Včelí vosk a voda

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Včelí vosk a voda

Příspěvek od David »

Zdravím,
natřel jsem modřínové parapety lněným olejem, nechal vsáknout a zbytek vytřel do sucha. Po pár dnech jsem to natřel směsí včelí vosk, lněný olej, terpentýn. Prohřál jsem to horkovzduchem, aby se to vsáklo a hned zatepla přeleštil hadrem. Povrch je krásný, nelepí, .
Problém je, že jakmile na to kápne voda, objeví se fleky. Podobně jako když kápne voda na dřevo natřené nitrolakem.
Čím to je? Když mám venku sloup natřený silnější vrstvou stejné směsi, nedělá to nic a to na to prší (a teď i chumelí). Dá se s tím něco dělat?

Ještě jsem to zkusil přetřít a zapustit pomocí horkovzduchu směsí lněný olej, terpentýn, karnaubský vosk, ale to moc nepomohlo, jen fleky jsou dožluta a ne bílé.

Děkuji za názory a rady

David
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od David »

Ahoj,

napadlo mě, že by to mohlo být tím, že jsem to utíral hadrou ještě za horka - rozleštil a setřel, aby tam nebyla vrstva vosku, Ne uplně dosucha, ale přece jen možná dost.
Jdu to zkusit znovu převoskovat a nechám vychladnout a pak to přejedu kartáčkem na boty a uvidíme.
Máte někdo prosím ještě třeba nějaký nápad?

Díky

David
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od David »

Jo tak jsem to zkusil, ale bez pozitivního výsledku. Parapet se chová, jakoby to nebylo ničím natřené, teda aspoň co se týče vody. Jinak to vypadá krásně.
Kdybych tam nechal tlustší vrstvu vosku, asi by to bylo OK, ale to by lepilo a to nechci.
Tentokrát jsem to přetřel směsí Karn. vosk, terpentýn, lněný olej, včelí vosk.

Stalo se vám někomu už něco podobnýho?

Vím, že tu někdo natíral voskem (asi) dubový stůl, jak se to osvědčilo, případně jak jsi to aplikoval a jakou směs?

Máte někdo zkušenosti s aplikací voskových nátěrů vlastní výroby?

Ps.: ta voda stačí jen kapka, ani se nemusí nechat vyschnout, stačí to po tak 3-5 minutách setřít...

Díky za vaše připomínky
David
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od David »

Ahoj,
tak jsem seškrábl vosk cidlinou, napustil to tungovým olejem, přejel horkovzduchem, pro jistotu jsem to pak ještě napustil a zahřál znova a výsledek? Stejně to dělá bílý fleky.
Asi jsem ten vosk seškrábl málo, v malé vrstvě. No, připadalo mě, že by to pomalu mohlo být celá vrstva, tak asi ne. Teď mě moc nejde elektrika, tak až budu mít zase v kupě centrálu, tak zkusím víc experimentovat, obrousit to fakt pořádně. Bude to ale nějakej týden trvat, pak napíšu výsledek experimentů. Jak tak koukám, tak nikdo s voskem na dřevě zkušenosti nemá, nebo aspoň ne s voskem a vodou, a nebo se nechce podělit..

David
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od Roman »

David píše:Ahoj,
tak jsem seškrábl vosk cidlinou, napustil to tungovým olejem, přejel horkovzduchem, pro jistotu jsem to pak ještě napustil a zahřál znova a výsledek? Stejně to dělá bílý fleky.
Asi jsem ten vosk seškrábl málo, v malé vrstvě. No, připadalo mě, že by to pomalu mohlo být celá vrstva, tak asi ne. Teď mě moc nejde elektrika, tak až budu mít zase v kupě centrálu, tak zkusím víc experimentovat, obrousit to fakt pořádně. Bude to ale nějakej týden trvat, pak napíšu výsledek experimentů. Jak tak koukám, tak nikdo s voskem na dřevě zkušenosti nemá, nebo aspoň ne s voskem a vodou, a nebo se nechce podělit..

David
Z voskováním nemám zkušenosti,ale nemohlo by to být způsobeno velkou vlhkostí parapetů,není tam moc vody.
svobodnachalupa
Příspěvky: 8
Registrován: 22 črc 2013, 21:08

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od svobodnachalupa »

lněná fermež manganová pravá, hlavně ne koupená v drogerii, např. firma Kremmer, a nebo uvařit.
3 nátěry s vytíráním/ horký,teplý,studený/

S pozdravem Jelen

www.svobodnachalupa.cz
richiv
Příspěvky: 2
Registrován: 03 zář 2014, 21:28

Re: Včelí vosk a voda

Příspěvek od richiv »

Včelý vosk dělá při stysku s vodu světlé skvrny. Myslí, že se tu tu dát najít i eshopu jako informace o použití...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 hostů