Varianty lněného oleje a balzámy z něj

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
petren
Příspěvky: 6
Registrován: 30 srp 2019, 16:19

Varianty lněného oleje a balzámy z něj

Příspěvek od petren »

Dobrý den všem,

můžete mi, prosím, osvětlit, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými variantami lněného oleje? Rafinovaný lněný olej (například z Fichemy), vařený lněný olej (boiled linseed oil, BLO), lněná fermež? Co na co použít?
Já prozatím na vše používám rafinovaný lněný olej z Fichemy (topůrka a rukojeti všemožné, pískoviště modřín, futra a bedna na vercajk smrk, prahy buk, linka dub, ...) a při dodržení postupu "otřít po hodině a znovu natřít za den" jsem zatím s výsledky spokojený, ale přesto mě ty rozdíly zajímají.

Druhá část dotazu: dnes jsem si připravil balzám ze včelího vosku a rafinovaného lněného oleje, bez terpentýnu. Objemově cca VV 3 : RLO 2 (došly parafinové čajové svíčky a plazy a listy pil tak nějak suše koukají). Šlo by tím i ošetřovat dřevo jako takové? Třeba něco fajnovějšího, než ty prahy a bedna na cajky. A kůže...?

Děkuji, petren.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Varianty lněného oleje a balzámy z něj

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

nejsem sice specialista na povrchovky, ale protože nikdo nepíše, řeknu aspoň to málo, co vím. Třeba to pomůže.

Tak tedy lněná fermež je plus mínus to stejný jako vařený lněný olej. U obojího jde o dosažení částečné polymerizace (u vaření teplotou, u průmyslově vyráběné fermeže zpravidla přidáním chemie, tuším nějakých kovů), což znamená, že po nátěru to pak schne rychleji, neboť už je toho míň k polymeraci. Lněný olej proto patří mezi vysychavý oleje, neboť schnutím se mění jeho struktura.

Rafinovaný lněný olej - tady bych doporučil prostudovat technickej list. Podle názvu to vypadá, že je ten olej po vylisování zkrátka jen vyčištěnej, ale co se s ním opravdu u výrobce dělo, to musí specifikovat on. Každopádně pakliže to není tedy částečně zpolymerováno, je aplikace velmi neefektivní - dlouho polymeruje a tak musí být časové odstupy mezi jednotlivými nátěry podstatně delší, obecně v řádu týdnů.

Jinými slovy - rozdíl mezi lněným olejem a lněnou ferméží je jen ve způsobu aplikace, případně v použitelnosti pro další míchání s něčím dalším.

Co se týče použití lněnýho oleje nebo fermeže jako povrchovky - nejde v podstatě o povrchovku. Olej se vsákne do pórů dřeva a tam časem zpolymeruje. Tím se dá dřevo částečně chránit proti nasákavosti, protože kde je olej, už se nevleze voda. Ale povrch to nechrání. Ani dvacet vrstev nanesenýho a setřenýho oleje povrch neochrání, vsákne se co se vsáknout může a zbytek se setře. Pokud se nesetře, zůstane na povrchu taková gumová věc, která se oloupe. Tedy třeba na tu kuchyňskou linku to samo o sobě vhodný není, mělo by se to ještě něčím uzavřít. Dělá to sice hezkej, probarvenej, "mokrej" efekt, ale ochranu to neposkytne.

Včelí vosk má ten neduh, že měkne už při teplotě lidské dlaně. Pokud si něco míchat, tak to bude nejspíš lepší použít nějakou vhodnou pryskyřici. Ale tady už odkážu na odborníky, to bych vařil z vody.

Ještě bych podotkl, že lněnej olej je objemovej základ kdejaké barvy, protože je levnej a funguje vcelku dobře. Ale sám o sobě nemá žádné kdovíjaké vlastnosti.

Ať se daří


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů