Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
hrasek
Příspěvky: 2
Registrován: 10 říj 2019, 08:24

Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Příspěvek od hrasek »

Ahoj, děkuji za vpuštění na toto fórum. Díval jsem se, že je v nabídce spousta přírodních olejů. Chtěl bych natřít smrkové palubky přírodním olejem s tím, aby se barva dřeva zněnila po natření co nejméně a zároveň abych do budoucna zpomalil jeich žloutnutí. Rozhodnutí padlo na světlicový ojel. Zjistil jsem, že ještě existuje kameliový olej který by měl dřevo více chránit proti UV záření. Napadla mě tedy směs světlicového a kameliového oleje (samotným kameliovým olejem to natřít nemohu v zhledem k jeho ceně a velké ploše kterou musím natřít).

Chci se zeptat na vaše zkušenosti se světlicovým olejem samotným vs. žloutnutím vlivem UV. Případně pokud máte někdo zkušenosti ze směsí viz výše. Případně nějaké jiné nápady jak postupovat?

PS: Ještě jsem někde viděl parafínový olej který dřevo zbarví ještě méně něž světlicový. Ale tu "vůni" asi doma člověk nechce?
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Příspěvek od Fangluin »

Já natíral doma smrkovou skříň a knihovnu světlicovým olejem. Taky jsem chtěl zachovat světlou barvu smrku. Ředil jsem to pomerančovým olejem, kdy u skříně se mi to celkem povedlo, ale knihovna se mi více zbarvila. Dal jsem asi více pom. oleje. Takže příště budu nejprve zkoušet poměr na vzorku. :D

Je nutné řešit UV ochranu v interiéru?
hrasek
Příspěvky: 2
Registrován: 10 říj 2019, 08:24

Re: Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Příspěvek od hrasek »

Přiznám se že netuším jak moc se projeví uv v interiéru na stropě. Ale trochu asi ano. Jak ta skříň vypada po letech (jak je to dlouho)? Byl velký rozdíl mezi tou skříni a tom zbytkem? Bylo by prosim nejake foto? Ja mel v planu neředit nebo redit minimalne a natirat zahřátím olejem.
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Příspěvek od Fangluin »

Skříň máme teprve rok, rozdíl tam trochu je. Vylezla kresba a lehce to ztmavlo. Abych zachoval původní světlý odstín smrku, musel bych na to dát asi nějaký bílý lak, což jsem nechtěl, jelikož je to v dětském pokoji.

Vyfotit to můžu, jak budu doma. Nejistější máš odzkoušení na vzorku.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Olej (směs) - minimální žloutnutí dřeva a UV ochrana

Příspěvek od kiwi »

No já jsem teď zkoušel na dubu Osmo Top olej odstín Natural a jsem spokojenej. Dřevo je trochu tmavší než surový ale ne moc výrazně. Ale nevím jak na smrku to jsem nezkoušel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů