krájecí prkýnka

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od JanB »

Time, ten kontrast javoru a ořechu je parádní. Už jsem párkrát na Youtubovými videi záviděl amíkům ten jejich ořech, protože ten náš zdaleka tak tmavý není. Jen ta cena amerického ořechu je dost divoká :(

Mám doma hranolek údajně kavkazského ořechu, který jsem před časem získal od jednoho známého a ten má taky moc pěknou barvu. Jenže je to jen jeden kousek a tak ho jen schovávám až přijde nějaký dobrý nápad, co z něj udělat :-)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od hylopetes »

Tim píše:Ahojky ve spolek,
wewerčo koukal jsem na tvůj blog máš tam taky pěkný prkýnko s těma pruhama,ale prkýnka po letech jak máš tak mají málo otevřený pory a špatně sajou olej ,zkus udělat prkýnko s pracovní plochou řezanou kolmo na léta a uvidíš ,že to bude lepší i u dubu .
tim
Diky za shlednuti :) Mati od te doby mela to prkynko jen na jednom grilovani, jinak lezi na vystave v kuchyni. Zrejme aby se mu neco nestalo... :)
Princip end-grain prkynka znam, ale u me spis problem technicky. Mam nekdy problem srovnat prkna do praveho uhlu (hoblovka ma trosku podivne a skoro nenastavitelne pravitko). Pri lepeni mi to vetsinou nejak ujede nebo se zhrouti. Z toho duvodu delam radsi prkynka jen o "jednom rezu" - na bezne pouziti mi staci. Ale ted jsi me navnadil a budu muset zkusit taky jedno end grain. Ty tvoje vypadaji opravdu krasne.

Pro pobaveni:
Ted jsem delala jedno prkenko na vanoce a slepeni dopadlo trosku "do vanicky". Tak jsem to zkusila srovnat hoblikem. S hobliky zacinam a mam pouze hladik. Vytrhala jsem si nejaka vlakna, protoze pracuju s okrajovymi prkny (tangencialni rez) a kazdy pruh dreva ma vlakna na jinou stranu. Pripadne mozna spravnejsi duvod bude ze s hoblikem neumim a navic pouzivam nespravny typ hobliku :) Nakonec to trosku srovnala protahovacka, ale uprostred zustal 0,5 mm dolicek - rukou to je citit, pohledem ne. Vytrhana vlakna ale na prvni pohled moc videt nejsou a jsou jen na okrajich na par mistech. Tak mi to snad Jezisek nevycte :)
Prikladam foto dneska dobrouseneho prkynka.
Obrázek

Je to kombinace buku a dva prouzky jsou orech. Je fakt, ze tady skoro zadny kontrast nemam oproti tomu tvemu javoru a americkemu orechu, jak pise JanB.
JanB píše: já jsem se opakovaně dočetl, že dub není na prkénka vhodný
Nepouzivam to prkenko na syrove maso kvuli vetsim porum. Ale hotove uzene urcite prezije :)
JanB píše: Podařilo se mi ještě teď přesvědčit sám sebe, abych zašel do dílny a prkénko obroušené 80kou jsem přejel ještě 120kou a 180kou a zkusil na ně nalít ten olej z IKEA.
Ted jsem trosku browsila a internet mi napovedel, ze amiky pouzivany mineralni olej je u nas E905a a ten je jako prisada do jidla u nas zakazany. Na webu jsou u nej vsude osklive krizky a varovani, ale to se IMO tyka jen konzumace v potravinach - pro pouziti na prkynka bych se ho ale vubec nebala. Ma projimave ucinky a je u nas znam pod nazvy bily olej nebo tekuty parafin. Ikeacky olej podle pdfka na jejich webu tam ma bily mineralni olej coz by podle vseho melo byt ono.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_oil (sekce o food preparation)

Asi taky zkusim olej z Ikea nebo projdu nejake lekarny/drogerie, jestli neco nemaji.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

Ahojky hylopetes,

zkus Top olej OSMO ,mají balení půl litru
jednoduchá práce malá spotřeba rychle schne,a velmi pěkný a na omak příjemný povrch.

tim
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od hylopetes »

Tim píše: zkus Top olej OSMO ,mají balení půl litru
tim
V porovnani s olejem z Ikea to financne nevypada moc dobre. Jak casto se to na kuchynskem prkynku obnovuje?
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

Ahoj,

tak na prkýnku zatím nemám zkušenost ale na pracovních deskách a na nábytku jsem to u zákazníka opravoval jen jednou u jednoho a to proto , že desku připálili žehličkou a tak jsem ji musel vybrousit a přetřít . To připálený z toho stejně moc nešlo a bylo to trochu vidět když člověk věděl kde to bylo.

tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od werdio »

Time, dnes jsem zkoušel ten am.ořech a nebrousí se tedy dvakrát dobře :-) aještě jeden poznatek, (alespoň u mého vzorku) je tedy dost náchylný na vyštipování v hraně, dost křehký..co u Tebe?
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od stefanos689 »

JanB píše:Time, ten kontrast javoru a ořechu je parádní. Už jsem párkrát na Youtubovými videi záviděl amíkům ten jejich ořech, protože ten náš zdaleka tak tmavý není. Jen ta cena amerického ořechu je dost divoká :(
U nas jsou pomerne rozsahle porosty americkeho oresaku. Dokonce bych rekl, ze tu zplanuje. Lichtenstejni ho kdysi hromadne vysazovali.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od JanB »

Vážně? O tom jsem nikde neslyšel a když zkusím googlovat řezivo z amerického ořechu, tak je cena přes 50tis. :-(
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

no teď jsem platil s dph 64.130,- :mrgreen:
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od stefanos689 »

JanB píše:Vážně? O tom jsem nikde neslyšel a když zkusím googlovat řezivo z amerického ořechu, tak je cena přes 50tis. :-(
jj kolem Lednice jsou uplne vsude volne roztrousene v porostu, kazdy den kolem nich chodim, jsou v lese i na mezich mezi poli, mozna by to chtelo obhlednout a pak se poptat na obci, zda by se dal porazit treba nejaky suchy nebo dozivajici exemplar
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů