Olejové nátěry

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Néé já nepoužívám tak zákeřné dřeviny :D .Kdybys napsal dřív, poradil bych Ti, jak se těch pórú zbavit rychleji.Ale takhle, jestli to uděláš poctivě,bude Ti odměnou "pohled do akvária"
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Vyhlašuji termín vaření mastného houslařského laku na víkend 7.-9.5.2010 .S tímto je spojena možnost minikurzu.Moje představa náplně:procházka po lese za účelem získání pryskyřice,založení a filtrování výluhu a samotné vaření laku.Pokud by měl někdo zájem,tak se mi ozvěte na SZ(soukromá zpráva).Kurzovné:dobrovolný příspěvek na stravu+drobná pomoc v domácnosti(aby se žena nestrhla ;) )
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Jan »

No paráda! Tak si právě vyhrál malý sponzorský dar na tuto akci od Cesty dřeva - 2l terpentýnu a 4l lněného oleje. :D Ještě jsem nasbíral místní Merboltickou borovou pryskyřici, tak abyste to měli pestřejší. No není jí moc, ale alespoň trochu. Vše pošlem tento týden.
Tak ať se akce podaří! Honza a Zuzka
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Za dárek děkuji a zvu srdečně k účasti.Odhaduju,že kdybychom použili celé množství lněného oleje ,tak dostanem asi 3l laku :shock: .Tak to bychom Vám to museli poslat,abyste si to rozprodali.
Morčez!
Kubajs
Příspěvky: 1
Registrován: 31 bře 2010, 15:33
Bydliště: Kaplice (Český Krumlov)

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Kubajs »

Ahoj Martine,
pokud mi vyjde čas, přijel bych si s Váma rád "zavařit" :lol:
akorát bych se chtěl zeptat, jak to vidíš přesněji časově, jelikož jsem zdaleka, a třeba v neděli okolo oběda bych už asi musel jet domů ...
zárověn jsem se chtěl zaptat Jana, jestli tam taky bude, protože jsem myslel, že bych si při té příležitosti doplnil nějaké vybavení, jako třeba cidliny, které mi již dlouho schází :?:
promiňte, že tu s takovou zprávou zabírám místo pro diskuzi, ale já se pokoušel o soukromou zprávu a nějak mi to nešlo
díky a Dřevu zdar ;)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Moje představa je:
Příjezd v pátek na večer(kdo přijede do 20.00 ještě dostane najíst :lol: ),volný pokec
V sobotu od rána vaření laků(potřebuju uvařit tvrdý pryskyřičný lak i houslařský mastný),založení výluhu,cezení,podle počasí vycházka do okolních lesů za poznáním a pryskyřicí.A drobná pomoc v domácnosti,co nám ženuška naplánuje 8-) .Uvidíme kdy skončíme a co bude večer(táborák,zpěv,film nebo volný pokec nebo všechno najednou)
V neděli kdo bude chtít může s náma na mši,ostatní budou loupat brambory cha,chááá.A odjezd domů.
Zatím má zájem Roman a Petr se ještě rozhoduje.Honza se ještě neozýval,ale mám tady staré plátky z japonských pil a z těch jsou cidliny jako víno(jenom chlastat).
Rád bych taky věděl,kdo přijede autem,jestli by někdo spal ve svém stanu a složení stravy(vegetaríáni,obilojedlíci a košer strava) pokud má někdo speciální nároky.
Cena akce:vstupné dobrovolné(spoléhám na rozum rodu Homo sapiens)
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Jan »

Ahoj Kubajs,
omlouvám se, že reaguji až teď. Mám tu spoustu "práce" se sázením stromků atd., takže ani nevím, co se tu na diskusi děje.
Na kurz k Martinovi bych rád, ale vypadá to, že nepojedu. Zuzanka je na víkend ve škole a máme 2 neposedné pejsky. Možná to nějak vyřeším, napiš mail se svým telefonem, kdybych jel tak bych ti zavolal a něco bych sebou pobral.
Mějte se pěkně.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

A protože se termín blíží ,tak malá rekapitulace:
Zatím projevili zájem Kubajs a Roman.Petr zatím ještě pořád asi neví.Kontakty na mě budu posílat
soukromou zprávou začátkem příštího týdne.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Tohle všechno se musí dělat venku!!!
V dubnu bohužel k vařbě nedošlo,ale vařím teď a tak to bude skoro on-line.Dneska budem potřebovat:
Obrázek
Vařič,starý kastrůlek.výluh pryskyřice,teploměr,laťku,tužku,čistou plechovku a lněný olej.
Nalejeme výluh do kastrůlku postavíme do něho laťku,na které si tužkou označíme výšku hladiny:
Obrázek
Zapneme vařič a pomalu zahříváme na teplotu 150°C,při které začíná exotermická reakce:
Obrázek
Reakce je v plném proudu,stále hlídáme teplotu:
Obrázek
Až to přestane pěnit(reakce ustane),tak vaříme do té doby,až je toho asi třetina objemu což kontrolujeme laťkou:
Obrázek
Tady se dá vaření přerušit a tím získáme tvrdý lak.Protože však dřevo "pracuje",mohlo by docházet k praskání.Tomu zamezíme přidáním dvou dílů lněného oleje.Jednoduše dolejeme olejem na původní objem(podle laťky):
Obrázek
Teď záleží na tom kolik máte času a jakou barvu chcete dostat.Světlý lak se dostane vařením při teplotě okolo 150°C.Trvá to ovšem mnoho hodin.Použitelná barva se dostane při teplotě okolo 240°C.Čím vyšší teplota,tím tmavší barva(max.360°C).Teploměr omočený v laku vařeném při 280°C:
Obrázek
A je čas na zkoušení.Laťkou uděláme kapku na kovový předmět(na tohle je narex dobrý :lol: ):
Obrázek
a zkoušíme jako marmeládu.Omočíme prst a táhneme strunu.Minimální délka do prasknutí je asi 2 cm.Optimální je 5cm.Čím delší,tím kratší je doba schnutí.
Obrázek
Na téhle fotce jsem chtěl demonstrovat nejzašší mez polymerace,ale moc se nepovedla.U rukojeti se už dělal škraloup:
Obrázek
Takže je uvařeno!Horký lak se sleje do plechovky k vychladnutí.Občas se to kontroluje míchá a dolívá terpentýnem.Vychládáním lak dost houstne a je potřeba ho udržovat asi v té hustotě,kterou měl za horka.Obrázek pěkně ukazuje výslednou "tloušťku":
Obrázek
A takhle se bude tvářit nalakovaný javor asi po pěti vrstvách:
Obrázek
Morčez!
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od zdenek »

Ahoj Martine.Tak jsem byl u nás na kraji lesa podojit borovice,ale buďto tady máme samé mladé holky,nebo už jsou po přechodu.Nasbíral jsem toho dost málo a ještě se po mně blbě koukali lidé kolem. Asi si mysleli že si značím stromy a potom je přijedu vykácet.Mohu použít na lak i smůlu ze smrku a z třešní smíchané s těma slzama borovic ? A prosím zkus se za´myslet nad volným časem a maličko zorganizovat setkání lidí postižených výrobou hudebních nástrojů s ukázkou borového laku.Abych se přiznal,tak po tom laku úplně stůńu.A po loutnách taky.Ahoj Zdeněk
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 hostů