Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od plinha »

Zdravím, potřebuji poradit, nikdy jsem neprováděl povrchovou úpravu ořechu. V současnosti se mi podařilo opravit a dát do chodu sto let starý barometr, kterému jsem se rozhodl s kusu ořechového dřeva vytvořit důstojný podstavec. Dřevo, které jsem na to vybral se mi obzvlášť líbí svou kresbou, nicméně teď, před koncem broušení nevím co dál. Lak jsem zavrhl (třeba nemám pravdu), představoval bych si dřevo napustit nějakým olejem a pak zavoskovat (včelího vosku jako bývalý včelař mám dost - rozpustil bych si ho v terpentýnu). Prosím poraďte, co byste navrhovali. Já jsem přemýšlel nad tungovým olejem, ale bojím se, zda to moc neztmavne. Nebo mám použít obyčejný lněný, nebo světlicový? Ten vosk je dobrá volba? Nechci, aby to moc ztmavlo, barva dřeva se mi líbí. Díky. Petr
Přílohy
P7280056.JPG
P7280056.JPG (55.15 KiB) Zobrazeno 16342 x
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od Fangluin »

Myslím, že kombinovat olej a vosk nejde. Buď to nebo to.

Světlicovým olejem jsem natíral skříň ze smrku, chtěl jsem taky zachovat původní barvu dřeva. Lehce to barvu změnilo, ale to bylo asi pomerančovým olejem, kterým jsem to ředil.

Lněný tu barvu změní výrazněji.

Ideálně to vyzkoušet na odřezku, nemáš kousek?
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od plinha »

Děkuju za odpověď, teď jsem z toho ale ještě víc zmatenej. U mnoha olejů od výrobců jsem na internetu četl, že kombinace s vosky je možná. Jak je to tedy míněno? Vosk rozpustit nějak v oleji, nebo tak, jak já jsem chtěl, napustit dřevo, nechat vyschnout a pak zavoskovat?
IvoS
Příspěvky: 25
Registrován: 18 led 2011, 23:19

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od IvoS »

Z mojí zkušenosti ořechu mírné zatmavení díky oleji prospěje, ještě lépe vynikne jeho barva a kresba. Natíral jsem podstavec ke sportovní trofeji fermeží naředěnou pomerančovým a vypadá to podle mě velmi dobře.
A k tomu vosku a oleji, podle mě kombinovat jdou, olej pronikne do hloubky dřeva a vosk následně vytvoří spíše povrchovou ochranou vrstvu. Tu lze potom leštit. Vždyť i třeba OSMO je kombinuje ve svých podlahových nátěrech.
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od plinha »

Moc díky, Ivosi, jen se zeptám, použil jsi tedy lněný olej?
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od Fangluin »

Použil lněnou fermež - vařený lněný olej (lépe chrání dřevo).
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Re: Povrchová úprava ořechu - prosím o radu

Příspěvek od plinha »

Díky oběma za cenné rady, už mám rozhodnuto. Napustím hodně ředěným tungovým olejem šest vrtev (původní metoda ošetřování tung. olejem). Pak použiji včelí vosk rozpuštěný v terpentýnu společně s karnaubským. Bude to trvat sice vše dlouhou, nikam s tím ale nespěchám...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti