Teakový olej

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Teakový olej

Příspěvek od Rudolf »

Aha. To abrazivní rouno od LUK vypadá jako netkaná textilie s naneseným abrazivem. Tím páden z toho teda špony padat nebudou :) Tak se to vyjasnilo! Teď už věřím, že to funguje.
Mimochodem, já používám ocelové vlny Rakso (u nás se ani moc jiná nekoupí) a na dub se musí používat nerezová, protože rezová by vinou vysokého obsahu taninu v dubovém dřevě rezla. Tedy reznul by ten ocelový prach, který po broušení zůstane. A zbarvoval by dubové dřevo. A pozor: nerez NEMAGNETUJE! :)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Teakový olej

Příspěvek od Martin »

Jasně že néé.Ale z rezu je krásně černý ten dub.Stačí navlhčit a položit na kus plechu.
Morčez!
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Teakový olej

Příspěvek od Rudolf »

Tak protokoluji, jak jsem slíbil. Pokračování v testu teakového oleje je zde!
Vyskytla se zde teorie, že jsem vinný test stolní desky prováděl příliš brzy. Dobrá, protože jsem vzdělán ve vědecké methodice, obětoval jsem kus svého vlastního života a po měsíci jsem na stejném povrchu (v jiném místě) provedl vinný test znovu.

Výsledek: Musím bohužel konstatovat, že teakový olej zn. Vivechrom, nanesený ve dvou vrstvách na dubovou desku a následně lehce přebroušený střední ocelovou vlnou, PROTI TEKUTINÁM NECHRÁNÍ. Poučen z prekérního fleku po minulém testu (viz výše) jsem se pod jednu kapku vína podíval už po půl hodině a rychle jsem to setřel celé. Víno už vytvořilo pěkné skvrny, myslím, že by výsledek po 12 hodinách byl stejný jako před měsícem.

Závěr:
Teakový olej (platí pro výrobek Vivechrom) se k ochraně jídelního stolu moc nehodí. Případně by bylo třeba nanášet více vrstev, ale to by zase způsobilo zaschnutí vrstvy oleje na povrchu, čemuž jsem se chtěl právě vyhnout. Hledám olej, který ponechá pokud možno texturu dřeva nezakrytou.
PRO zkoušený teakový olej: velmi dobře se s ním pracuje, zasychá do druhého dne. Vzhled (viz obrázky výše) se mně osobně líbí.
PROTI zkoušenému teakovému oleji: ve dvou vrstvách nechrání dřevo proti vniknutí tekutin. Cca po týdnu od aplikace bych rozhodně nedoporučoval si sedat na mokrý (např. zmoklý) nábytek - ještě to barví. Při aplikaci silný syntetický zápach (S6006), který ovšem nejpozději do dvou dnů vyvane.

Cliffhanger :) na pokračování: V dalším vláknu budu popisovat, jak jsem se na stejné stolní desce pokoušel dosáhnout odolnosti nanášením jiných olejů. Barevné obrázky! Drastické podrobnosti!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Teakový olej

Příspěvek od Petr »

Ahoj Rudolfe,
zkus si namichat ten balzam jak uz jsem psal. Verim, ze nebudes zklamany. Schne rychle je vodeodolny a krasne voni.
Na fotkach je drez v nasem dome. Pracovni deska je ze sibirskeho modrinu napustena timto balzamem pred 8mi mesici. Omlouvam se za ten bordel ve drezu, nechtelo se me to umyvat kvuli fotce. :mrgreen: Jak vidis, tak i v miste, kde se hodne caka vodou vypada porad jako prave natrena.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Teakový olej

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj Petře,
děkuju za rychlou reakci a zvláště za pohotové snímky dřezu :) Náhodou jsem stavbu tvojí kuchyňské desky s keramickým dřezem sledoval ve tvém příspěvku. Jsem v obraze. Bohužel si na tu desku nemůžu sáhnout, což je zatím nevýhoda webu, a nejen v oblasti dřeva. V každém případě je jasné, že je to voděodolné.
Protože jsem svéhlavej Pražák, rozhodl jsem se postupovat jinak (i když zase ne tolik jinak). Hlavně místo fermeže použiju tungový olej zakoupený na známém webu Cesta dřeva. (Toto JE reklama.) :)
Jak jsem slíbil, tento postup opět zdokumentuju, ale založím na to nový příspěvek.
Zdravím.
Rudolf
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Dodatek: záhada teakového oleje objasněna

Příspěvek od Rudolf »

Nedalo mi to, a protože jsem takový ten teoretický typ, co jde na (skoro :) všechno přes literaturu, hledal jsem, jak je to s ošetřováním dřeva olejem. Po dosti dlouhém prokousávání internetem jsem nalezl doporučení na knihu jistého Boba Flexnera, která se jmenuje Understandig wood finishing. Kdo vládnete americkým jazykem, doporučuji. Musím ale vážně varovat všechny nadšené vyznavače „přírodních“ metod a materiálů. Flexner není opak, ale systematicky a suše uvádí na pravou míru pověry týkající se „technik zděděných po našich moudrých předcích“. Polemiku nechávám na lidech, kteří se mu troufnou postavit.
V tomto příspěvku jde o teakový olej, a proto volně překládám, co Flexner píše o tekutině zvané teak oil.
Největší zmatení vyvolává teakový olej. Na trhu ve Spojených státech jsou k dostání minimálně tři druhy přípravků zvaných „teakový olej“. Je to nevysychavý minerální olej. Dále je to směs minerálního oleje a vosku, který také nezasychá. A nakonec je to směs lněného oleje a laku, která zasychá. Teakový olej, který prodávají Watco, Behlen a většina Skandinávských obchodů nábytkem patří k tomuto třetímu typu. „Olej“ je zde v zásadě ten samý, jako v jiných olejovo syntetických směsích*. Není v nich nic, co by je dělalo vhodnějšími nátěry pro teak a ostatní mastná dřeva.
U olejnatých dřev, jako teak, rosewood, cocobolo a eben, vznikají potíže s nátěrem z toho důvodu, že vlastní oleje obsažené v dřevě inhibují polymeraci a tvrdnutí nanášených přípravků. (Tyto oleje brání i ostatním typům nátěrů, aby vytvořily dobrou vazbu s podkladem.) Protože „olejové“ přípravky neobsahují nic, co by odstraňovalo tento problém, je obvykle nejlepší otřít povrch rychle vyprchávajícím ředidlem. Tím se přechodně odstraní vrstva vlastního oleje z povrchu dřeva a nanášený nátěr má dost času pořádně přilnout, než olej obsažený ve dřevě znovu vzelne k povrchu.
* Pro přesné pochopení terminologie je potřeba přečíst více textu, zde není dost prostoru pro detailní vysvětlení.

Musím říct, že mám hodně důvodů věřit, že tento pán, i když je to Američan, proklatě dobře ví, o čem je řeč.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Teakový olej

Příspěvek od JanB »

Rudolfe, díky za tip, ta kniha vypadá při letmém shlédnutí zajímavě, určitě si ji pročtu.

Jinak, co píšeš o tom teakovém oleji mě vůbec nepřekvapuje, prodávat něco běžného pod dobře zvoleným jménem za prémiovou cenu je oblíbená zábava obchodníků
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Teakový olej

Příspěvek od Rudolf »

No :) Nejhorší je, když se free cool in marketing chytí celkem přirozené lidské potřeby "návratu ke starým dobrým časům". Zblblí vyznavači "tradic" pak přičinlivě živí individua, která z toho mají kromě peněz taky srandu. Flexner se nad tímhle taky pozastavuje a popisuje, jak se pobavil v jednom obchodě dřevěným nábytkem v Belgii. Měli tam ve skleněné skříni vystavené dvouuncové lahvičky s olejem. Každá lahvička oleje byla určena na jiné dřevo. Olej na borovici, olej na smrk, olej na jasan, olej na třešeň...
Nojo. Ale na druhou stranu si lidi zase vyhrajou a není to moc nebezpečné :)
dr.Voštěp
Příspěvky: 6
Registrován: 02 dub 2015, 09:56

Re: Teakový olej

Příspěvek od dr.Voštěp »

Dobrý den,
jsem zde na fóru nováček a potřebuji radu od Vás, zkušených rukodělných řemeslníků. Já sám řemeslník nejsem a proto hledám radu tady na fóru. Poohlížím se o vhodném oleji na teakové dřevo a potřebuji radu, se kterým máte nejlepší zkušenosti. Nezáleží mi na ceně, ale na kvalitě. Olej mám v plánu aplikovat na teakový zahradní nábytek. Děkuji všem moc za případné rady!
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Teakový olej

Příspěvek od Rudolf »

Jestli je to opravdu teak a ne nějaká napodobenina, použijte něco, co se prodává jako "teakový olej". Pro orientaci: mělo by to být hodně řídké, asi jako motorová nafta - vysvětlení o něco výše.
Někdo tady doporučuje značku Osmo, nemám vyzkoušeno, ale zřejmě to bude kvalitní výrobek (a drahý). Osobně jsem zkoušel teakový olej od řeckého Vivechromu, ale ne na teak. Mělo by to fungovat, ale pozor, ať to nezmokne ještě tak 14 dní po zaschnutí poslední vrstvy. Musí se to olejovat někde pod střechou (a ne venku, teď je na to ještě zima).
Jo a najděte si tady někde popis nanášení olejů, ať to nešmrdláte, jak je českým zvykem, jako barvu, bylo by to pak flekaté.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 hostů