Festool RF HD - je odolný?

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Festool RF HD - je odolný?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, máte dobré zkušenosti s tímto olejem?

Já ho párkrát použil na věci z bukové spárovky, ale nezdá se mi to nějak megaodolné ... na některých místech se to celkem snadno poškrábalo. Postup jsem myslím dodržel správně.

Jak dlouho to dle vašich zkušeností musí tvrdnout, než to má maximální odolnost? A ta maximální odolnost je velká?
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Festool RF HD - je odolný?

Příspěvek od pinos »

Jestli je to jen olej, tak to odolné nebude. Ten se jenom vpije, ale povrch to proti mechanickému poškození nechrání.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool RF HD - je odolný?

Příspěvek od jardako »

Oki, no já z toho popisu získal dojem, že by to něco vydržet mělo ...

https://www.festool.cz/p%C5%99%C3%ADslu ... C5%99ehled
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Festool RF HD - je odolný?

Příspěvek od pinos »

Rozumím, dík za odkaz.
Je to popsané dost vágně. Nicméně jestli je to úplně přírodní, dá se očekávat, že to bude schnout déle, ale to jen spekuluju a o tom jsme se vlastně ani nebavili.
Jestli je to fakt jen olej, tak určitě nebude odolný proti mechanickému namíhání.
V technickém listu píší akorát cosi o přírodních pryskyřicích. Těch informací je tam fakt málo, ale nezdá se, že by to byla kombinace olej-vosk.

Vaši/tvoji slabost pro Festool chápu, ale v případě povrchovky bych se držel specilistů, jako je Osmo (z osobní zkušenosti super), či levnější PNZ (zkušenost nemám, ale ve zdejších diskuzích je toho spousta a rozhodně to tu chválí) a další - tohle je tady na fóru rozebraný poměrně detailně.

Cenově je to srovnatelné s Osmem, ten ovšem obsahuje rozpouštědla a sikativa, jestli se nepletu. Ale je to i s voskem, takže mechanická odolnost je určitě lepší.

Co se týče ryze přírodních věcí, tak bych vybíral asi ve zdejším eshopu, ale každýho věc :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů