Barvení dýhy

Vše co se týká intarzie.
Odpovědět
Mailoo
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2019, 07:58

Barvení dýhy

Příspěvek od Mailoo »

Především chci vyzkoušet moření dýh proto, abych získal odstíny, které buď nejsou běžně dostupné anebo které se v přírodě ani nevyskytují. Jedná se především o černou (eben) a dále modrou a zelenou. Červená lze vytvořit z některých ovocných stromů.
Záměrem je nezakrýt strukturu dřeva. Proto to musí být mořidlo, nebo politura. Jako základ bude muset být světlé dřevo, aby bylo schopno pojmout dost pigmentu. Po natření bude potřeba zřejmě sušit v lisovacím přípravku, nebo aspoň pod zátěží, aby se dýha nezkroutila. Současně chci zachovat vzhled intarzie z přírodnin, a ne aby to byl malovaný obrázek, proto je chci používat spíš málo a barvy by neměly být pastelové.

Máte s tím někdo zkušenosti? Podělíte se? Já zatím sháním materiál :-p
Mailoo
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2019, 07:58

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Mailoo »

Tak jsem to zkusil s barvami z obchodu těchto stránek. Barva dobrá, ale...
No ale postupně: Natřel jsem dýhu a nechal ji volně schnout na vzduchu (přicvaknutou za roh takovou tou plechovou sponkou na více papírů). Dýha se nezkroutila, ale schlo to dobře tři dny (měl jsem přebytečnou barvu otřít, ale chtěl jsem sytější barvu, tak jsem to nechal, možná chyba?). Nepříjemné ovšem je, že po lehkém přebroušení barva zmiz z plochy a zůstane jen v "letech" Možná jsem to měl více zředit, aby se více vsákla do hloubky? Má smysl natírat znovu?

Poradí někdo?

Pozn.: Jedná se o tuto zelenou: https://www.cestadreva.cz/shop/barvy-ol ... -na-drevo/ ředěnou kapkou terpentýnu a hlavně světlicovým olejem.
Přílohy
Zkouška obroušení v rohu
Zkouška obroušení v rohu
IMG-0313.jpg (150.26 KiB) Zobrazeno 15451 x
Podání barev mobilem tu je celkem nevěrohodné, jen pro detail broušení
Podání barev mobilem tu je celkem nevěrohodné, jen pro detail broušení
IMG-0315.jpg (190.69 KiB) Zobrazeno 15451 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Hans »

V tomhle nejsem expert, ale obecně jsem udělal tu zkušenost, že po moření je lepší dřevo moc nebrousit. U dýhy to nebude jiné. Jen se zeptám - a tady nemám zkušenost - intarzie se nějak zásadně brousí? Měl jsem za to, že se to nalepí v zásadě do roviny a kdyžtak se to pak přelízne jen velmi lehce třeba brusnou vlnou.

Co se týče odstínu - lépe se mi mořilo vždy navíckrát. Tj. natřít to jen tak, co to saje, přebytek utřít, nechat uschnout a pak zas. Takhle si myslím, že Vám většina pigmentu zůstala na povrchu a proto to šlo tak rádo dolů. Póry jsou malé a domnívám se, že vodní složka do nich leze vzlínáním raději než ten pigment, v podstatě ho to filtruje. Takže Vám tam nejspíš nejdřív nalezla voda a tím tam nedovolila zalézt většině pigmentu. Když to uděláte navíckrát, zvýšíte si šance. A když uděláte mírnější roztok, tak můžete možná místo vody použít líh (to záleží na barvě) a budete s tím hotov dříve.

Dejte pak vědět, jak jste to vyřešil :-)


Hans
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Jenda_T »

něco matně si vzpomínám, že se používala lihová mořidla, dle mého lépe prostoupí do dýhy. Mám doma pár základních odstínů a dají se krásně míchat.
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Jenda_T »

já jen ještě poznámku, ale možná zcestnou, není moření dýh něco jiného jak použít pigmentovou barvu smíchanou s něčím? barva je povrchová úprava, moření leze do hloubky. Ale možná se kolegové pletu.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Hans »

Jenda_T píše: 28 úno 2021, 20:10 barva je povrchová úprava, moření leze do hloubky. Ale možná se kolegové pletu.
To jsem si zprvu pomyslel taky, ale u produktu na odkazu píšou o prostoupení barvy do dřeva. Tak těžko říct, co to je přesně za produkt.

Ahá, teď koukám, že to je něco olejovýho. Tak to jsem žvanil blbosti s tou vodou :-) Nicméně vzlínání oleje a zanechání pigmentu na povrchu mi pořád smysl dává. Je to asi holt míněno opravdu hlavně pro nátěry a ne pro probarvení...


Hans
Mailoo
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2019, 07:58

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Mailoo »

Hans píše: 27 úno 2021, 20:49 Intarzie se nějak zásadně brousí? Měl jsem za to, že se to nalepí v zásadě do roviny a kdyžtak se to pak přelízne jen velmi lehce třeba brusnou vlnou.
No brusnou vlnu nemám, používám velmi jemný brusný papír. Při skládání dílky "držím na místě" papírovou lepící páskou. Po nalepení na pevný podklad nejde na pár místech stáhnout - lepidlo (používám disperzní) proteče spárami a buď přilepí kousíček pásky a nebo vyteče na intarzii. To je potřeba sundat. Někdy se dýha na podkladu trochu zvlní (nedokonalé stažení při schnutí) a je to potřeba také přebrousit, aby byl hladký a jednolitý povrch. Při tom se také spáry utěsní vznikajícími pilinami.

Takže ano, moc se to nebrousí. Čím volšovější ruce, tím je potřeba brousit víc :-D Takže budu brousit asi dost... :-D

Díky, s tím "filtrováním pigmentu" máte asi pravdu. Zní to celkem uvěřitelně :-) a hlavně se to přesně tak chová :-o
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Jenda_T »

my intarzie myslím ve škole nebrousili, ale nevímjaksetemuříká (škrabali?) cidlinou. Ale jistý si nejsem.
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Barvení dýhy

Příspěvek od Squit »

všeobecně se mořidla používají na hotový obroušený povrch. Pak se jen zalakují. Primárně nejsou určeny na hloubkové probarvení, ale jen povrchové. Lihové mořidla jsou u nábytku lepší stříkat. Protože rychle nasychají a při aplikaci štětcem kvůli tomu snadno vzniknou kocouři. Tím že rychle nasychají a není v nich voda, tak nestaví chlupy. Taky se líp trefuje odstín, prostě se stříká stylem jen lechce zaprášit, pokud chcete tmavěí tak se prostě přidá. Kdežto vodové mořidla nanesete dá se říct klidně "tlustou vrstvu", dřevo si vsákne co jde a zbytek vody s mořidlem zůstane na povrchu a setře se.
Takže pokud chcete dýhy probarvovat hloubkově tak budete muset tlakově. Něco ve stylu tlakové impregnace. Případně zkusit dýhu do mořidla namočit na několik hodin, dní a pak usušit a přitom rovnat aby se nezkroutila. Také se dají koupit ARO dýhy které už barvené jsou, případně i normální dýhy probarvené. Ale tam už je dost často podmíněný minimální odběr.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti