Šelaková politůra

Např. cidliny, smirky, borax...
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj všichni příznivci šelaku.Galeje na zahradě mi zatím díky počasí zkončily a tedy.Rozhodl jsem se,že než ukazovat staré věci,udělám něco nového jako celek.Tedy jedu na služebku,a až se vrátím asi ve středu,tak začnu pracovat a fotit.Mám v úmyslu udělat kombinovanou jednoduchou dýhovou intarzii s benátskou mozaikou a taušírováním plus šelakový povrch,tak říkajíc v přímém přenosu . To proto,aby i ti co nevědí jak na to ,to mohli zkusit a navíc nechci se nikoho dotknout,ale už se mi stalo ,že mi jeden člověk ne tady na tomto fóru,schovaný v anonymitě řekl,že je to cituji (nějakej kaprfíldskej trik) konec citátu.A na léto chystám výrobu kytary pro moje hraní a pro radost s top povrchovkou.To bych eventualně taky fotil nebo nahrál nějaká videa.Takže tak.Zatím si to zkuste na kousku desky nebo mtřeba prkna,ať máte ahnung co to mvlastně dělá.Jak nápsal Správně Martin,Tak jenom čtením se to nedá naučit. Takže zatím ahoj a mějte se šelakově hezky.Zdeněk
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Ještě si dovolím drobnou odbočku.Dáváš na nástroje do toho šelaku nějaké změkčovadlo nebo používáš čistý?
Morčez!
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj Martine. Používám jenom šelak a líh plus olej. Zkoušel jsem ledacos,ale není to dobrý.Ten šelak je jaksi od přírody akurát.Jo on šelak už sám od sebe obsahuje trochu vosku a dnes se prodává defraktovaný kvůlivá barvě. Já osobně si myslím,že nejdůležitější je teplota prostředí,plus mínus 20 až 25 stupňů.Ale to je můj subjettivní názor.Ahoj a drž mi palce,protože bojuju s technikou a pokouším se sem dostat nějaký fotky.Ahoj Zdenek
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Hm,Robert Lundberg doporučuje přidávat propolis.Ale jen tolik,aby se na tom po hodině palcem nedal udělat obtisk.Je to prý francouzská politura.
Morčez!
Honza
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2010, 12:19
Bydliště: Brno

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Honza »

Zdeňku, člověče, nevím jak ostatní, ale já stále čekám co hezkého z Tebe ještě vypadne abych se přiučil. Na anonymy se vykašli, to je obyčejná závist. Zdravím Honza
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Omlouvám se za pomalost,ale lítáme oba s manželkou po doktorech a navíc se nám to nějak divně doma schází.Ja ko by si někdo na nás zasedl. Pracuji,bohužel mám stále méně času. Ale dočkáte se .Ahoj
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

Používám návod podle Zdeňka ale vůbec se mě nedaří zaplnit póry (první grunt). Používám jemnou drcenou pemzu, kterou když zkusmo popráším po ploše, tak do pórů zapadne v pohodě. S politurou to ale vůbec nejde. Když jí dám málo, póry zůstanou tak jak jsou, když víc, děla se na povrch kaše, která brzo schne a není možný pohyb polny po dřevě. Když jí tam dávám „akorát“, stejně v pórech nedrží. Udělám několik pohybů a pemza je kdesi jinde. Co dělám špatně? Mám řídkou či hustou polituru? A další věc kterou řeším je barva pemzy. Původní „plnič“ který byl na výrobku použitý má tmavou až černou barvu. Pemza obarvená politurou je mnohem světlejší a vzniká tak nestejnorodý povrch.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Na začátek upozorňuju,že s tím šelakem nemám moc zkušeností.Ale pár otázek k zamyšlení:1.máš tu polituru dost naředěnou(1díl šelaku:2 díly lihu,nechat rozležet a pak ředit ještě 1:10 lihem)?2.V polně jen tolik politury nebo lihu,aby polna jen "chladila".Když s tím klepneš o druhou dlaň,tak nesmí být mokrá.3.Opíráš se o ruce celou vahou těla nebo to šmrdláš před sebou?4.Když je pemza v pórech světlá je buď málo prosycená šelakem nebo je světlý šelak(jak píše zdenek dá se použít i dřevěné uhlí!).A teď jsem si všimnul:ta kaše co Ti rychle schne,leštils predtím několikrát jenom lihem?
Morčez!
Honza
Příspěvky: 27
Registrován: 21 črc 2010, 12:19
Bydliště: Brno

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Honza »

Kromě toho co píše Martin, zmiňuješ se o kaši - to je úplně špatně, musíš to pemzou jen tak decentně pocukrovat a až ji zapracuješ tak znova. Pemza se také zadírá do polny, takže je zapotřebí častěji měnit její obal. A ještě maličkost, čím teplejší a sušší prostředí, tím to rychleji zasychá, takže optimum je asi 23 - 26 stupňů aby se i Tobě příjemně pracovalo.
Honza
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od truvan »

Ahoj renovuji s kolegou kulatý rozkládací stůl,ten kolega už kdysi úspěšně šelakovou polituru dělal,všechno bylo v pohodě póry zaplněné pemzou máme to krásně průzračný
prostě nádhera když se podíváš zvrchu nebo po světle,
ale velkej problem je proti světlu proti světlu jsou vidět tahy polnou ale jenom jakoby mikro škrábance! jinak je to supr hladký! co s tím???
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host