový ten čokoládový odstín.

Dále jaký byste doporučovali olej nebo celkově povrchovku? Mám rád přirozenou kresbu, nechci to utopit pod vrstvou laku ani nechci aby se to divoce lesklo.

Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

přikládám fotky, kdyby někdo řešil něco podobného. Nakonec jsem na radu jednoho restaurátora použil na plnění pórů obyčejný černý tmel, který jsem vetřel hadrem do dřeva, no a protože dřevo bylo pak umouněné i mimo póry, tak jsme to zlehka přebrousil. Pak jsem jen namořil VŘ ořechovym mořidlem a opatřil pár vrstvami lněného oleje. Výsledek sice není stejný jako jádro, ale je to taky hezký dřevo.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tady bez broušení mezi tmelem a mořidlem, udělá to takovou trochu zelenější barvu, vypadá to usedleji:
Obrázek
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od werdio »

Já tedy osobně ořech nechám vyniknout v kontrastu, připadá mi škoda ho mořit a docílit vzhledu "holandského dubového nábytku"...když to chci trochu zvýraznit protáhnu to spíš černým olejem
ale spíš jen voskuju, určitě to nesjednocuji, ale dle vkusu každého :-)
Ted jsem dodelal zrovna jeden kus..
OS08.JPG
OS08.JPG (195.85 KiB) Zobrazeno 28855 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od Hans »

No jo, to máš na tom stolku celkem pěknou kresbu. Taková byla i před voskem? Já měl běl, která neměla kresbu prakticky žádnou, prostě souvisle bílá... běl :-) Vlastně mám prkna, který mají od přírody dost velký kontrast. Jádro je čokoládově hnědé až černé a běl zase hrozně bílá.

Černý olej zatím neznám, je možný, že by se mi to přeci jen trochu prokreslilo? Taky připouštím, že jsem to nejdřív zkoušel na malým kousku, abych nezkazil hned celý prkno. Co je to ten černej olej zač?

Díky

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od werdio »

to jo, ne vždy to má kresbu, to máš pravdu :-) ... já si olej míchám sám, používám natural popř. hnědý a doladim černým pigmentem dle potřeb...z vyložené netuly (běl jádro) nedělám, popř. tu běl
doodstínuji spíš do kaštanu (černohnědá)...si myslim že si ta běl vlašáku zasluží spíš odstín kaštanu než třešně/mahagon (červenohnědé odstíny)

Olej používám Lumber Jack Clou, vosk PNZ a pigment třeba nějaký do šelaku, popř. Tvrdý voskový olej Osmo černý...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od werdio »

A když na to přijde, klidně kombinuji různé odstíny vosku/oleje na jednom kuse..tzn.že některá "léta" probarvím jiným odstínem pro kontrast...nedávat vše pod jeden závoj..s vyjímkou transparentu
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od truvan »

Ahoj Werdio
Tvoje metody na ořechu mě zasujali,právě řeším stolovou desku cca 280x100 cm,leta jsou nakrátko(stejně jako na tvém fotu)ale dřevo je hodně staré místy napadené tenkou černou hnilobou ,červotočem ,velké praskliny,je na něm i otočené jádro(jádro světlé běl tmavá,atd....
jestli jsem to dobře pochopil tak třeba na to světlé jádro položíš přibarvený olej a na to tmavé světlý???
případně víckrát a další vrstvy už jenom světlým?kde se dá prosím sehnat pigment?mohl by to být
tento?http://www.eshop-rychle.cz/vytvarne-pot ... ENTY-UMTON nebo mi dopuručíš jiný?
případně jak a z čeho si svůj olej mícháš,potřebuji odolnost proti skvrnám od vína kolečka od hrnku a tak :)

Díky moc za tvůj čas
Jarda
Truvan
Naposledy upravil(a) truvan dne 25 čer 2014, 10:31, celkem upraveno 1 x.
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od truvan »

P6216795.JPG
Tady je ten muj problém :shock:
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od werdio »

čau :-) ... pigmenty mají tady na stránkách....já používám Clou ...já to různě probarvuju jen když je mdlá kresba..ty máš pěknou kresbu, osobně bych to zalil jen transparentem..já používám PNZ tvrdovoskový olej, není na vodní bázi...má pěkný hedvábný ton a je příjemný na dotek, odolný běžným tekutinám vč.vína a pod.

Na stolovou desku bych "běžný olej" nedával, když to má odolávat opotřebení a pod.

Praskliny jsou věcí vkusu, mě nevadí...když je nechám přiznaný ale nechci je tam z důvodu praktičnosti (kor u desky) tak jí vyleju epoxidem, to se týče i hniloby..vyškrábat co to jde a zalít...
Epoxid používám "houževnatý" aby to nebyl kámen a mohl pracovat se dřevem...

Bude to pěkný stůl! Líbí se mi to pojetí na krátko...pak postni foto!!!
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Moření ořechu, plnění pórů, olej

Příspěvek od truvan »

Ahoj tak sem si od Tebe nechal poradit a položil sem na to třikrát PNZ tvrdvoskvý olej,první jsem si nahřál na cca 50 st.rozměr stolu je 260x100x75cm ,na fotce to tolik nevyzní ale je to ve skutečnosti moc pěkný. ;)
akL1040243.jpg
akL1040244.jpg
akL1040247.jpg
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů