Dubové schodiště do novostavby

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Petr »

Petronilus píše:Prosím,prosím,smutně koukám. Fakt by nebyla nějaká rada,co s těmi starými schody? Leží asi docela volně. Síla nášlapu je 2,5cm a v nejširších místech (do "zatáčky") má to prkénko šířku 54cm. Jsou z jednoho kusu. Rvát to ven by byla opravdu škoda,ne?
Ahoj,
jenom se zeptám jaký je podklad těch schodů? Je to na betonu, nebo je to celodřevěná konstrukce? Opravoval jsem v Brně ve taré vile schodiště- kde jsme teda dávali na staré schody obal z nové DB spárovky, ale podklad byl celodřevený, a tak jsem tam narval asi 100ks šroubů cca 5x70 pro odsranění vrzání a pak to zaklopil novým nášlapem z 20mm spárovky. Výsledek byl, že to při chůzi lehce vrzne na dvou místech. (předtím to bylo jako chodit po zámeckých parketách).
Takže pokud je podklad beton, tak bych zkusil poklepem kde to je nejvíc duté a potom buď šikmo nahoru přes přední hranu navrtat dlouhým vrtákem nejdřív do dřeva a pak vidiákem do betonu - potom pořádně vysát nebo vyfoukat kompresorem a prodlužovací hadičkou tam fouknout kvalitní (hustou) nízkoexpanzní pěnu. To je varianta, kdy nenarušíš horní pohledovou část schodu. Druhá varianta je navrtat schod z horní strany a opět vyčistit a fouknout pěnu popř. Ještě navrtat 6mm díru a narvat tam turbošroub a zakrytkovat DB krytkou.
Pokud leží volně, tak bych zkusil prostě nadzvednout a podfouknout a v případě použití jenom pěny (bez mamuta) tak i zatížit a nechodit po nich do vytvrzení pěny.
ピーター 大工
Petronilus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 pro 2015, 10:01
Bydliště: Ostravsko

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Petronilus »

Děkuji za reakci! Za každou jsem rád.
Leží to na betonu. Samozřejmě chci zachovat ty staré nášlapy,tak jak jsou.
Ono jak jsme to převzali,tak byl dům zavlhlý nepoužíváním/nevětráním. Vrzal schod,či dva. Po čase uz nevrže jeden až dva. Vyschlo to...
Teď jsem to byl zkusit,a když za ten stupeň zaberu,tak milimetr až tři s ním zahýbám nahoru/dolů. Zvukový efekt je,samozřejmě výrazný.
V tom vidím ten prostor na převrtání a "podfouknutí" nízkoexpanzní pěnou. Kompresor mám,tak asi zkusím na dvou schodech Tvůj návrh. Turbošrouby jsem zatím používal jen do cihly-v betonu ještě ne. To jde také v pohodě?


Edit: Z "čel" je také dub,tak to "nadzvednutí" moc nepřichází v úvahu.
Takže spíše vrtnout zhora,na několika místech stupně,vyfoukat tlakem a fouknout pěnu?
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Rudolf »

