Stránka 1 z 1

Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 21 kvě 2018, 06:51
od kWh
Zdravím,
V současné době obnovuji chalupu a chtěl jsem tam dat nějakou dřevěnou přírodní podlahu. Vybral jsem borovicové prkna, kterých odstín mi nejvíc vyhovoval. Bohužel, jak skoro každý dospěly mam i jiné povinnosti, a nemam čas furt být na chalupě. Po víceméně třech týdnech od nákupu na několika procentech materiálů vznikly tmavomodré skvrny a četl jsem, že může to být zamodraní dřeva. Je nějaký naturální, „eco“ způsob zbaveni se tohoto problému, nebo zůstavují mi jen chemické prostředky? Nechci tohoto skrývat, chtěl bych ponechat původní, přírodní barvu.

Tomaš

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 04:15
od Ponty
Zamodrani borovice nelze odstranit, leda zhoblovat. Prkna byla spatne prolozena a zaparila se.

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 06:26
od miru01
Ahoj, zamodrání způsobuje cizopasná houba, slabé zamodrání lze údajně potlačit peroxidem vodíku, popř. kyselina šťavelová, jsou to žíraviny, výsledek nejistý. V literatuře se uvádí, že zamodrání je bez vlivu na pevnost, ale já bych si toto napadené dřevo do interiéru již nedal, příště lépe proložit a hlavně vysušit.

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 07:43
od Ponty
Zamodrání u borovice nemá na kvalitu dřeva vliv, je to estetická vada a způsobeno je zapařením dřeva, žádná houba na to vliv nemá.
Kyseliny a peroxidy doopravdy zamodrání neodstraní, je to hloubkové.

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 09:58
od miru01
Zamodrání beru osobně jako estetickou vadu velmi podobně jako udělat si nějaký výrobek z řeziva ze soušky.
Dovolím si přidat odkaz o původci zamodrání:
http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka ... rani-dreva

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 10:29
od Ponty
Ahoj miru, tak přiznávám svou nevědomost :) Ta houba mi ale nejde do hlavy z důvodů velikosti zamodrání. Když se dřevo zapaří a zmodrá, tak následně se modrání již nerozšiřuje, což by u houby mělo!?
Ale nejsem mikolog, jen tak uvažuji.

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 11:14
od miru01
Já taky nejsem žádný odborník, zřejmě po dosušení dřeva odumírá a už dál nebarví, jsou to nějaké zplodiny jako vedlejší efekt růstu. Tady ještě krátké počtení o barvě: http://r.fld.czu.cz/vyzkum/multimedia/l ... i_beli.htm

Co je pro mne zajímavé, že vesměs se uvádí, že je napadení bez vlivu na mechanické vlastnosti, co jsem měl v ruce, tak už při řezu na pile bylo zřejmé, že se to jen sype, asi tam byla původně ještě nějaká jiná houba kolegyně :)
Před pár lety když jsem sháněl dřevo na krov, tak si pamatuju, že na jedné pile nabízeli zamodralý smrk jako levnější alternativu, s díky jsem tehda odmítl a koupil raději pěkné z hraběcího. Kdo si kupuje impregnované tak to nepozná.

Ještě mne napadá zda si tazatel dotazu už nedovezl dřevo zamodralé, na podlahu by mělo již sušené?

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 22 kvě 2018, 11:36
od Ponty
Ono stačí blbě proložit, nechat v kůře a nechat zvlhnout. Což jsem také vyděl u již vysušeného řeziva. Proto mne ta houba zarazila. Jinak asi klasika zamodrání na pile je, že se kulatina ihned nepořeže a v kůře se zapaří do 14 dnů od pokácení.

Teď jsem dohledal sešit "materiály" ze třeťáku r. 97 a tam mám nápsáno, že příčinou modrání u borovice je zapaření. Proto co se v mládí naučíš....to opakuješ :D

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 27 kvě 2018, 12:12
od Lucas
Ahoj,
nedalo mi, abych nepřispěl k této diskuzi. Z modráním dřeva taky bojuji už několik měsíců. Hledal jsem informace, abych se o tom dozvěděl něco bližšího a jak proti tomu bojovat. Popravdě jsem nic nenašel kromě nějakého přípravku Weiss Holz. Slibuje, že odstraní modrání, tak jsem ho objednal. Začátkem týden ho vyzkouším a pak poreferují o výsledcích.

Re: Zamodrání - Čím odstranit ?

Napsal: 05 srp 2018, 20:48
od stepan
Lucasi, jak to dopadlo s použitím přípravku Weiss Holz? Mám stejný problém...