Nátěry na okna

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Nátěry na okna

Příspěvek od David »

Ahoj,

nechávám si u místního truhláře dělat okna (nojono, jsou to eurovky, s trojsklem, nic speciálního) a mám trochu dilema:
chtěl bych to natřít polymerovaným lněným olejem a pak třeba mastným houslařským lakem, na který je tu návod (mimochodem, co kdybych do něj přidal tungový olej?), nebo místo hopusl. laku kombinací terpentýnu, včelího a karnaubského vosku.
Když bych ty jednotlivý vrstvy trochu podpořil horkovzdušnou pistolí nebo aspoň fénem (citlivě, abych to nepřepálil), aby to pořádně zasáklo, jak to dopadne s lepenými spoji a s tím lepeným hranolem ze kterého je dělané to okno? Nerozpadne se to kvůli tomu vosku?
Na základě logiky a přečtených příspěvků je mi jasné, že jak to jednou udělám, tak pak už na tom nic neslepím. Ale když by se to nerozlepilo, nebylo by potřeba ani nic lepit, že.

Děkuju za odpovědi
David
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Nátěry na okna

Příspěvek od David »

Ahoj,
nebo to mám natřít něčím jiným? Třeba olejem, jak se píše ve vlákně "Venkovní nátěry"?
Nebo máte někdo jiné doporučení/něco vyzkoušené?
Jde mi o to, že když to už něčím natřu/napustím, tak chci, abyc to nemusel nijak brzo přetírat, aby to tam dlouho vydrželo a zároveň dobře impregnovalo dřevo. Šedá patina mi vůbec nevadí, pokud to nezmenší trvanlivost dřeva.
Děkuju
David
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry na okna

Příspěvek od Martin »

Hele,na vosk i houslařský lak se vykašli.Ohřej horký lněný olej a natírej co se vejde.Myslím tak dva nátěry by mohly stačit.Pak jeden vlažným a jeden studeným.Měj u sebe hadr a tomu studenýmu dej asi hodinu čas na zasáknutí.Pak to pořádně vytři,ať nemáš na oknech lesklé fleky.Jestli můžeš počkej s tím na léto.Teplo Ti pomůže.Olej zešedne akorát,když Ti na okna bude cákat voda.Každopádně je občas budeš muset přeřít(nebo spíš znovu napustit přeschlá místa)
Morčez!
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Nátěry na okna

Příspěvek od David »

Ahoj,
díky za rady, udělám to teda tak. Mám ještě (snad) poslední malinkou otázku - je rozumné použít místo oleje polymerovaný olej, nebo je to taky zbytečný?

Děkuju.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Nátěry na okna

Příspěvek od Martin »

Polymerovaný olej je dobrý na "tlusté" nátěry.Rychleji schne,ale při napouštění dřeva bych řekl,že je to zbytečný luxus.První nátěry uděláš určitě dva za den.Koukej jak to vsakuje.Dej oleji tak hodinu čas.A v průběhu životnosti domašťuj podle potřeby(na sluníčku a tam,kde na okna bude cákat voda tak častěji)
Morčez!
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Nátěry na okna

Příspěvek od David »

Supr díky

takže mě to je už jasný.

David
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 hostů