povrchová úprava fotoalb

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
prihodicka
Příspěvky: 1
Registrován: 12 čer 2019, 01:05

povrchová úprava fotoalb

Příspěvek od prihodicka »

Ahoj,
vyrábím dřevěná fotoalba. Nekupuji k tomu ale překližku, nýbrž si ji lepím sám. Mám to vykoumaný tak, abych dostal 2.5mm překližku která je rovná a hezky pružná. Středovou dýhu vždycky beru ze zbytků z dýháren. Prostě nad tim přemejšlim.

Kromě spoustu dalšího má tahle technika jednu obrovsou výhodu ... a to že si můžu přesně určit jak bude povrch vypadat. Zatím používám jen javor a ořech, ale v budoucnu chci zařadit i něco zajímavějšího.

Bojuju ale trochu s povrchovou úpravou. Dlouho jsem hledal vhodný olej. Na Ořech jsem nakonec objevil OSMO olej 3058, který je matný (takže po přeleštění to je takový přírodně polomatný) - což mě baví - jen je možná trochu málo vytahuje léta a co mě hodně trápí je, že pokud někde zůstane trochu víc oleje, tak jakoby zbělá. Takže dávám hodně tenkou vrstvu a je to v cajku ... problém ale nastává v gravírovaných místech, kde se mi drží v rozích a dělá tam nepěkné mapky (nic velkého, ale štve mě to a je práce to vždycky vytírat a né vždy se mi to podaří 100%.

Na Javor mám zatím jen nějaké UVčko.

Moje otázka je. Je nějaká alternativní olejová cesta - výrobce, abych dosáhl matného / polomatného povrchu, který hezky vytahne léta a dobře pronikne do tvrdého amerického ořechu aniž by zanechal nějaké bílé stopy + to neschlo 4 dny? Odolnost jen proti oťapkání + aby to nesmrdělo. Přijde mi že jsem vyzkoušel snad už všechno a tak se začínám přiklánět k alternativnějším cestám, protože chci dělat dobré věci.
+
nějaký tip na olej abych tím ošetřoval Javor, nebyl extrémně lesklý jako třeba včelý vosk (ten už jsem zkoušel) a zbytečně moc to netmavlo?

Díky za jakoukoli radu nebo tip. Snad jsem to napsal nějak srozumitelně. Marek
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: povrchová úprava fotoalb

Příspěvek od Fangluin »

A díval jsi se tady do eshopu na oleje?

Tungový, světlicový, lněný... Mají tam i pěkně popsané vlastnosti každého z nich, ředění atd.

Já je používám a jsem spokojený. Co se do určitého času nevsákne, tak se setře hadrem.

Nešlo by gravírovat až po naolejování?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů