Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Rostej
Příspěvky: 37
Registrován: 18 říj 2016, 13:31

Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rostej »

Zdravím všechny na tomto fóru. Jsem zde nový a jsem velmi rád že jsem tyto stránky objevil. S obdivem sleduji vaše debaty a hlavně vaše výrobky. Některé věci jsou naprosto úžasné. Nejsem vyučen v oboru ale k dřevu a práci s ním mám velmi blízko a poslední dobou mne zajímá stále vice. Doufám že mne na tomto fóru přijmete a nebudu vás moc obtěžovat se svým amaterskym dotazovaním. Dovolil jsem si založit nové vlákno s prosbou o radu. Jaká povrchová úprava je podle vás nejodolnější vůči nápojům a různým jiným nečistotám. Jde mi hlavně o olejové napouštění např tung apod. popřípadě vosky atd. Něco málo jsem již vyrobil ( podnos, postel pro syna nějaké květináče atd.) fotky časem vložim. Děkuji předem za každou informaci a přeji pěkný víkend všem.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj,
oleje tady byly rozpitvané asi tak, že to už víc nejde. Nejodolnější povrchová úprava je polyuretanový lak. Ale není nejhezčí. Podle mého skromného názoru (imho :) je nejhezčí mnohovrstevná úprava tungovým olejem. Je to ale neuvěřitelný výser, trvá to dnes těžko uvěřitelné 3 měsíce a výsledek se samozřejmě se syntetickým lakem nedá porovnávat, i když odolný je docela solidně (zkouška červeným vínem).
Takzvané "oleje" jako je Osmo atd. je směs laku a oleje. Howgh.
Rostej
Příspěvky: 37
Registrován: 18 říj 2016, 13:31

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rostej »

Dík za info. Vím že oleje se tady řeší dost podrobně ale chtěl jsemjen vědět jestli ještě nelze něco přidat na ten tung proti těm škrábancům jak jsi již uvedl ve svých příspěvcích. Také by mne zajímal názor Werdia který je dle mého zjištění dost dobrý v experimentech s povrchovou úpravou. Lak nechci nelíbí se mi tolik jako olej a hlavně nejsem vybaven ani zkušenostmi ani stříkací pistolí a prostory. Dílna se teprve buduje společně s novým RD
JiriD
Příspěvky: 6
Registrován: 24 říj 2016, 18:43

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od JiriD »

Zdravím vás.
Reším nyní povrchovou úpravu palubkové podlahy ze smrku v kuchyni, resp. jídelně a myslím, že tato problematika sem patří. Nechtěl jsem původně používat Osmo, PNZ a pod. nejen kvůli ceně ale také kvůli složení. Kvůli dětem (jednomu ještě plazícímu se) jsme chtěli "čistě přírodní materiál", tedy tungový olej naředěný světlicovým nebo i pomerančovým. Po tom, co jsem se na foru v diskuzích dověděl, ale trochu váhám, hlavně z důvodu doby schnutí (vyzrávání) a také z důvodu těch případných škrábanců, jak uváděl Rudolf.

Nyní se přikláním k variantě naředit tung. olej svetlicovým a event. pomeranc. v poměru 10:2:1 a navíc přidat i sikativy (asi 1-2%), které urychlí polymeraci a v krátké době vytěkají. tím by mělo být dosaženo dostatečné rychlosti vyzrání (jak uváděl HonzaB 9.2.2016), stálosti a odolnosti.

Jedná se o podlahu ve starém statku a nejaké drobnější známky opotřebení a nedokonalosti budou asi spíše vítány než na závadu, resp. dáváme přednost funkčnímu a snadněji udržovatelnému, praktickému povrchu před dokonalou úpravou, ale zas nechci přiliš experimentovat s tříměsíčním nekonečným zráním v hlavním prostoru bytu..

Co si o tom myslíte? Napadá vás jiné řešení nebo jednoznačně přednost Osmo či PNZ, jak již bylo řečeno? Máte nějaké jiné doporučení na sikativy, než uváděl HonzaB?

Za vaše reakce předem díky.

Jirka
Petronilus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 pro 2015, 10:01
Bydliště: Ostravsko

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Petronilus »

Brousil jsem staré smrkové podlahy,a povrchovku dělal tungem ředěným pomerančem. Všechno v pohodě. Schnutí trvá o něco déle,ale byl to obývák,ložnice-tak nebyl prblm chodit v těch prostorách v ponožkách. Pak jsem dělal to samé v kuchyni-musím uznat,že kolem sporáku to bude chtít poctivěji vyčistit. Nějaké mastné usazenony tam jsou.
Do zádveří,kde ten pohyb v botách prostě být musí jsem použil do oleje sikativ Kredezeit,tentokrát bez pomeranče. Pět dnů jsem pohazoval vlnitou lepenku-chodilo se po ni. Teď už je to dlouho v plném zápřahu a není problém. To schnutí je opravdu mnohem rychlejší. Zametu a vytřu. Je to staré dřevo i s cestičkama po brouku. Škrábanec od nějakého kamínku neřeším....

P.S. Teď budu objednávat tung na půdovky do chodby,tak to zádveři po roce přetřu. Sikativ mi zbyl.
JiriD
Příspěvky: 6
Registrován: 24 říj 2016, 18:43

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od JiriD »

Diky za zkusenost. Myslim, ze bez sikativu to nebudu riskovat. Jak asi dlouho schnul jeden nater tungu s pomerancem? Zbyl Vam tento> http://www.kreidezeit.cz/produkty/ochra ... iv#50%20ml ? Kolik ho mate a chcete ho prodat? Jak se domluvit, spojit? jirka
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Rudolf »

Nechtěl jsem se do toho už míchat, ale abych měl čisté svědomí, tak poznámka k těm sikativům.
Vy tady řešíte kvadraturu kruhu, případně vynalézáte perpetuum mobile. BUĎ budete mít echt "přírodní" ošetření dřeva, ale nebude moc odolé, NEBO budete mít maximální odolnost, ale nebude to "eko". (Spíš filosofickou otázku, co je to "eko" tady nechci načínat, nikam to nevede.)
Když do oleje z lůna přírody, který Číňani někde na vesnici lisujou z ořechů tungového stromu zamícháte sikativ, co myslíte že děláte? Pokoušíte se dohánět výrobce směsí jako je Osmo nebo Pnz, kteří to ale mají už dávno zmáknutější (tím nechci podceňovat nadšené amatéry :)

Druhá stránka věci, jak už tady mnohokrát zaznělo, je bůhví kde vyčtené přesvědčení, že "eko" a "zdravé" je jen to, do čeho není míchaná "chemie". To je ale diskuze, kerá patří do lifestylových časáků. Prosím různé eko tazatele, aby se tam vrátili, když je zcela zřejmé, že nechtějí slyšet, co se jim tady neustále dokola opakuje. Chtěli by si jen potvrdit svoje nevzdělané bludy.

Takže: bohužel, ekologové, sypáním kobaltových sloučenin do polymerujících olejů ekologie nevzniká. Kupte si osmo a držte se návodu. Je to to nejlepší, co můžete udělat. A nebo si hrajte, ale to si budete muset aspoň něco přečíst. Člověku, který nemá o problematice anunk je zbytečné něco vysvětlovat.

Fakt si myslíte, že kobaltové sušidlo se někam "odpaří"? :D
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Tim »

Ahoj,
už dlouho jsem se rozmýšlel něco podobného napsat,a Rudolf to napsal velmi výstižně a to co napsal neplatí jenom v tomhle vlákně.Plně s tím souhlasím a nemíním to dál řešit jelikož je to marný ,je to marný,je to marný jak řekl klasik

Tim
Petronilus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 pro 2015, 10:01
Bydliště: Ostravsko

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od Petronilus »

JiriD píše:Diky za zkusenost. Myslim, ze bez sikativu to nebudu riskovat. Jak asi dlouho schnul jeden nater tungu s pomerancem? Zbyl Vam tento> http://www.kreidezeit.cz/produkty/ochra ... iv#50%20ml ? Kolik ho mate a chcete ho prodat? Jak se domluvit, spojit? jirka

Směs tung/pomeranč schnul docela dlouho,ale chovali jsme se k těm povrchům šetrně. Přesný čas už si nepamatuji. Ono taky jak poznat,že již je správně suchý,že?
Ano je to ten sikativ z Vašeho odkazu. Tungový se sikativem jsem použil na malou plochu zádveří. Cca 1,2x5m. Pocitově to bylo suché druhý den. Do obytných prostor jsem jej nepoužil.
Zbytek prodávat nechci. Petr
JiriD
Příspěvky: 6
Registrován: 24 říj 2016, 18:43

Re: Odolnost povrchu ošetřeného olejem

Příspěvek od JiriD »

Ještě jednou moc děkuji za informace. Určitě nejsem odborník a proto jsem se také chtěl o téhle problematice dovědět více, abych se mohl rozhodnout. A z dostupných informací a v omezeném časovém prostoru, který jsem na to měl, se mi zatím podařilo vysublimovat jen to, co jsem uvedl. A i když to vzbudilo pohoršení, zas mě to posunulo dál a věřím, že nejen mě takové informace pomohou.

Na to, že se sikativ odpaří, jsem nepřišel já, ale někde v diskusi jsem na to narazil, do kontextu to uvadělo tvrzení, že se jedná v podstatě o ropné rozpouštědlo. Aniž bych o tom víc přemýšlel, vzal jsem to tak.

Věřím, že právě k objasňování jak těhle základních souvislostí pro širší amaterskou společnost tak fines pro odborníky je tento prostor určený.

Zdravím. J
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů