Lakování houslí-šelak (?)

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Pár nástrojů už jsem vyrobil i opravoval a tak bych popsal svoje postřehy se šelakem.Na kontrabasu je šelak ok i v silnější vrstvě a rozdíl zvuku proti jakékoliv rozumné povrchovce tedy příérodní není normálně uchem poznat. U kytar jsem napouštěl nejprve řídkým šelakem aby se zacucal a dřevo pěkně ztvrdlo.Na horní desku použití šelaku,pokud je dobře udělanej je supr,jenom to není pro hraní venku u ohně.Na housle se dá šelak použít,ale jak píše Martin,šelak je tvrdej lak a změkčování voskem nebo propolisem ho ve finále zmatňuje.Tady bych doporučil lak co dělá Martin z borovicové smůly.Taky se může stát,že housle ztratí basy nebom že zní špatně v diskantech a pod.Tvrdá deska znamená pištivější vysoké tóny.Ahoj
romohal
Příspěvky: 1
Registrován: 28 úno 2015, 13:29

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od romohal »

Ahoj,
mám tu kontrabas na renovaci. Vždy jsem dělal šelak houbou,čili normální nanášení.Nikdy jsem nenanášel štětcem,neboť jsem se nechtěl zabývat recepturami.Pokud to šlo nechal jsem původní a jen přeleštil.Nyní byla na nástroji krycí barva!!! která šla dolu,tak budu řešit nátěr. Mám zde tento recept: sandarak 120g,Mastix,60g Balzám benádský,60g šelak bez vosku,60g benzoe 60g líh98% 700g.
všecky věci jsou dost drahé,tak se chci zeptat pokud ti co jste již basu nanášeli lakem tak mi poraďte zda je tento recept ok,abych se nepřilepil, je li dost mastnej abych udělal celou přední a zadní desku a lak se pěkně rozlil.
Dík za radu
romohal
vituerta
Příspěvky: 4
Registrován: 10 pro 2012, 20:00

Re: Lakování houslí-šelak (?)

Příspěvek od vituerta »

Ahoj,
jen k těm pigmentům - zajímavý postup, kdy při vaření laku dojde k obarvení do červena je zde. http://www.cremonatools.it/media/wysiwy ... e_2008.pdf

Zlatého laku docílí vařením kalafuny, lněného oleje a sušené aloe.
Červeného odstínu dosáhne přidáním barviva z nastrouhaného kořene mořeny barvířské, kterou předtím stabilizuje za pomoci zřejmě kamence a vysráží zřejmě pomocí uhličitanu sodného.
Pokud by někdo věděl postup přípravy pigmnetu, bylo by to fajn.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 hostů