prohnutí desek po oleji

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
JiříV
Příspěvky: 2
Registrován: 10 dub 2019, 15:56

prohnutí desek po oleji

Příspěvek od JiříV »

Dobrý den,
prosím o radu. V interiéru mám nové obložení z borovicových palubek 12 mm a řeším povrchovou úpravu.
Momentálně zvítězil světlicový olej. Nastříkal jsem vrstvu na pokusné desky, přebytečný olej utřel. Bohužel při zkoušce se desky do dalšího dne trochu prohnuly a coby amatér nevím proč.
Desky jsou koupené v zimě a v balení byly docela vlhké, musel jsem je rozbalit, jinak by se objevila zelená plíseň. Na omak se už jeví suché.
Takže napadá mě spojitost s tím, že desky jsou stále prostě hodně vlhké.
Dále mě napadá, že jsem je natřel teď, v chladném počasí.
To, že to je čistý světlicový olej (nebo s naředěním s pomerančovým olejem), by přece nemělo vadit.
Palubky jsou spojené příchytkami u drážky, bojím se ale, že se desky prostě ohnou.

Děkuji za osvětlení a tipy.

Jiří
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: prohnutí desek po oleji

Příspěvek od Ponty »

Natřel jste je oboustranně, nebo jen z pohledové strany? Pokud jen z jedné strany, tak to je ten problém. Deska se pak kroutí, jelikož sesychá z jedné strany a je tam rozdílné pnutí. Takže natřít z obou stran, nebo z jedné po přišroubování.
A zaráží mne jak píšete že jste olej stříkal? To zděláte nezkutečné množství. Světlicoví olej, stačí nanášet smotkem hadru, či štětcem do sucha.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
JiříV
Příspěvky: 2
Registrován: 10 dub 2019, 15:56

Re: prohnutí desek po oleji

Příspěvek od JiříV »

Děkuji za odpověď, dává to logiku.
Z jedné, byl to vzorek. Zbytek už mám přidělaný k roštu, čili to půjde jen z jedné strany.
Asi bude dobré počat, až to více proschne, ne?

K tomu stříkání - jen jsme to zkoušeli, přišlo nám, že stříkáním to bude rychleji nanesené. Ale vyzkouším i klasiku s hadrem.

Holt někde tu inspiraci seriál Pat a Mat brát musí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti