Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od JanB »

Ne, sikativ není rozpouštědlo. Je to látka, která tam funguje jako katalyzátor, tedy buď umožňuje nebo urychluje chemickou reakci, ale nespotřebovává se při ní. Takže buď zůstane uvězněná ve zpolymerovaném oleji, nebo se něco málo z povrchu může dostat do okolí - otěrem, jako prach. (vzhledem k tomu, kolik se toho do oleje přidává, bude to uvolněné množství naprosto zanedbatelné).
A najít si na Netu, jak je to s toxicitou kobaltu, není zas tak těžké.

Jinak pokud jde o "eko" a "natur", Rudolfův příspěvek by se měl přišpendlit, kdyby to tento web umožňoval :)
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rudolf »

Jiří,
jestli se sem vrátíš a poreferuješ, jak to s tvými experimenty dopadlo, určitě se nikdo "pohoršovat" nebude, naopak, hodně lidí si to bude číst a tvůj přínos ocení.
Můj cholerický výpad chtěl popsat typ "gůglovačů", co internetové diskuze zasírá stále stejnými, promiňte, imbecilními dotazy na to, jak to udělat rychle, kvalitně a zadarmo. A co je nejlepší, tihle lidé vyblijou svůj dotaz a je dost možné, že se na ten web už ani nevrátí, natož aby třeba poděkovali troubům, kteří si ubírají čas svého života tím, že se jim pokouší poradit.
Snad to už víc nemusím rozvádět, abych zase nepsal romány.
Zapiš, změř, vyfoť a pak to sem dej. Nevěřím, že by ti pak někdo nadával.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, v předchozích vláknech byla řeč o ředidlu do syntetický nátěrových hmot a nikoliv sikativech s obsahem těžkých kovů, kdy tazatelka po založení dvou dotazů už se raději ani neobtěžovala odpovědět co "eko" si vlastně vybrala.
Vypadá to, že nejlepší marketing dnešní doby je člověka pořádně vyděsit, to se pak prodávají a vyrábějí věci, které by jinak neměly šanci na úspěch. Když chci žít eko tak si proboha nebudu stavět novostavbu, už vůbec ne na zelené louce a řešit pak co si napatlám na kuchyňskou linku.
Rostej
Příspěvky: 37
Registrován: 18 říj 2016, 13:31

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rostej »

Tak jsemse konečně definitivně rozhodl pro tung + pomeranč. času na polymeraci oleje mám dost :D Dělám zatím menší věci a je kde skladovat. Výsledky nafotím a vložím. Děkuji všem účastníkům diskuze
jakobt
Příspěvky: 3
Registrován: 26 zář 2019, 11:35

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od jakobt »

Zdravím, nechtěl jsem zakládat zbytečně nové téma.

Zrovna řeším dřevěnou podlahu ve formě smrkových podlahových palubek. Chtěl jsem se zeptat, jaká by byla nejlepší povrchová úprava. Lak nechci, chtěl bych určitě olej.

Po pročtení diskuzí je můj favorit tungový olej naředěný pomerančovým. Je toto řešení vhodné i pro např rozlitou vodu ? Samozřejmě krátkodobě. Nebo je vhodnější olej s voskem . ?

Děkuji za radu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti