tungový olej + dřevěné laťky plotu

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Fery
Příspěvky: 2
Registrován: 15 led 2019, 10:24

tungový olej + dřevěné laťky plotu

Příspěvek od Fery »

Zdravím. Prosím o rady a připomínky. Letos chci do plotu mezi zděné sloupky namontovat dřevěné laťky. Zvažuji povrchovou úpravu tungovým olejem. Dřevo jednou doslouží a pak bude spáleno v kamnech a popel skončí v zahradě. Jde mi o ohleduplnost k přírodě a využití toho, co nabízí. Prkna tloušťky 2,5 cm již přes 2 roky vysychají - pár z posledních dospělých smrků mi v lese napadl kůrovec, tak jsem je tehdy musel pokácet, odvezli mi je na pilu a nařezali prkna. Modřín ani dub kácet nebudu, ani javor, olši, atd... jsem rád, že tam hezky rostou a plodí další stromy. Smrky jsem skácet musel, ale již tehdy jsem měl představu jejich využití. Nechci v kamnech spalovat nic nevhodného, ani kontaminovat zahradu, v zahradě používám pouze kompost a dřevěný popel, žádné syntetické postřiky, ani umělá hnojiva. Proto mi olej přijde jako nejvhodnější řešení. Počítám s tím, že nátěr olejem budu muset obnovovat, netuším však, jak často.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: tungový olej + dřevěné laťky plotu

Příspěvek od Ponty »

Nemyslím si že pálení jakých koliv olejů i přírodních je úplně košer. Pokud chcete něco ekologického co lze následně spálit, musel by jste použít modřín. Ten natírat nemusíte a vydrží stejně dlouho neli déle než pretirany smrk. Pokud chcete použít smrk který máte, pretrete je dřevním térem. To je prepalovana dřevní pryskyřice a při pozdějším pálení v kamnech udělá méně škody než olej.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Fery
Příspěvky: 2
Registrován: 15 led 2019, 10:24

Re: tungový olej + dřevěné laťky plotu

Příspěvek od Fery »

Dik moc za radu, nejsem z oboru, proto jsem se radeji predem zeptal. Deda, ktery cely zivot pracovat se drevem, mi jiz neporadi.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů