Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

máte někdo zkušenost s pokud možno přírodní povrchovou úpravou smrkových palubek tak, aby mi postupně netmavly vlivem slunečního záření? Budu je dávat do podkroví, které mám dost prosklené, a měly by zůstat světlé, protože plánuju nábytek komplet z ořechu. Nejlepší by bylo, kdyby ta úprava dřevo dokonce i trochu zesvětlila.

Úvahy:
- bezbarvý lak s UV ochranou - to by asi fungovalo, ale celkově nemám rád zbytečnou chemii
- olej - jenže ten mi dřevo ztmaví a udělá mokrý efekt
- vosk - a s tím nemám zkušenosti. Moje představa je ta, že to v něčem rozpustím, aplikuju na palubky, ředidlo se odpaří a zbude čistej vosk. Od něj si slibuju, že mi to neztmaví. Ale nevyznám se v tom, doporučíte mi někdo něco, co mi pomůže i proti tmavnutí?

Jinak natřít palubky na bílo jako řešení neberu, protože stojím o dřevo :-) A palubky z javoru stojí majlant a já toho mám 130 m2, takže musím jít do smrku...

Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Příspěvek od Hans »

Našel jsem pár možností, máte s tim někdo zkušenost?

1) bílý olej s tvrdovoskem nebo jak tomu říkaj - prý má vybělující efekt, ale nevím zda zabrání žloutnutí

2) ošetření dřeva peroxidem - prý vybělí, ale nevim zda zabrání žloutnutí

3) prodávají tzv. bílý louh, prý dokáže zabránit tmavnutí, ale prý udělá efekt drsné běli, nevím co si pod tím představit?

Díky
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Příspěvek od VítekM »

Zdravím,
O bílém oleji jsem nikdy neslyšel. Bílý louh jsem právě našel na internetu, ale té firmě Woca moc nevěřím, mají tam málo informací. Podle toho, co píše wikipedie by to snad mohlo dlouhodobě působit, ale pozor na interakce s nátěry, snad jedině, kdybys na to už nic nedával :? .
Ten peroxid ti pomůže jedině zpětně - až to ztmavne, tak to peroxidem zesvětlíš.
Co takhle vápenný vosk?

Vítek
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Příspěvek od Hans »

Ten bílý olej je nějaký olej s tvrdovoskem nebo tak něco, viz. http://www.pnz.cz/produkty-pnz/tvrdo-vo ... j-614.html

Interakce s nátěry - plánoval jsem právě nějaký ten vosk, lak nerad. No asi bych to nejdřív stejně zkoušel na nějakém odřezku, ale řekl bych, že louh po svém působení zmizí a problém by být neměl, ne?

Vápenný vosk - dohledal jsem si to a spíše mi to přijde, že to patrně zesvětlí jarní přírůstky a letní zůstanou jak jsou. Jenže já bych chtěl spíše zesvětlit ty letní přírůstky. Zkrátka - snažím se ze smrku tak trochu udělat javor :-)

Díky
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Smrkové palubky - ochrana před tmavnutím

Příspěvek od VítekM »

Tak mi ten bílý olej připadá podobný jako vápený vosk, ale je to takové nafintěné, zbytečně drahé. Efekt bude stejný, vždycky to působí více na jarní část letokruhů, s tím nic nenaděláš.
Kdyby ten louh vyprchal tak jako peroxid, moc by ti nepomohl, takže tudy ne. Právě že přírodní věci bych se bál na to dát.

Vítek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 hostů