Petře,
ještě bych se vrátil k tomu Mamutu. Řeším totiž prkno, na kterém bude ležet plovoucí podlaha. Shodou okolností systém, který jsi mi poradil ty :)
Než bych to popsal, raději dva obrázky:
Screenshot from 2016-10-30 20-39-15.png
Screenshot from 2016-10-30 20-39-15.png (148.76 KiB) Zobrazeno 20294 x
Přechod na jinou podlahu (dlažba)
Screenshot from 2016-10-30 20-39-59.png
Screenshot from 2016-10-30 20-39-59.png (46.19 KiB) Zobrazeno 20294 x
Na obrázcích je dobře vidět, jak je ve skladbě podlahy použito prkno. Jenže. Tloušťka toho prkna musí být velice přesná (o zkroucení vůbec nemluvě, to je problém sám o sobě). Když zrovna náhodou nemám truhlářskou dílnu po ruce, abych si každé prkno přihobloval na sílu jak je v tom místě potřeba, použiju trochu tenší prkno a něčím ho podložím. Ale čím? Přiznám se, že tohle je důvod, proč mě zaujalo to lepení schodových stupňů.
To prkno musí tu výšku držet takových 25 let, a přesně. Čím to mám vyrovnat / podložit, aby se to nesešlapalo. A nezkroutilo. Křivou podlahu trochu vyrovnám nivelačkou, ale stejně to nejsou zrovna laboratorní podmínky, chtělo by to něco, co umí i lehce vyrovnat nerovnost. Proto se ptám zvlášť na toho Mamuta.
Díky za odpověď.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Rudolfe,
já myslím, že nejlepším řešením by bylo tam to prkno vůbec nedávat. Já mám v patře podobný systém suché skladby, ale použil jsem podlahovou izolaci, teď už nevím přesně asi Steprock od rockwoolu a ta má takovou únosnost, že při zaklopení dvěma vrstvama cetris desky to tvoří plovoucí stabilní desku (v mém případě to byla 2x15mm OSB) standardním řešením kolem stěn je použití pásku Hobry v tlouštce izolace pro zajištění lepší stability podlahy u stěny (zatížení nábytkem- skříně, postel atd..) Já jsem místo toho použil nařezané pásky XPS, které má únosnost cca 2 tuny/m2 a funguje to taky bezvadně. Pro oddilatování kolem stěn jsem si na pásovce nařezal pásky té tuhé podlahové vaty, aby se mi ta plovoucí deska nikde neopírala a pěkně to mohlo pracovat.
https://www.google.cz/search?q=steprock ... 52&bih=587
Druhá varianta je taky myslím možná a sice použití sypké izolace např. od liaporu, který je taky samonosny a po zaklopení cetris deskama s přelepenými spoji to tvoří stabilní plovoucí desku. - výhoda tohoto řešení je jednoduché překlenutí nerovností podkladní podlahy i v řádu několika cm a vytvoření super roviny bez větších potíží.
https://www.youtube.com/watch?v=OKIIOATt4LQ
ピーター 大工
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj Petře,
díky za odpověď. Postupným studiem jsem nakonec došel k systému podsyp Cemwood + záklop dvěma vrstvami Cetris. A na to budu lepit podlahovky. Poreferuju v tesařském vlákně, kde jsem to kdysi načal (stále ještě nerealizuju, jen na malé ploše v šatně jsem zatím dělal zkoušku).
Tady jsem jen řešil ty ukončovací podkladové lišty. Podle dosavadní zkušenosti s podsypem tam je ta lišta (prkno) nutná. Co je to za Mamuta, na který lepíš ty schodnice?
R
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Petr »

V minulém týdnu jsem s kolegou dokončil montáž dalšího obkladu schodiště. Tentokrát je to BK spárovka 28mm pohledově zesílená na 48mm, šprušle průměr 25mm, sloupky 82x82mm. Mořeno do barvy vinylové podlahy a lakované PURaqua lakem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
http://pekne-truhlarsvi.blogspot.cz/201 ... vniho.html
ピーター 大工
Jolanda
Příspěvky: 3
Registrován: 04 čer 2020, 09:41

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od Jolanda »

Moc pěkná práce. Vyrábíte schody i do větších novostaveb. Nemyslím tím nový dům ale spíš do větších projektu podobným třeba těmto. Dubové dřevo je kvalitní a voní svoji specifickou vůní, ale zase je o trochu dražší než třeba smrkové nebo borové. Teda jestli se nepletu tak mě kdyžtak opravte díky.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Dubové schodiště do novostavby

Příspěvek od truvan »

pěkná práce Petře, jen mě zajímá jak probíhalo rozhodování o průběhu spárovky na druhém stupni(většinou to rozlousknu tak, že dlouhá je po letech) ;)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů