Lakování houslí-šelak (?)

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Dominik
Příspěvky: 4
Registrován: 30 dub 2013, 15:33

Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Dominik »

Ahoj/Dobrý den,
nedávno jsem začal restaurovat jedny starší housle.Sundal jsem lak,vše obrousil,ale stále se nějak nemohu dostat do problematiky laku a lakování.Vím,že je zde úžasný návod na houslařský lak,ale dají se housle lakovat šelakem? Tedy,viděl jsem to,ale není mi jasné,zda šelak působí jen jako jakási základní vrstva,nebo je ve více vrstvách tvořící úplný lak nástroje ?
Díky za každou odpověď a případnou radu :)
Dominik
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Roman »

Napiš Martinovy tady z fora.Na ten lak měl asi každý houslař,svojí tajnou recepturu.Každopádně mistrovské housle,to je zřejmně konstelace hvěz,náhody,dřeva at.Já z hudebním hluchem,bych mohl mít v ruce Stradivárky a znělo by mi,jako kažý druhý housle. :D
Dominik
Příspěvky: 4
Registrován: 30 dub 2013, 15:33

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Dominik »

No,to bych možná i rád,ale bohužel mi nejde kliknout na jeho nick,abych mu poslal SZ :)
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Roman »

To je divný.Mělo by to fungovat.
Dominik
Příspěvky: 4
Registrován: 30 dub 2013, 15:33

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Dominik »

A jo,už to fachčí :)
MartinP
Příspěvky: 11
Registrován: 25 čer 2012, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od MartinP »

Samotný šelak je na lakování houslí naprosto nepoužitelný. Je to moc tvrdá pryskyřice.
Je potřeba ji něčím změkčit. Také je potřeba do laku dostat nějaký pigment. Aby lak měl barevný odstín.
Všiml jsem si toho "Martinova" laku na bázi oleje. Pro začátečníka doporučuji použít olejový lak, před lihovým.
Dosáhneš lepších výsledků.
S lihovým se musí opravdu umět, aby to nebylo flekaté a pod. a je hodně důležité mít kvalitní štětec.
U oleje tyto problémy nejsou.
Jen bych dal pozor na velké množství lněného oleje. Lak potom dlouho schne, stává se "tvrdým, hutným" tlumí nástroj a stává se že vrch schne rychleji než spodnek a lak se potom trhá.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Martin »

Trochu bych upřesnil,že je jedno čím budeš natírat.Fleky vyrobíš i u oleje a ještě to poznáš až po čase,protože železo rozpuštěné v laku pomalu oxiduje,takže lak pomalu tmavne.O krakelování laku bych strach neměl,stejně se musí natřít tenounká vrstva jinak to schne strašně dlouho a ještě to stejká.A štěteč potřebuješ kvalitní stejně.Takže asi tak.....
Pokud nebudeš dělat polituru podle zdejšího návodu,tak opravdu musíš šelak změkčit.Dělá se to propolisem rozpuštěným v lihu.Propolis se připravuje stejně jako šelak.Správný poměr mezi šelakem a propolisem je asi 3:1.Je potřeba udělat zkoušku.Když hodinu po natření prkýnka ti palec nezanechá obtisk na ploše je vše OK.Promiň Martine,že to prozrazuju,ale nesnáším tajnůstkaření :D .
Morčez!
MartinP
Příspěvky: 11
Registrován: 25 čer 2012, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od MartinP »

Ahoj, nejde o žádné tajnůstkaření. Spíš je tolik možností, že jsem to naspsal všeobecně.
S tím propolisem je to taky možný. Jen pozor když se to přežene, nastává problém, že lak je potom hrozně háklivej na líh. To znamená, že natíráním další vrstvy se rozpouští ta předchozí. Tak na to pozor. Další možnost je měkčit lak desetiprocentní elemi.
Ještě k tomu šelaku. Kup si šelak bez vosku.
Kdyby kolega chtěl poradit, ať mě napíše do mailu.
Rád mu zdarma na jedny housle lak odleju.
Dominik
Příspěvky: 4
Registrován: 30 dub 2013, 15:33

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od Dominik »

Děkuji za rozběhnutou a užitečnou diskusi !
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od VítekM »

Zdravím,
nemám sice vlastní zkušenosti, ale známý je malíř a občas restauruje. Říkal, že na housle používá čistý šelak, propolis nikdy nepřidával, pigment není třeba, existují tři přirozené odstíny šelaku - světlý, střední, tmavý.
Šelak se rozpustí v lihu, dává se ho tolik, aby klouzal mezi prsty, rozpoštění chvíli trvá. Natírá se klůckem (smotek vaty zabalený v plátně) nebo velmi měkkým štětcem - jezevčím :!: , lehkou rukou, aby se předchozí vrstvy nestrhly. Dělá se asi 4–7 vrstev, někde více, jinde méně, podle citu, po každém zaschnutí si zkus zahrát, aby nezněly tupě. Nakonec se opatrně, lehkou rukou leští klůckem navlhčeným v lihu. Šelak vytváří příjemný hluboký lesk a zvýrazňuje strukturu dřeva.
Tolik citát, osobně bych přemýšlel také o tom Martinově laku, hlavně proto, že mám prostě rád návody na domácí výrobu a rád chodím po lese ;) .
Vítek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 hostů