Šelaková politůra

Např. cidliny, smirky, borax...
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od truvan »

díky.Tím to ale asi nekončí???
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od truvan »

Nechci samozřejmě zlehčovat Martinovu odpověd ale nedá mi to.
Oravdu fundovaný návod na nějaký postup jaký nám předkládá Zdeněk,se opravdu velmi těžko získává,jde o konkrétní vyzkoušený postup a osobní zkušenost-ještě jednou bych mu chtěl poděkovat protože je mi jasné že to zabere spoustu času ketrý mohl věnovat uplně něčemu jinému,a co si budeme povídat v našich končinách se to moc nenosí,každý vše střeží a nic moc radši nevyzradí,proto jsme odkázáni na zahraniční fóra a weby,kde jak jistě uznáte je možnost získat informace o hodně větší zkrátka Ty amíci jsou v tomto ohledu uplně jinak nastavení(a to nejsem žádnej amerikanofil) Já samozřejmě nejsem žádná vyjímka co se naší národní povahy týká) :) snažím se s tím bojovat ale bolí to :) hold ročník 69 je šmrncnutej tím minulým režimem já jen doufám že moje děti a příští generace to budou mít jinak.
Nějak sem se rozepsal srry.
Jdu radši něco dělat.
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od truvan »

Aby nevznikly nějaké nejasnosti
Martin je samozřejmě světlá vyjímka a jeho návody hltám plnými doušky a těším se vždy na další. to byl jen takovej všeobecnej žblebt tak prosím nikdo nebrat osobně díky
Míru zdar
práci čest
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Jasně!Pak přes to můžeš voskovat,olejovat nebo lakovat,jak chceš.Zdeněk je moc hodný,že ten šelak tady nakous,ale stejně dokud si to nevyzkoušíš a nevychytáš to ,tak nic neumíš :( .Tohle je vlastní zkušenost.Šelak jsem jednou zkoušel a přiznám se,byl z toho pěkný zblitek.
Morčez!
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Já jsem používal s úspěchem dětský zásyp a některé malířské hlinky.Jen se musí vyzkoušet jak se zbarví.Ahoj Zdenek
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Drobná změna v adrese udávané Zdenkem www.manahuna.com
Morčez!
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj.Tak jsem tu zase a hned tak nepůjdu pryč.Máme krásně udělaný druhý grunt a můžeme začít polírovat.Při polírování už pemzu nebo cokoliv práškového nebudeme potřebovat.O to víc musíme kontrolovat teplotu v místnosti a množství oleje v ploše.Začínáme polnou lihovou ale nesmí být moc mokrá spíš jenom musí jakoby studit a potom střídavě líh,politůru.Je li mnoho oleje na ploše tak více lihovou polnou a opak.Leštím jen zvolna až středním tlakem a tento zvolna snižujeme až se jen lehce dotýkáme. Vykreslujeme kruhy a osmičky po celé ploše a neustále kontrolujeme množství oleje a vlhkost houby.Kloub prstu nechává mlžnou čáru,která se po chvilce ztrácí a prst klouže po ploše lehce.Plolna musí jít taky lehce,jinak je polna moc mokrá.Nikdy,opakuji nikdy se nesmí zastavit pohyb polny v ploše,jinak se utrhne lesk a musí se znovu gruntovat.Lesk musí být průzračný,pokud je matný tak je v politůře moc oleje amusí se lihovou polnou a zvýšeným tlakem vytlačit na povrch.Je li lesk nazelenalý,nebo dokonce zelený,jato špatně,politůra je připálená a musí se přes olej přebrousit jen jemně a udělat druhý grunt znovu. Je li plcha pěkná a hladce lesklá,je první polírování hotové.Na ploše zůstalo jen málo oleje a stopa za prstem mizí po krátké chvilce.Znovu dáme ploše oddych alespoň tři dny.Po této době plocha ještě trochu zmatoví a zešedne ,ale už ne tak jako po gruntu. Tak a něco navíc.Tento postup je pro věci opravdu the best. Dá se to udělat trochu jednodušeji.Já třeba na kytaru,pokoud to zrovna není replika Stradiváriho dělám jednodušší povrch a to tak,že po prvním gruntu už začínám leštit a ddám troch víc politůry.A navíc plochu před začátkem přejedu papírem 600 nebo 800 někdy až 1200. Tím si dost usnadním práci,a lesku se tím docílí dřív.
Takže zatím ahoj a příště velké finále. Zdenek
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Tak máme první polírování za sebou a čeká nás druhé a to asi nejdůležitější. Tady to můžeme opravdu pokazit a začít znovu.Druhé polírování provádíme jako to první,jen na polnu už netlačíme a dáváme častěji líh.Líh naléváme už asi jen třikrát,no podle potřeby.To všechno vám dá praxe.Když ale vadržíte a naučíte se to,tak umíte něco,co nezvládne žádná firma žádným lakem a fajnšmekr to dokáže ocenit. Třeba němci to poznají a jsou ofhotní docela dost zaplatit a to je správně,protože tohle je opravdu kumšt.A´t si říká kdo chce,co chce.Kontrolujeme stopu za prstem a kdyžmizíasi po pěti cm tak máme hotovo.Hlavně nesmíme nikde zabrzdit.Pohyb polny začínám už nad plochou a končím ve vzduchu. Nasazujeme šikmo a lehce. Někteří políři ještě dělají další polírování,ale není to nezbytné.To musí každý posoudit sám jak dílo vypadá.Po tomto polírování je dobré nechat plochu opravdu vydechnout alespoň týden.Tadey je vidět,proč se toto nedá provádět průmyslově nebo dokonce strojově.Je to náročné na čas a na frištrón.Po odpočinku už plochu jenom doladíme složeným měkým chlupynepoutějícím hadrem dosušíme.Lihu dáme jen tolik ,aby hadr na tváři jen chladil to je nesmí být studený.Klapáním o ruku upravíme množství lihu.Otíráme plochu jako třeba rozpálený kamna jen ta jako letmo.Máme krásně vyleštíno a plocha je jako zrcadlo ze zámku.Medový měký lesk,barvy svítí a pod politůrou je všecko vidět.Ještě pár malých rad z praxe.Při leštění bacha na pot,nebo třeba hodinky,který vám ve finále dovedou krásně drápnout plochu.Při intarziích můžeme dřevo připalovat nebo přibarvovat třeba anilínem nebo inkoustem či tuží,ale vyzkoušet co s tím dělá líh.Hezký odstíny jdou udělat hypermangánem a pod.Tímto končím a případné dotazy rád zodpovím a ještč přeju všem co to zkusí vydržet a uspět,Ahoj Zdenek
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Petr »

Ahoj Zdenku,
popisujes to tak zajimave, ze bych to hned rad vyzkousel. Diky moc za vycerpavajici navod. Jenom bych te chtel poprosit, jestli bys sem nemohl hodit foto - nejaky "the best" kousek povrchu, at vidim jak to nikdy nebudu umet! :mrgreen:
ピーター 大工
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Hned jak budu mít trochu víc času.Zrovna probíhají galeje na zahradě.Ale slibuju,že to bude brzo i s dodatkem a pár užitčnýma radama ahoj Zdenek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů