Napadené trámy

Např. cidliny, smirky, borax...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Martin »

Mauví:Hezké!Neřeší to sice uplně otázku napadení,ale je to čistá práce.
J.K. :nabídka nějakého komerčního přípravku by nebyla?
Morčez!
suk
Příspěvky: 2
Registrován: 30 bře 2014, 14:40

Re: Napadené trámy

Příspěvek od suk »

Zdravím,
mohl bych zde prosím požádat o radu - poradu?
Jedná se mi o ''technologický'' postup ochrany a ošetření dřeva - malé vyřezávané předměty z popadaného dřeva (bříza, lípa, dub...). Už jsem totiž narazil na nějaké larvy apod. ve dřevě...
Jde mi tedy o to, čím dřevo nejlépe (ekologicky!) napustit, abych měl jistotu, že si pak někdo s dřevěnou figurkou nezavleče domů i nějaké dřevní škůdce (plísně). Tedy čím to prvotně napustit?
Pak chci případně aplikovat přírodní olejové barvy + jako finále včelí vosk (či lak)...
Píšete zde o boraxu...narazil jsem třeba na borovou sůl...někde píší, že je to ekologické a přírodní....jinde zase, že to je k ničemu a toxické (kyselina boritá)...??
MartinP
Příspěvky: 11
Registrován: 25 čer 2012, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Napadené trámy

Příspěvek od MartinP »

Mě se osvěčil LIGNOFIX. Ale na hračky pro deti bych to nepoužíval. Spíš na přířezy které skladujete a nechcete aby se do nich brouk pustil, nebo přířezy už nakažené broukem dokáže zničit.
suk
Příspěvky: 2
Registrován: 30 bře 2014, 14:40

Re: Napadené trámy

Příspěvek od suk »

..mrknul jsem na to...ale jak říkáte, na případné figurky-hračky to nebude to pravé...jdu hledat dál. Ale děkuju Vám Martine za reakci - za tip. Pavel
wasup
Příspěvky: 1
Registrován: 28 led 2016, 18:04

Re: Napadené trámy

Příspěvek od wasup »

Borax (tetraboritan sodný) a kyselina boritá (H3BO3) jsou dvě rozdílné látky! Obě jdou použít na preventivní ošetření dřeva před napadením dřevokazným hmyzem a houbami.
Jsou to látky toxické, dle mého názoru ze škály prostředků co se běžně používají jsou při rozumném použití relativně neškodné. Z kyseliny borité se po silném zředění vyrábí oční kapky (borová voda). Vyvaroval bych se určitě ošetřování hraček a kuchyňského nábytku.
viz, diskuze na: http://loskutak.nova.cz/clanek/bydlime/ ... dreva.html
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti