segmentovana miska

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
Odpovědět
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od hylopetes »

Konecne mam i velke struhy po ruce :)
Vic detailu na http://blog.acoma.cz/2017/01/otocny-drz ... truhy.html
struhy_tocna_08_cd.jpg
struhy_tocna_08_cd.jpg (65.64 KiB) Zobrazeno 13248 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
držák vypadá moc pěkně, díky za inspiraci. Taky tam nemám moc místa tak třeba využiju tvoje řešení. Zrovna dneska jsem si dodělal nový dutinový struh co mi přišel od gurta (adama), Ručka je z jasanu a celková délka cca 62cm. Poprve jsem vyzkoušel ještě nedodělanou lunetu a je to super.
Obrázek
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od hylopetes »

:D
Vidim, ze se ti tam ta luneta vejde opravdu na centimetr od policky :) Ten muj drzak ma 16 cm na sirku. Mit struhy na sirku podel zdi, tak mi to zabere minimalne 30 cm. Udelat to ale zase dvourade a vyslo by to skoro stejne. No, kazde ma svoje. Pokud okolo budou pobihat deti, tak bych to jeste pojistila necim navic nez jak to mam ja.
Podobnou lunetu si chci vyrobit uz od zari :) Mam tu rozdelanou nadhernou dubovou segmentovou vazu a na 30 cm mi to hrozne hazi.
Akorat asi umistim trosku jinde podperky, udelam je dvojite a taky cela luneta bude nepreruseny kruh. Plyne nejaka vyhoda z preruseneho kruhu?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: segmentovana miska

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

lunetu jsem si sice ještě neudělal, ale u přerušeného kruhu vidím výhodu v tom, že se dá snadno nasadit i tehdy, kdy je upnutá dlouhá tyčka mezi hroty, takže se nemusí pak upnutí rozdělávat. Když jsem točil dlouhý hefty, tak mi trochu vadily vibrace, což by luneta vyřešila. I když to se dá často vyřešit jen přidržením rukou a nevytlačí to kroužek na obrobku.

Co spíše udělat rozebíratelnou celokruhovou lunetu? Třeba u kovosoustruhů je to běžná věc. Prostě mají půlkruh dole, půlkruh nahoře a svíraj to šroubama dohromady.

Hans
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od hylopetes »

Dobra pointa. To mne netrklo :) Osobne bych odsunula konika a vlozila lunetu. Ale je fakt, ze rozebiratelna luneta by setrila centrovani.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od Petr »

Ahojte,
když jsem začal hledat inspiraci pro výrobu lunety, tak jsem zvažoval všechny možné konstrukce. Nejednodušší mi přišlo toto řešení:
https://www.youtube.com/watch?v=bc9YGeUau2w
Ale při mojí výšce nad ložem 40cm by to bylo moc velké a nepraktické a taky se mi to nelíbilo designově.
Potom mě zaujalo toto řešení:
https://www.youtube.com/watch?v=MZvBHn5Wp5s
Ale opět je to luneta spíš pro soustruh s malým točným průměrem a na mém soustruhu by to bylo moc na daleko ty ramena.
Nakonec jsem zvolil klasický tvar tříbodové lunety, která má právě výhodu jak píše Honza, možnosti nasazení na upnutý předmět mezi hroty a následné odstranění koníka a tím zajištění maximální přesnosti. Navíc jsem při její výrobě už uvažoval, že v případě nutnosti není probém vyrobit si ještě tu chybějící část pro dokončení kruhu třeba už jenom z 18mm překližky a po nasazení lunety na soustruh ji jenom na závrtné matky připevnit a tím lunetu uzavřít a ještě víc ji zpevnit.
Tu lunetu jsem tam dal vlastně poprve a tak jsem si ani neuvědomil, že ta polička mi tam bude vadit, ale stejně je luneta přes 30cm od sklíčidla, tak to mi zatím na vázy bude asi stačit. Jinak budu muset polici posunout.
Pokud jde o otláčení obrobku, tak jsem z toho měl taky obavu, ale můžu vás uklidnit, že ty kolečka z bruslí jsou fakt super řešení. Jsou mekké ale zároveň dost tuhé na to aby pěkně držely obrobek a navíc jsou z bezbarvého plastu, takže na tom jasanu jsem nepozoroval žádné poškození.
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od hylopetes »

Tak jsem dala dohromady navrh ve sketchupu jak by to mohlo efektivne fungovat. Zajimave, ze zadny z navrhu na netu nepocita s dvoubodovym upinanim. Pritom mi to prijde efektivnejsi nez to blokovat kusem preklizky na kazde strane a jen jednim sroubem.

Na care uprostred to bude rozriznute napul kvuli rozebirani.

Uprostred je 4 cm (+- dle potreby) mezera. Kazda podpera v sobe bude mit drazku na oba srouby. Podpera bude oboustranna s kolecky uvnitr. Kolecka tak budu moct castecne zasunout dovnitr cele kontrukce a tocit vetsi prumer. Cela konstrukce bude jeste zpevnena vzperami, ale ty jsem nekreslila.
Sirka kruhu je kolem 4 cm. Mozna je to malo, ale zase je to oboustranne.

Vsechno je takove orientacni. Muj soustruh ma 12,5" tocny prumer, tak pocitam s 27 cm vnitrnim prostorem. Je tam rezerva na castecne vycnivajici kolecka, aby se dalo v nejhorsim tocit 17 cm obrobek.

Vidite tam nekdo nejakou botu? :)
Přílohy
luneta_sketchup1.jpg
luneta_sketchup1.jpg (51.52 KiB) Zobrazeno 12959 x
luneta_sketchup2.jpg
luneta_sketchup2.jpg (42.86 KiB) Zobrazeno 12959 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
tvoje řešení vypadá zajímavě. Ale pokud se ptáš na boty, tak musím říct, že dvoubodové
upínání jsem taky nikde neviděl a to z důvodu toho, že je podle všeho úplně zbytečné a jenom ti zabere víc času při dotahování. Opravdu když to lehce dotáhnu tím jedním šroubem tak není šance tím ramínkem pohnout. Já to nemám dělané tak, že by přímo šroub tlačil na tu pohyblivou část s kolečkem, ale mám tam ještě vloženou 10mm plotýnku z kompaktní desky v rozměru 5x7cm a ta celá dotláčí. Plánoval jsem tam ještě nalepit brusný papír, ale je to zbytečné drží to na krev. Nechtěl jsem řešení s drážkou, protože ten kompakt je tak pekelně tvrdý materiál, že bych odvařil stopku než bych to tam vyfrézoval v té síle 10mm a taky mi to umožnuje při povolení šroubu rychlé vyjmutí toho ramínka a v případě potřeby otočit abych měl to gumové kolečko buď dál od koníka nebo blíž podle potřeby a tvaru výrobku.
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: segmentovana miska

Příspěvek od hylopetes »

Hm, mas pravdu. Jdu s kanonem na vrabce, ale zase budu mit jistotu. Navic diky zdvojeni sten budu mit misto kam zasunout podperu u vetsich obrobku. Bylo by jednodussi to mit jako to mas ty, ale pak 27 cm vnitrni prumer - 2 x 8cm kolecka a je z toho 10-11 cm na obrobek. To uz mi prijde malo. Mam v planu velkou vazu a tam by mi to mohlo vadit.

To s upnutim pres desku a smirgl je dobry tip. Diky za to.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: segmentovana miska

Příspěvek od truvan »

:idea: velký věci se tak nerozkmitaj myslím(nesoustružím jen takovej příserek po selsku :)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti