Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Např. cidliny, smirky, borax...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od JanB »

Na podnět z jiného vlákna zakládám toto. Nejsem tu asi ten nejpovolanější, ale aspoň to začnu :)

Jde o to, že brusných papírů se na trhu vyskytuje velké množství a ne všechny jsou stejně dobré. Pokud jste tedy objevili nějakou dobrou značku, sem s tím.

Pokud jde o mě, oddělil bych ruční broušení a elektrické brusky. Používám hodně excentrickou brusku na větší plochy a dřív jsem měl oranžový B&D, když odešla, koupil jsem Festool. A protože Festool má jiné polohy otvorů pro odsávání, kupuju i jejich kotoučky. Jsou o pár korun dražší než co jsem kupoval dřív, brousí velmi dobře a výdrž oproti těm, co jsem kupoval předtím - subjektivně přibližně stejná.

Ruční broušení - hodně záleží na kvalitě podkladu a pojiva, které drží brusná zrna pohromadě. Jednou jsem koupil balíček papírů v Lidlu (byly zabalené a byl to doslova nákup zajíce v pytli) a tam byl brusný materiál přilepený snad cukrovou vodou nebo něčím podobným. Dva, tři tahy po materiálu a máte v ruce holý papír. Rovnou jsem to vyhodil :(

V našem regionu je ve většině obchodů s nářadím dostupná značka Klingspor - to mi připadá jako celkem průměr, brousí to docela obstojně, ale nevydrží bůhvíjak dlouho.

Používám různé hranolky, s upínáním i bez, někdy to jen omotám okolo odřezku, nebo přilepím oboustrankou. Ale když brousím nějakou řezbu nebo složitější křivku, pak musím vzít papír do ruky a všelijak ho podle potřeby překládat, ohýbat a kroutit. A to už hodně záleží na tom, jak dobře jsou zrna spojena s podkladem, jinak skončím s tím, že mám na stole hrst písku a nic obroušeno.

Při nějakém náhodném nákupu jsem koupil papíry, které se chovají velmi dobře, jen už nevím, kde jsem je koupil :-( Podle zadní strany je to značka Smirdex, Google pár obchodů najde. Už jsem i nějaké kupoval online a podle mého hodnocení je to velmi dobrý smirek.

A ještě jednu dobrou značku přihodím - SIA. Nechal jsem si loni poslat pár kousků na vyzkoušení, když jsem objednával kotoučky do excentr. brusky. Vypadají úplně jako ten Smirdex, i barvami - brusná strana je hnědá, zadní je žlutá - kdoví, možná mají výrobci něco společné. Každopádně i tohle brousí velmi dobře.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od Tim »

Ahojky,
přidám taky pár řádků k brusným papírům,
už asi dvacet let nekupuji jinou značku než SIA mají velmi kvalitní brusivo a to jak aršíky tak kolečka do excentrů ,destičky do vibraček ,delty ,a i pásy všech šířek i délek pro ruční broušení různé houbičky a kostky s výměnýma destičkama,ruční aršíky 3000 používám na skle na obtahování nástrojů,maji i dobré brusivo na laky.řemeslem se živím a jiné brusivo bych už asi nekoupil.A jinak mají i závoz svojím autem kde většinu mají sebou a je možno koupit přímo u dealera.
tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od mari_001 »

No já jsem od kamaráda dostal dvě kluba 150 a 220 o Mirky na papíře a musím říct že bomba brousí ale nevydrží moc dlouho, ale asi bych si ji koupil znova, 80 mám ještě po dědoj taky na papíře ale s tím se nedá dělat, jestli jak už je to pojivo staré a křehké, tak po minutě mám holej papír:D.

Není nějaký český výrobce brusnejch papírů? rád podporuju českou výrobu, ikdyž v zahraničí jsou lepší tak proč cpát peníze někomu jinému:)když nebudeme kupovat od čeckých firem tak jim nedáme finance pro to aby byly lepší, toť můj osobní názor:) tvoření pilin zdar:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, v továrně na nábytek kde jsem pracoval před pár lety se do širokopásových brusek používal buď 3m nebo ekamant, jak byl na pásu pruh tak se dával nový, ale doma bych s tím brousil ještě dlouho. Když jsem brousil stupně u schodů tak jeden výsek tak na jeden stupeň, myslím, že to byl klingspor, přijde mi to dosta málo, ale moc jsem toho ještě nebrousil, abych mohl hodnotit.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od Rudolf »

Svýcarské SIA. Jsem jen amatér, dlouho jsem používal takové ty značky jako Globus a tak. Když jsem si poprvé, naprosto náhodou, koupil u Rouska SIA, byl to takovej rozdíl, že jsem tomu nechtěl věřit. Je to poznat na první tah rukou. Jak tady někdo píše, není třeba kupovat něco jiného.
Českého výrobce bych taky podporoval. Ale řekněte mi, jak je možné, že se těm fucking Švýcarům vyplatí vyrábět špičkový výrobek a u nás, jestli nějaký výrobce je, bude dohánět svými cenami Číňany. (Že by otázka na samostatné vlákno? :)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od werdio »

výseky a pásy Smirdex a Bosch...+ na vibračku někdy mřížku (lepší odtah a nekroužkuje ) značku nevim, kupuji ve feroně.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
ja v praci pouzivam do rucnich pasovek pasy Klingspor a original festool, a jsou celkem v pohode. Ale pro rucni brouseni nema konkurenci SIA jak psal Tim, meli jsme v praci dve role 80 a 120 zrnitost. Uz tam je jenom 80-ka a kdyz jsem sefovi vysvetloval, ze potrebuju aby koupil zase tu 120-ku SIA, tak mi rekl, ze tam ma plnou bednu pasu od nejakeho dedy truhlare z pozustalosti a ze ted uz nic kupovat nebude. No proste si nenechal vysvetlit, ze na brouseni tvarovych masivnich dilcu potrebuju kvalitni brusivo na pruznem podklade a ne tvrde a siroke pasy na textilu, ktere se hodi vyborne na brouseni soustruzenych dilcu ale ne na rucni praci. Je to ceska znacka Globus.
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od mari_001 »

Tak koukám že asi budu muset koupit SIA, kde seženu roly 80-100 za dobrou cenu? Já jsme zvědavej jakej bude rozdíl mezi Mirkou a SIA, jinak výseky jsme koupil od nějaké borce jedno kolečko za 5 kč a pak když jsme jich vzal víc tak dal slevu,80, 240,360, od mirky a pak 150 od firmy NORTON a můžu říct že ta brousí opravdu suprově a vydrží dlouho
Přílohy
IMG_20150131_184053.jpg
IMG_20150131_184053.jpg (56.93 KiB) Zobrazeno 38394 x
IMG_20150131_184136.jpg
IMG_20150131_184136.jpg (58.13 KiB) Zobrazeno 38394 x
IMG_20150131_184118.jpg
IMG_20150131_184118.jpg (56.22 KiB) Zobrazeno 38394 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od Tim »

ahojky

na nortona jsem zapomněl měl jsem možnost ho vyzkoušet a ten je taky super měl jsem jej jednou na lak a byl super

tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Smirky - dobré a špatné a zkušenosti s nimi

Příspěvek od mari_001 »

Tak jsem hledal a nenašel jsem kde se dá role od Sia koupit. Nemáte radu: Diky
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů